Tynki dekoracyjne i najciekawsze efekty, jakie dają na ścianie!

Artykuł partnera.

Już od kilku lat tynki dekoracyjne rywalizują z innymi sposobami na zdobienie wnętrz, stwarzając niezwykle szerokie i ciekawe możliwości ich wykończenia. Stopień personalizacji efektów, jakie pozwalają one uzyskać, wymyka się prostej klasyfikacji. Możemy tutaj zarówno kształtować samą strukturę, jak i teksturę tynku, jego kolor i wykończenie powierzchni. Obok bardziej klasycznych imitacji, takich jak marmur, piaskowiec, czy beton, tynk dekoracyjny odwzorowuje również bardziej oryginalne materiały. Jakie z nich można zaliczyć do najciekawszych?

Tynk dekoracyjny efekt mchu

Cykliczność w trendach jest czymś niezwykle oczywistym. Moda zatacza kręgi i chociaż za każdym kolejnym razem są coraz szersze i bogatsze, to jednak bazują na doskonale znanych podstawach. I tak po wybuchu industrialnych i nowoczesnych fascynacji w architekturze i dekoracji wnętrz, znowu wracamy do natury. Materiały naturalne, takie jak drewno, kamień czy w końcu rośliny, stają się wyznacznikiem najnowszych trendów. I tynki dekoracyjne doskonale się w nich odnajdują. Idealnym tego przykładem jest tynk imitujący mech Fox.

Jeszcze kilkanaście lat temu nie do pomyślenia było, aby ścianę przedpokoju, salonu, kuchni, łazienki czy sypialni ozdobić imitacją najprawdziwszego mchu. Dzisiaj jest to jedno z oryginalnych rozwiązań dekoracyjnych, które cieszy się dużym zainteresowaniem. Wprowadzenie natury do wnętrz pozwala bowiem na ich harmonizację. Przebywanie w takim otoczeniu jest przyjemniejsze i sprawia, że czujemy się bliżej natury.

Tynki dekoracyjne imitujące mech można wykorzystać zarówno kompleksowo, do pokrywania całych ścian, jak i w celach dekoracyjnych przy zdobieniu określonych stref, do tworzenia nietuzinkowych lamperii, borderów, cokołów czy wewnętrznych obramowań drzwi i okien.

Obsydian, czyli czarny tynk dekoracyjny

Kolor czarny w aranżacjach wnętrz należy traktować dość ostrożnie, jednak przy odpowiednim projekcie można dzięki niemu uzyskać naprawdę zjawiskowe efekty dekoracyjne. Świetnie sprawdzi się tutaj tynk dekoracyjny Obsydian Silveno, stanowiący imitację przepięknej skały wulkanicznej, której nosi nazwę. Czarny tynk dekoracyjny najlepiej sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych. Wspaniały efekt stworzy w połączeniu z takimi materiałami jak drewno, rustykalna cegła, szkło czy beton.

Tynk dekoracyjny imitujący czarny obsydian doskonale sprawdzi się w roli akcentującej daną strefę czy stanowiąc element konkretnej dekoracji, takiej jak obramowanie drzwi i okien, pasy dekoracyjne (bordery) czy lamperie. Z powodzeniem można go wykorzystać do aranżacji praktycznie każdego pomieszczenia, nadając mu wyjątkowego stylu.

Kobieta nakłada tynk dekoracyjny

Tynki dekoracyjne i ciekawe struktury

Największą zaletą tynków dekoracyjnych, obok imitacji ciekawych materiałów, w tym również tych popularnych, takich jak marmur (np. Magnat Style), jest możliwość ich dowolnego kształtowania. Wynika to z ich gęstej konsystencji, która po nałożeniu na ścianę jest na tyle plastyczna, że umożliwia tworzenie głębszych lub płytszych struktur oraz tekstur. Pozwala to na osiągnięcie niezwykle ciekawych efektów.

Kształtowanie tynku można przeprowadzić palcami lub przy użyciu specjalnych wałków z wypustkami, gąbek czy form służących do odciskania konkretnych kształtów. W ten sposób możemy użyć np. formy deski i zamienić ścianę pokrytą tynkiem dekoracyjnym w ścianę pokrytą deskami. Z powodzeniem można odwzorowywać tekstury i faktury kamienia, cegły czy nawet papieru. Przy czym nie jest to wcale trudne i możemy tego typu dekoracje wykonać samodzielnie.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.