Trzy sposoby, jak zamienić altanę ogrodową w ulubiony kącik na świeżym powietrzu!

Obcowanie z przyrodą leży w naturze człowieka. Posiadając kawałek własnej przestrzeni wokół domu, warto stworzyć warunki, które pozwolą w pełni cieszyć się z uroków wiosennych i letnich dni. Za swoisty salon na świeżym powietrzy może posłużyć altana ogrodowa. Jak zaprojektować altanę ogrodową, by zarówno cieszyła oko, jak i była funkcjonalna dla domowników w każdym wieku? Oto trzy porady, które pomogą wam dopracować aranżację z drewnianą altanką.

Po pierwsze – elektryczność! Czyli rola zasilania w nowoczesnej altanie ogrodowej

Drewniana altana ogrodowa to obiekt całkiem prosty w swojej konstrukcji. Belki podporowe, zadaszenie, a opcjonalnie również podest i balustrady dają nam zewnętrzny obraz tego, co kupujemy w internetowych sklepach z produktami ogrodowymi. Nie ma co liczyć na wyszukane aranżacje z katalogowych fotografii – po montażu fabrycznie nowej altanki ogrodowej nie uzyskamy takiego efektu. Trzeba na własną rękę popracować zarówno nad aspektem estetycznym, jak i funkcjonalnym.

Nie odkryjemy Ameryki stwierdzeniem, że większość waszych problemów rozwiąże… prąd! Pociągnięcie przedłużacza z garażu lub piwnicy otworzy przed nami nowe możliwości. Po pierwsze, zdecydowanie łatwiej będzie można przygotować oświetlenie altanki ogrodowej. Większość lampionów, taśm LED czy reflektorów wymaga podłączenia do sieci, więc jeśli chcemy spędzić trochę czasu na powietrzu po zmroku, przedłużacz będzie dobrym pomysłem. Za dnia zasilanie przyda się np. podłączenia laptopa do prądu, podładowanie telefonu czy obsłużenie sprzętów AGD. Jak zbudować altanę ogrodową by była prawdziwie funkcjonalna? Postaw ją w takim miejscu, by bez trudu podciągnąć do niej prąd!

Altana drewniana

Ta altana ogrodowa pochodzi z www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe

Po drugie – wygoda! Czyli jak sprawić, by altanka ogrodowa stała się letnim salonem

Drewniane altany są często postrzegane jako mało wygodne i wręcz toporne obiekty. Zyskały to miano głównie dlatego, gdyż kojarzone są z miejscami użyteczności publicznej, np. strefami gastronomicznymi. W takich miejscach stawia się na proste rozwiązania – solidne, ale i mało komfortowe krzesła lub ławy do siedzenia. Altanka ogrodowa w zaciszu własnego ogrodu może być znacznie wygodniejsza. Wystarczy trochę pledów, poduszek lub materacy na leżaki, jeśli jest do tego miejsce, można również pomyśleć o hamakach. Altanki drewniane to miejsce do odpoczynku, relaksu i spotkań w doborowym towarzystwie. Dlatego dobór mebli ogrodowych i dodatków jest tutaj kluczową rolą. Warto też zafundować wygodne legowisko dla naszego czteronożnego pupila, by mógł wiernie towarzyszyć nam podczas odpoczynku w ogrodzie!

Inna altana

Po trzecie – intymność! Czyli jak odpoczywając w altance mieć trochę prywatności

Chwile we dwoje, rozmowy w zaufanym towarzystwie, wreszcie – popołudniowa drzemka w leniwy, letni dzień. Wszystko to w cieniu altany ogrodowej wydaje się trudne, jeśli obiekt ten jest źle zlokalizowany lub ma nieodpowiednie otoczenie. Już w momencie rozważania, jak zbudować altanę ogrodową, powinniśmy w pierwszej kolejności odpowiednio ją usytuować. Granica działki i bliskie sąsiedztwo z ulicą to kiepski pomysł, ze względu na hałas i wyjątkowo wrażliwe oczy i uszy wścibskich sąsiadów.

Jeśli jednak ze względu na mocno ograniczoną powierzchnię ogrodu nie jesteśmy w stanie usytuować drewnianej altanki z daleka od ulicy i sąsiadów, warto pomyśleć o naturalnych ściankach działowych, np. płotach osłonowych lub żywopłocie. Zarówno ażurowe ogrodzenie, jak i bujna zieleń sprawią, że altanka ogrodową zyska swoją intymność, a jej użytkownicy będą mogli czuć się w niej komfortowo.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.