W jaki sposób uprawiać i pielęgnować winorośl

Uprawa winogron jest coraz chętniej praktykowana przez polskich właścicieli ogródków.

Jak właściwie wybrać sadzonki winorośli i jak pielęgnować te rośliny.

Wybierz miejsce pod uprawę i sadzonki

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią odmianę winogron, która będzie dobrze czuła się w twojej okolicy i klimacie. Na przykład uprawa winogron w górach, daje dobre wyniki tylko wtedy, gdy stosuje się odmiany odporne na zimę z wczesnym dojrzewaniem. Wśród nowych odmian znajdziesz wiele odpornych na choroby grzybowe, szkodniki i silne mrozy, z wysokimi plonami i możliwością dojrzewania nawet w pochmurne krótkie lata. Zwróć uwagę na sadzonki winogron bezpestkowych. Są wymagające, ale owoce są szczególnie smaczne.

Odmiany aronii na ogół wymagają więcej światła słonecznego i ciepła niż winogrona jasne, chociaż spotyka się również dość odporne odmiany czarne. Zwróć szczególną uwagę na wygląd sadzonki przy zakupie. Poszukaj uszkodzeń mechanicznych, śladów wyschnięcia lub dziwnych plam na roślinie. Zdrowe sadzonki winogron powinny mieć co najmniej trzy dobrze rozwinięte korzenie i pęd o wysokości około pół metra.

Sadzenie winogron

Winogrona można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią, w zależności od wybranej sadzonki. Najczęściej stosuje się jesienne sadzenie winogron z sadzonkami w otworach do sadzenia. Wybierz dobrze oświetlone, płaskie miejsce do sadzenia, bez nadmiernej wilgoci. Musisz wykopać dół do sadzenia w zależności od wielkości systemu korzeniowego, o głębokości od 0,2 do 0,5 m (mniej dla gleby gliniastej, głębiej dla gleby piaszczystej). Należy też wymieszać glebę z dołu z organicznymi i złożonymi nawozami mineralnymi. Na dno otworu wysyp warstwę żwiru, a na wierzch połóż gałęzie lub deski. Zainstaluj rurę o średnicy 10 cm lub więcej, aby przez nią podlewać winogrona i nawozić glebę. Uformuj mały kopiec przygotowanej ziemi na warstwie żwiru i gałęzi. Przed sadzeniem zanurz korzenie sadzonki winogron w roztworze gliny i zgniłej dziewanny (dwa razy więcej gliny niż dziewanny). Umieść sadzonkę w otworze, prostując jej korzenie;

Pielęgnacja

Do prawidłowego uformowania krzewów winogronowych konieczne jest zainstalowanie mocnej kraty. Najprostsza konstrukcja to dwa metalowe lub drewniane słupy z kilkoma rzędami drutu między nimi. W miarę wzrostu winorośle są starannie przywiązywane do drutu, ustawiając je we właściwym kierunku. W pierwszych trzech latach zwracaj szczególną uwagę na nasadzenia: ostrożnie spulchnij ziemię dwa dni po deszczu lub podlewaniu, zapobiegaj więdnięciu liści i wysychaniu gleby, niszcz chwasty. Od czwartego roku wystarczy podlewać winnicę 3-4 razy w sezonie w najważniejszych fazach rozwoju.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.