Technika diamentowa – praktyczne zastosowanie w budownictwie

O piłach i tarczach pokrytych warstwą mieszanki diamentowej słyszał prawie każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak rewolucyjna dla budownictwa okazała się ta technika. Wszędzie tam, gdzie potrzeba ciąć, giąć, wygładzać lub frezować w najtwardszych materiałach, sprawdzą się doskonale narzędzia pokryte diamentem. Sprawdź, jak wykonuje się takie narzędzia oraz jakie mają właściwości i zastosowanie!

Jak zbudowane są narzędzia wykonane przy użyciu mieszanki diamentowej?

Rewolucyjne zmiany w budownictwie zawdzięczane są przede wszystkim opracowaniu diamentów syntetycznych i rozpoczęcia ich produkcji na masową skalę. Narzędzia diamentowe, które wykazują niezwykłą wytrzymałość, stworzone są ze ściernicy diamentowej, do której wykorzystuje się diamenty syntetyczne i proszki różnych metali – m.in. niklu, kobaltu, żelaza i brązu. Wyróżniamy również narzędzia polikrystaliczne, które składają się z dwóch powłok: wewnętrznej węglikowej, odpowiadającej za elastyczność i diamentowej, właściwej, zapewniającej wytrzymałość.

Właściwości narzędzi pokrytych powłokami diamentowymi są najbardziej cenione w budownictwie. Minerały te wykorzystuje się ze względu na ich twardość – w skali Mohsa to najtwardsze minerały na świecie. Chociaż diament syntetyczny jest gorszy jakościowo od naturalnego, wciąż pozostaje bezkonkurencyjny, jeżeli chodzi o twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Tym samym narzędzia diamentowe doskonale sprawdzają się przy różnych pracach, które wymagają doboru najbardziej wytrzymałych przyrządów.

Zastosowanie narzędzi pokrytych mieszanką diamentową

Niezwykła wytrzymałość sprawia, że narzędzia diamentowe (np. marki Husqvarna) mogą pracować z najtrudniejszymi materiałami budowlanymi, a mimo tego wykazują długą żywotność i efektywność. Ze względu na swoje właściwości diament wykorzystywany jest w wielu rodzajach narzędzi budowlanych. Wszystkie narzędzia tnące, otworowe i wyburzeniowe mogą mieć części pokryte takimi mieszankami. Najpowszechniej ściernice diamentowe znaleźć można na piłach tarczowych, frezach, koronkach i świdrach. Wiertła i rozwieraki diamentowe idealnie sprawdzają się do prac z ceramiką i szkłem. Piły diamentowe i przecinarki wykorzystywane są do wykonywania otworów i cięcia w twardych materiałach budowlanych, np. betonie, żelbecie, a nawet w stali.

Materiał zewnętrzny.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.