W jaki sposób segreguje się odpady budowlane?

Artykuł partnera.

Odpowiednie zagospodarowanie odpadów budowlanych i utrzymywanie względnego porządku na posesji to obowiązek każdego inwestora. Nieprzestrzeganie tej zasady może grozić wysokimi sankcjami. Co zatem należy zrobić z pozostałościami po pracach budowlanych? W artykule podpowiadamy, jak najlepiej pozbyć się śmieci z budowy.

Czym są odpady budowlane?

Do odpadów budowlanych zalicza się wszystkie pozostałości po remoncie czy budowie obiektów, montażu i demontażu instalacji, pracach ociepleniowych i rozbiórkach budynków. Zalicza się do nich m.in. szkło, wyroby z aluminium, profile metalowe, płytki ceramiczne, wiadra, styropian, siatki montażowe itp. Odpadami budowlanymi są również 3 rodzaje gruzu:

  • gruz czysty,
  • gruz zmieszany,
  • gruz zanieczyszczony.

Odbiorem gruzu zajmuje się wiele firm. Na terenie Warszawy i okolic takie usługi świadczy firma Lekaro. Zebrane i usunięte z miejsca budowy lub remontu materiały powinny następnie trafić na składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. Niektóre z odpadów można powtórnie wykorzystać. Natomiast te zagrażające środowisku, które nie nadają się do recyklingu, należy zutylizować.

Odpady niebezpieczne

Odrębną grupą są odpady specjalne, klasyfikowane jako niebezpieczne. Mowa tu o papie, wełnie mineralnej i azbeście. Nie wolno ich składować razem z typowymi śmieciami budowlanymi. Szczególnie niebezpiecznym materiałem jest azbest, stanowi on poważne zagrożenie dla układu oddechowego u ludzi. Warto przy tym wiedzieć, że istnieją programy lokalne na terenach miast i gmin, które finansują wywóz i utylizację azbestu. Aby zasięgnąć więcej informacji należy skontaktować się z właściwym dla miejsca zamieszkania urzędem. 

Jak pozbyć się odpadów budowlanych?

Składowanie i wywożenie gruzu i innych odpadów budowlanych z placu budowy jest obowiązkiem każdego inwestora. Brak przestrzegania tej powinności, zgodnie z ustawą, grozi wysokimi mandatami. Sankcje karne mogą zostać nałożone również w przypadku wyrzucania odpadów po remoncie i budowie do śmietnika miejskiego. Najwygodniejszym sposobem na pozbycie się pozostałości po pracach budowlanych jest wynajem kontenerów budowlanych, które następnie zostaną odebrane przez specjalistyczną firmę. Można ustalić datę i godzinę podstawienia i odbioru pojemnika, a rozliczenie obejmuje każdy opróżniony kontener.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.