Urządź najprzytulniejszy taras jaki kiedykolwiek widziałeś! – Jak dobrać odpowiednie oświetlenie?

Oświetlenie tarasu to jedna z najbardziej kluczowych kwestii, które warto rozważyć podczas jego projektowania, a jednak wiele osób o niej zapomina. Odpowiednie oświetlenie może stworzyć wyjątkową i przytulną atmosferę, która zachęca do spędzania czasu na zewnątrz nawet i po zmroku. Jednakże, wybór odpowiedniego oświetlenia może być trudny, ponieważ na rynku istnieje wiele różnych opcji do wyboru i nie zawsze każda z nich się sprawdzi. W tym artykule przedstawimy kilka porad, które pomogą Ci wybrać odpowiednie oświetlenie na Twój taras, abyś mógł cieszyć się pięknymi wieczorami na świeżym powietrzu.

Czym powinno charakteryzować się oświetlenie przeznaczone na taras?

Oświetlenie tarasu powinno być przede wszystkim praktyczne i bezpieczne dla jego użytkowników, między innymi dlatego, że będzie stale wystawione na oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak deszcz, promieniowanie UV, słońce i wilgoć. Światło tarasowe musi zapewnić odpowiedni poziom oświetlenia, aby uniknąć tych bardziej niebezpiecznych sytuacji, takich jak poślizgnięcia się lub potknięcia, które mogą zakończyć się przeróżnie. Jednocześnie, powinno ono tworzyć przytulną i relaksującą atmosferę, którą będziemy mogli cieszyć się podczas spędzania czasu na tarasie. Oświetlenie tarasu może również służyć do podkreślenia cech architektonicznych lub dekoracyjnych, takich jak rośliny, meble ogrodowe, rzeźby, czy też inne elementy ozdobne. Ostatecznie, oświetlenie powinno być łatwe w instalacji i konserwacji, aby uniknąć dodatkowych kosztów i problemów związanych z jego utrzymaniem.

Czym kierować się podczas wybierania oświetlenia tarasowego?

Podczas wyboru oświetlenia na taras warto kierować się kilkoma kryteriami, aby wybrać odpowiedni produkt. Jak już wspomnieliśmy wyżej, nie każda lampa będzie nadawać się na taras. Na co zatem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

  • Rodzaj źródła światła

Istnieje wiele rodzajów źródeł światła, takich jak diody LED, lampy halogenowe czy żarówki energooszczędne.

  • Wodoodporność

Oświetlenie tarasu narażone jest na wpływ wspomnianych już czynników atmosferycznych, dlatego warto wybrać produkty, które są odporne na wilgoć i deszcz.

  • Moc i wydajność

Moc i wydajność oświetlenia powinny być odpowiednio dostosowane do wielkości tarasu i poziomu oświetlenia, który chcemy uzyskać.

  • Energia

Wybór energooszczędnego oświetlenia pozwala na oszczędność energii elektrycznej i zmniejszenie rachunków za prąd.

  • Łatwość montażu

Oświetlenie powinno być łatwe do zamontowania i konserwacji, aby użytkownik mógł uniknąć dodatkowych kosztów i problemów związanych z jego utrzymaniem.

Jaki rodzaj oświetlenia będzie idealny do zastosowania na tarasie?

Nie da się ukryć, że rodzajów, kształtów i kolorów lamp na rynku jest w tej chwili naprawdę mnóstwo, a wręcz setki, dlatego warto stale przypatrywać się panującym trendom. Bezsprzecznie, wyjątkowo trafnym wyborem na taras są girlandy ogrodowe, które zachwycają praktycznie każdą osobę, która się na nie zdecyduje lub zobaczy je u kogoś w ogródku. Girlandy mogą kojarzyć nam się głównie ze stylem loftowym, industrialnym, co doskonale dopełniają idealnie pasujące do nich żarówki – filamenty. Pierwszy raz słyszysz tą nazwę? Żarówki filamentowe to tak naprawdę żarówki LED, dla których stworzenia inspiracją została klasyczna żarówka Thomasa Edisona. Możemy śmiało stwierdzić, że takie połączenie zrobi piorunujące wrażenie nie tylko na Tobie, ale i na Twoich gościach!

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.