Taras na dachu – jak urządzić?

Widok z tarasu to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, jaką może delektować się każdy posiadacz mieszkania. Zapierające dech w piersiach obrazy mogą zyskać na wyjątkowości, jeśli oglądamy je z perspektywy dachu. Ale co zrobić by zaaranżować taras na dachu? Zapraszamy do lektury!

Z góry ostrzegamy: przygotowanie wymarzonego tarasu dachowego jest niestety procesem żmudnym i bardzo rozłożonym w czasie. Dlaczego? Ponieważ każda ingerencja w przestrzeń dachu jest traktowana jako remont generalny. Co za tym idzie – przeprowadzenie jakichkolwiek prac aranżacyjno-wykończeniowych jest obwarowane szeregiem procedur, z których najtrudniejsza wymaga uzyskania w stosownym urzędzie pozwolenia na przeprowadzenie prac budowlanych. Sam proces kompletowania takiej dokumentacji może trwać do kilku miesięcy, a w skrajnych przypadkach – nawet kilkunastu. Zalecamy więc uzbroić się w cierpliwość, bo przebrnięcie przez pierwszy etap “papierkowej roboty” znacząco przybliży nas do realizacji upragnionego celu.

To nie jedyna rzecz, którą musimy przygotować przed naszym remontem. Niezbędne jest także uzyskanie pozytywnej opinii odnośnie stanu technicznego budynku mieszkalnego, w którym chcemy przeprowadzić prace. Musimy także mieć gotowy projekt przebudowy dachu, który musi uwzględniać wszystkie zakładane zmiany. 

Gdy już skutecznie przebrniemy przez procedury wniosków i pozwoleń, możemy wreszcie przejść do prac aranżacyjnych. Zalecamy wszystkie prace przeprowadzić możliwie najstaranniej jak to tylko możliwe – by uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych konsekwencji (gdy np. odkryjemy, że woda przedostaje nam się do wnętrza mieszkania).

Konstrukcja zadaszenia tarasu dachowego powinna być odpowiednio lekka, by nie narażać przeciążeniem pozostałej części budynku.

Projektując przestrzeń, jednym z kluczowych czynników będzie optymalny dobór zabezpieczeń – barierek lub ogrodzenia. Pamiętajmy o tym by były one rozmieszczone z odpowiednimi rozstępami i do określonej wysokości, tak by uniemożliwić wypadnięcie przez nie dzieciom lub zwierzętom. 

Planując montaż podłoża/nawierzchni – sugerujemy skupić się na aspekcie możliwie największej antypoślizgowości materiału, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w sezonie wiosennym oraz jesienią. Deski kompozytowe ProDeck sprawdzą się idealnie – dzięki mieszance kompozytu i drewna zyskują specjalne właściwości ochronne (poza wspomnianą np. niepalność, nie powstają na nich drzazgi). Co więcej – swoim wyglądem niczym nie różnią się od najszlachetniejszego gatunku drewna. 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.