Warto kupić klimatyzator przenośny bez rury? Sprawdzamy

Zbliżają się gorące, letnie dni – to czas na zakup urządzenia chłodzącego. W sklepach jest spory wybór klimatyzatorów przenośnych bez rury i z rurą. Który sprzęt lepiej kupić?

Czym jest klimatyzator bez rury?

Klimatyzator bez rury to klimatyzer ewaporacyjny lub nazywany również klimatorem. Sprzedawcy takie urządzenia bez rury mylnie określają jako klimatyzator, choć nim nie jest.

Klimatyzator przenośny zawsze posiada rurę wyrzutową odprowadzającą ciepłe powietrze przez okno na zewnątrz pomieszczenia.

Jak działa klimatyzator bez rury?

Klimatyzer działa bardziej na zasadzie nawilżacza powietrza. Nie obniża temperatury w pomieszczeniu, ale zwiększa poziom wilgotności, produkując lekką bryzę, co daje wrażenie schłodzonego, świeżego powietrza.

Delikatna bryza to para powstała na skutek przechodzenia ciepłego powietrza przez nasączone wodą wkłady, umieszczone we wnętrzu urządzenia.

Klimatyzer bez rury a inne klimatyzatory

Na rynku jest spory wybór w urządzeniach chłodzących stacjonarnych i przenośnych.

Najbardziej popularnym jest klimatyzator typu split czyli tradycyjna klimatyzacja stacjonarna, składająca się jednostki wewnętrzne (parownika) i zewnętrznej (skraplacza) montowanej na elewacji budynku.

Montaż takiej klimatyzacji wymaga zgód administracji. Jej Instalacja jest niestety droga. Do kosztu zakupu klimatyzatora od 1600 zł – 10 000 zł, należy doliczyć fachowy montaż i coroczny przegląd.

Tańszym, wygodnym i mobilnym rozwiązaniem są urządzenia przenośne czyli klimatyzery oraz klimatyzatory typu monoblok z rurą wyrzutową.

W przeciwieństwie do klimatyzerów, wyższą skutecznością chłodzenia wyróżniają się klimatyzatory przenośne, które bniżają temperaturę powietrza do nawet 15 st C, za sprawą czynnika chłodniczego czyli gazu lub mieszaniny gazów.

Wyróżnia się czynniki R410A i R407C. ale najpopularniejszym, bo ekologicznym czynnikiem jest R290 czyli naturalny propan. Posiada go np. klimatyzator pokojowy Fersk Vind. Instalacja klimatyzatora przenośnego jest łatwa, wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka, postawić w pobliżu okna i wystawić rurę za okno.

Różnice pomiędzy klimatyzatorem a klimatyzerem:

  • klimator nie ma rury wyrzutowej odprowadzającej ciepłe powietrze
  • czynnikiem chłodniczym klimatora jest woda, natomiast klimatyzatora przenośnego gaz lub mieszanina gazów
  • klimatyzer nie obniża temperatury, w klimatyzatorze przenośnym można ustawić najniższą temperaturę do 15 st C
  • klimatyzator posiada dodatkowe funkcje tj. osuszanie, wentylację, ogrzewanie powietrza a nawet jonizację
  • klimatyzer jest tańszy od klimatyzatora, ale mało skuteczny w chłodzeniu

Tanie klimatyzatory bez rury – czy warto?

Klimatory zachęcają ceną i wyglądem. Na allegro można kupić je już od 178 zł, ale nie będzie ochładzał mieszkania podczas upalnych dni.

Nowoczesne klimatory posiadają czynniki robocze, które stosowane są również w  klimatyzatorach, ale w mniejszych ilościach. Dlatego wydajność klimatora jest słabsza niż klimatyzatora.

Klimatyzator typu monoblok z rurą wyrzutową to lepsze rozwiązanie. Kosztuje więcej, ale może być urządzeniem wielofunkcyjnym, który nie tylko nawilży powietrze i odświeży dzięki funkcji jonizacji, ale również ogrzeje i wysuszy.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.