Uprawa winogron – jak robić to poprawnie?

Winogrono to roślina, która coraz częściej pojawia się w przydomowych ogródkach. Aby winorośle obficie zaowocowały, należy zadbać o poprawny sposób uprawy. Jak pielęgnować te pnącza, aby owoce charakteryzowały się wyjątkowymi walorami smakowymi?

Kiedy sadzić winogron do gruntu?

Winogrona należy sadzić w okresie przejściowym, a mianowicie – wiosną lub jesienią. Warunki atmosferyczne panujące w Polsce wskazują raczej wiosenne miesiące. Sadzonki nie są wtedy narażone na przymrozki, które mogą mieć na nie negatywny wpływ. Ciężko jednak wskazać jeden, uniwersalny termin. W sklepach ogrodniczych można znaleźć różnorodne odmiany winogron, a każda z nich lepiej ukorzeni się w nieco innym czasie. Wybór pomiędzy wiosną a jesienią powinien również zależeć od rodzaju gleby znajdującej się na danej działce.

Kiedy i jak przycinać winogrona?

Pytanie, które często stawiają sobie początkujący ogrodnicy dotyczy tego, kiedy przycinać winogron. Winorośl powinna być przycinana średnio dwa razy w ciągu roku kalendarzowego. Z reguły, jako odpowiedni termin wskazuje się zimę i wiosnę. Specjaliści jednak mówią, że nie należy wykonywać tej procedury podczas przymrozków gdyż może to spowodować uszkodzenie pędu. Jak wykonać tę czynność prawidłowo? Nie należy obawiać się przycinania winorośli. Tylko ścięcie sporej części rośliny pobudzi ją do wzrostu i owocowania.

Uprawa winogron

Czego nie sadzić obok winogrona?

Obok winogrona nie należy sadzić przede wszystkim roślin, które mogłyby uszkodzić korzenie pnączy. Są to głównie rośliny, które szybko się rozprzestrzeniają – m.in nagietki, goździki i wszelkiego rodzaju trawy. niewskazane są też niektóre zioła lecznicze. Dziurawiec czy krwawnik pospolity to rośliny, które mogą błyskawicznie zahamować wzrost winogron. Niektórzy pasjonaci ogrodnictwa cenią sobie również bliskość truskawek. Swoje zdanie popierają tym, że winogrona w ich towarzystwie miałyby nabrać charakterystycznego zapachu i smaku. Planując hodowlę winorośli warto dokładnie zapoznać się z tymi jakich gatunków roślin unikać – mogą bowiem one zniweczyć całą uprawę w krótkim okresie czasu.

Po jakim czasie od posadzenia owocuje winogron?

Na szybkość pojawienia się owoców wpływają różnorodne czynniki. Znaczenie ma chociażby rodzaj stanowiska. Winorośl zaowocuje najszybciej, jeśli została posadzona na słonecznym stanowisku, najlepiej – na piaszczystej glebie. Są to optymalne warunki, które umożliwiają owocowanie po około trzech latach od ukorzenienia się sadzonki. Rośliny, które zostaną umieszczone w mniej sprzyjających lokalizacjach, mogą wymagać nieco dłuższego okresu czasu. 

Uprawa winogron może okazać się pasjonującym zajęciem. Jednak, aby wybrane rośliny były w przyszłości źródłem smacznych owoców, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Już termin sadzenia winorośli ma wpływ na ich późniejszy rozwój. Regularnie należy też przycinać pnącza, podlewać i dbać o warunki w ich pobliżu. Aby owocowanie było obfite, niezbędne będzie również likwidowanie rozprzestrzeniających się chwastów, które mogłyby zaszkodzić winogronom.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem MamaNaPelnychObrotach.pl

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.