Usuwanie uporczywych plam

Stare domowe sposoby na uporczywe plamy mogą być skuteczniejsze niż odplamiacze w wielu sklepach. Doradzamy naszym babciom, jak radzić sobie z plamami, których często trudno się pozbyć, a babcie często muszą wyjść z kłopotów bez używania gotowych środków chemicznych. Plamy z owoców, kosmetyków lub jedzenia na ubraniach, meblach, obrusach, dywanach i pościeli to dla wielu z nas codzienny problem. Co więcej, chociaż zazwyczaj decydujemy się na ręczne szorowanie brudnych tkanin lub zaatakowanie ich za pomocą detergentów, często okazuje się, że te zabiegi nie wystarczają do usunięcia naprawdę uporczywych plam. Problem w tym, że przebarwienia pochodzące z różnych źródeł należy traktować inaczej i dobierać indywidualne metody usuwania. Usuwanie plam to długotrwały proces. Dziś słów kilka na temat tego, jak usunąć stare plamy.

Usuwanie plam

W walce z uporczywym brudem ważna jest zarówno wiedza, jak i czas reakcji. Oczywiście z brzydką świeżą plamą najlepiej poradzić sobie natychmiast po jej zabrudzeniu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości lub odkryjemy ją po kilku dniach, trzeba będzie poświęcić więcej czasu. Ale najważniejsze jest to, że znamy źródło plamy, ponieważ ta informacja to połowa sukcesu.

Jak więc radzić sobie z brudem w konkretnej sytuacji?

Jeśli tkanina jest poplamiona czerwonym winem, wiśniami lub czarną porzeczką, najlepiej najpierw posypać plamę dużą ilością soli. Gdy sól wchłonie wilgoć i zaczerwienienia, należy namoczyć tkaninę na kilka godzin w zimnej wodzie, a następnie wyprać. W przypadku delikatnych tkanin, takich jak jedwab, posyp mąkę ziemniaczaną i wyciśnij kilka kropel soku z cytryny na plamę. Jeśli przebarwienie jest świeże, można je namoczyć w białym winie lub mleku na około godzinę, a następnie zmyć. To proste i skuteczne rozwiązanie.

Jak usunąć stare plamy?

Kobieta niosiąca w koszu czyste ubrania po usunięciu z nich uporczywych plam
Źródło: Freepik.com

Kolejnym przykładem postępowania z różnego rodzaju plamami jest krew. Jeśli plama jest świeża, po prostu spłucz ją zimną wodą i solą. Pralka zajmie się resztą. Pamiętaj, aby nie zmywać krwi ciepłą ani gorącą wodą, ponieważ spowoduje to utrwalenie plamy i utrudni jej usunięcie. Jeśli plama jest sucha, najlepiej namoczyć ją w lodowatej wodzie na kilka godzin, a następnie wyprać jak zwykle.

W przypadku zabrudzeń kawą czy herbatą najlepiej jest włożyć świeżo zabrudzoną tkaninę do ciepłej wody z dodatkiem płynu lub proszku do prania, a resztkowe przebarwienia usunąć metanolem lub nadtlenkiem wodoru. Do usunięcia plam z kawy lub herbaty możemy również użyć soku z cytryny. Świeże plamy wystarczy spłukać ciepłą wodą, a stare plamy namoczyć przez kilka dni, wystawić na działanie słońca, a następnie umyć. Wywabianie plan jest niebywale proste. Jak to zrobić? Przekonajcie się sami!

Wywabianie plam i skuteczne usuwanie plam

Codziennie używamy dwóch produktów, ale często nie zdajemy sobie sprawy, że mają one również właściwości odkażające. Dlatego zwykły płyn do mycia naczyń, popularny Ludwik, poradzi sobie nawet z tłustymi plamami, takimi jak zupa, płyn, tłusty sos sojowy, a nawet olej silnikowy. Z drugiej strony pasta do zębów służy nie tylko do czyszczenia i wybielania zębów. Na przykład usunie ślady potu z ubrań i przywróci biel starym tenisówkom. Wystarczy nanieść pastę na zabrudzone miejsce, poczekać aż wyschnie, usunąć pędzelkiem, a następnie umyć. Płyny do mycia naczyń i pasty to zazwyczaj ostatnia deska ratunku w walce z uporczywymi plamami. Okazuje się, że te starodawne i domowe sposoby na usuwanie plam są skuteczniejsze niż odplamiacze w wielu sklepach.

Usuwanie plam – domowe sposoby są najlepsze

Co ważniejsze, ponieważ te sprawdzone sekrety są często przekazywane z pokolenia na pokolenie, możemy nie tylko uratować nasze ulubione koszule czy lekkie tkaniny na krześle, ale także zaoszczędzić kilkanaście złotych środków, które często są szkodliwe. Dlatego konieczne jest nie tylko poleganie na tym, co na co dzień widzimy w reklamach, ale także zdawanie się na doświadczenie babć, które często muszą wyjść z kłopotów bez gotowych chemikaliów. Usuwanie plan może być poczynione zarówno domowymi sposobami, jak i przy użyciu chemikaliów.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.