Turkuć podjadek – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Artykuł partnera.

Turkuć podjadek to spory oraz bardzo uciążliwy szkodnik pojawiający się w ogrodach oraz na polach uprawnych. Jest to jeden z największych owadów występujących w Polsce, a jego działanie możne mieć bardzo negatywny wpływ na uprawiane rośliny. Sprawdź nasze rady i dowiedz się jak rozpoznać oraz w jaki sposób można zwalczać turkucia podjadka.

  1. Czym charakteryzuje się turkuć podjadek?
  2. Jak wygląda turkuć podjadek?
  3. Czy obecność turkucia podjadka powinna niepokoić?
  4. Jak rozpoznać obecność turkucia podjadka w ogrodzie?
  5. Bulwy większości roślin uprawnych — czy turkuć podjadek jest dla nich zagrożeniem?
  6. W jaki sposób można radzić sobie z obecnością turkucia podjadka w ogrodzie?

Turkuć podjadek to owad występujący zarówno w Europie, jak i Azji oraz Afryce. Jest wszystkożerny oraz dożywa nawet do czterech lat. Preferuje wilgotne środowiska, takie jak wszelkiego rodzaju podmokłe łąki, bagna oraz torfowiska, ale niestety także sady i pola uprawne. Został uznany za niebezpiecznego szkodnika, zwłaszcza na terenach leśnych, ogrodowych oraz uprawnych.

Czym charakteryzuje się turkuć podjadek?

Turkuć podjadek to owad wszystkożerny. Chętnie zjada bulwy roślin oraz korzenie. Może być dość duży, do nawet 6 centymetrów długości oraz 4 rozpiętości. 

Powszechnie występuje na wilgotnych terenach, ale można spotkać go również w szklarniach. Jego obecność stanowi ogromne ryzyko dla wszelkiego rodzaju upraw. W efekcie konieczne jest jego aktywne likwidowanie. Spożywa zarówno korzenie, jak i kłącza.

Jak wygląda turkuć podjadek?

Osobniki dorosłe, podobnie jak larwa turkucia podjadka są stosunkowo dużego rozmiaru. Ciało tego owada jest ciemnobrązowe lub brunatnorudawe. Jest wyjątkowo masywne oraz wydłużone. Ma dodatkowo również silnie rozwinięte przedplecze. Masywne oraz długie przysadki odwłokowe, a także dość krótkie nogi tylne są cechą charakterystyczną tego gatunku owadów.

Przednie odnóża natomiast są bardzo silne oraz grzebiące. Ich kształt jest łopatowaty. Są dodatkowo zaopatrzone w kolce, mające na celu pomoc w poruszaniu się pod ziemią, a także budowanie korytarzy i rozgrzebywanie piasku. W przypadku owadów obu płci występuje aparat strydulacyjny. 

Czy obecność turkucia podjadka powinna niepokoić?

Turkuć podjadek to owad będący szkodnikiem. Niezależnie od typu posiadanej uprawy, jego obecność jest zagrożeniem dla plonów. Atakuje zarówno korzenie, jak i bulwy oraz łodygi. Może pojawić się na polu uprawnym, w ogrodzie, sadzie, a nawet zamkniętej szklarni.

Jak rozpoznać obecność turkucia podjadka w ogrodzie?

Korzenie roślin zaatakowane przez turkucia podjadka stają się kruche oraz zamierają. Jest to owad żyjący głównie pod ziemią. W tym obszarze zakłada swoje gniazda oraz prowadzi życie. Drążąc tunele, napotyka na korzenie roślin, które stanowią jego pożywienie.

Obecność turkucia można łatwo poznać również po niewielkich otworach w glebie lub lekko poruszonym pasie ziemi.  

Bulwy większości roślin uprawnych — czy turkuć podjadek jest dla nich zagrożeniem?

Owady tego gatunku wygryzają młode korzenie oraz bulwy, prowadząc do niszczenia plonów.

W jaki sposób można radzić sobie z obecnością turkucia podjadka w ogrodzie?

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się szkodników jest mechaniczne niszczenie ich gniazd oraz poszczególnych osobników. Działanie odstraszające ma także obornik koński.

Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem większej ilości sposobów na walkę ze szkodnikami w ogrodzie, zapoznaj się z poradami dostępnymi na stronie: https://poradnikogrodniczy.pl/turkuc-podjadek-jak-wyglada-zwalczanie-jak-zlapac.php

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.