Wejść tam lub nie – czyli co przyciąga wzrok i gdzie czujemy się dobrze

Napiszę kilka wskazówek dla osób urządzających wnętrze gastronomiczne. Dlaczego pierwsze wrażenie jest tak bardzo ważne słyszeli już Państwo pewnie wiele razy. Więc nie będę tego udowadniać. Tylko od razu o nim powiem.

Pierwsze wrażenie wchodząc do restauracji to szyld i nazwa

Bo przecież zanim wejdziemy to właśnie je widzimy. Wybór nazwy to nie sprawa dla architekta.  Nazwa za to może architektowi podpowiedzieć pomysł, lub odwrotnie architekt projektując wnętrze może przypadkiem nakierować jego nazwę lub sama się wyklaruje.

Szyld to sposób przedstawienia nazwy, może sprawić, że zaciekawimy się w jakim stylu jest wnętrze.

Menu na zewnątrz  kawiarni i forma jego pokazania

Czasami nawet nie ma w menu tego co chcemy zjeść ale coś nas przyciąga do wewnątrz restauracji tak, że chcemy tam wejść. Spróbuje odpowiedzieć co to jest.

Tym czymś może być oświetlenie , ważne aby wejście i kawiarnia były widoczne po zmroku. A więc wybór lamp zewnętrznych. Jeśli mamy przed ogródek to on robi pierwsze wrażenie i to on jest naszą wizytówką.

Patrząc na człowieka zwracamy uwagę na jego ubranie

To czy jest ubrany na sportowo, elegancko, cool, czy artystycznie. Ubranie we wnętrzu to dla mnie styl w jakim jest zaprojektowana restauracja. Dobrze jest we wnętrzu określić nasz styl, aby był jasny, czyli jeden.

Zabawa stylami jest możliwa i może również dobrze wyglądać, wymaga jednak dobrych umiejętności i jeśli mamy na nią ochotę to zgłośmy się już do profesjonalistów architektów o wskazówki lub pomoc.

Czyli podsumowując co na początku przyciąga wzrok:

 • Nazwa czyli szyld;
 • Menu;
 • oświetlenie;
 • Ubranie czyli nasz styl.

Oglądałam ostatnio odcinek Magdy Gesler która nie weszła do restauracji po poczuła zapach oleju. Ja jestem też dużym wzrokowcem ( więc nie tylko zapach jest dla mnie istotny)  i nie ukrywam, że jeśli wejdę i wnętrze mi się nie podoba a w okolicy jest dużo innych miejsc to pójdę sprawdzić czy gdzieś indziej będzie podobało mi się bardziej.

Druga rzecz to nie tylko podobanie jak już tam siedzę to wrócę tam jeśli mają dobrą kawę !! 😉 i jeśli czuje się tam dobrze, a nawet czasem przytulnie. Abyśmy mieli pewność, że każdy kto wchodzi poczuje się tam dobrze możemy zrobić wnętrze zgodnie z zasadami feng shui. Ta metoda sprawdza się już wieki i rozprzestrzenia na cały świat.

Aby urządzić takie wnętrze trzeba znać zasady:

 • Zasady Yin Yang
 • Siatka Bagua
 • Zasady 5 żywiołów.

Kilka wskazówek jednak przytoczę Państwu:

 • Niezgodne z feng shui są drzwi wejściowe do firmy otwierające się na zewnątrz. Naturalny odruch jest taki, że chcemy wejść przez drzwi, które otwierają się do wewnątrz. Tak też porusza się energia qi, którą wpuszczamy przez główne wejście. Drzwi otwierające się na zewnątrz symbolicznie odpychają energię, nie pozwalając jej wejść do środka.
 • „wejście z narożnika atakuje energia sha”. Narożnikowe wejście do tego budynku nie jest korzystne. Jest ono narażone na atak energii sha. Drzwi nie powinny być nigdy usytuowane na narożniku ani na wprost narożnika innego budynku, na ostrych zakrętach ulic czy dróg, skierowane na mosty, wiadukty czy też słupy. Takie elementy emitują energię sha. Nie powinny być też skierowane w ślepą ulicę, a przed drzwiami nie powinno być kanałów i studzienek odpływowych.
 • Bar szybkiej obsługi powinien w swoim wystroju zawierać elementy Ziemi wzmocnionej elementem Ogniem. Takie cechy ma kolor pomarańczowy. Kolor pomarańczowy jest na granicy żywiołu Ognia – szybkość, popularność, dużo ruchu i Ziemi – pewność, niezmienność, stabilizacja.
 • Dobra luksusowe kojarzą się z ciszą, spokojem, stonowanym eleganckim wystrojem wnętrz, przytłumionym światłem i brakiem krzykliwych elementów. To również rozmowa w małym gronie przy okrągłym lub małym stole i filiżance kawy (jak w kawiarni). W takich warunkach kupujemy drogie samochody, ekskluzywną biżuterię czy nieruchomości. Taki klimat nie kojarzy się z jang, które jest głośne, jasne, dynamiczne i bardziej odpowiada atmosferze panującej w supermarkecie. Dobrom luksusowym sprzyja atmosfera jin.

Czasem nieświadomie działają na nas różne rzeczy

Projektując wnętrze wygodne powinniśmy znać zasady funkcjonalności. Zakład gastronomiczny składa się z dwóch obszarów funkcjonalnych: działu konsumenckiego raz zaplecza gastronomicznego.W dziale konsumenta najważniejsza jest sala konsumencka. Jest ona położona w centralnym punkcie zakładu. W dziale obsługi konsumenta znajduje się przedsionek, szatnia, hol oraz pomieszczenia sanitarne dla konsumentów, a także lada.

Podstawowym warunkiem zapewniającym funkcjonalość jest sprawną ekspedycję potraw z kuchni na sale restauracyjną, zapewnienie odpowiednich dróg ekspedycyjnych potraw, a także zwrot zastawy, sztućców i szkła na zmywanie. Wybór miejsca sanitarnego toalet jest równie istotne.

Klienci którzy przychodzą do naszej np. restauracji na pewno ucieszyliby się gdyby mieli możliwość zobaczenia jak potrawy są przyrządzane. Coraz częstszym widoczne zaplecze pizzera, ja polecam również miejsce na hiszpańskie TAPAS, przekąski, które można zaaranżować tak aby ich przyrządzanie było również widoczne.`

Atmosferę miejsca tworzy oświetlenie o którym nie wolno zapominać

Ręcznie robiona lampa

Lampa do kupienia w sklepie www.nastawka.pl.

Bo jest jednym  z najbardziej istotnych elementów każdego lokalu. Oświetlenie, które powinno w subtelny sposób harmonizować z ze stylem wystroju, a jednocześnie gwarantować prawidłową widoczność w każdym miejscu.

W miejscach publicznych wybieramy materiały trwałe, które nie niszczą się szybko i które łatwo jest wymyć. Takie jak np. płytki na podłogę .Jednak oprócz trwałości wybierzmy krzesła zawsze wygodne, to sprawi, że klient będzie czuł się tam dobrze.

Rośliny we wnętrzu

Kolor zielony uspakaja , człowiek wyjeżdża na wieś do natury aby odpocząć, w restauracji rośliny tak właśnie nam się kojarzą, z odpoczynkiem i spokojem.

Atrakcyjna architektura zieleni może rozjaśnić monotonne otoczenie oraz zakryć nieestetyczne elementy znajdujące się na zewnątrz restauracji (tj. śmietnik, sąsiednie budynki, ulice). Rośliny ogrywają również inną niebagatelną rolę – filtrują powietrze i wytwarzają tlen.

 • Lilie,
 • draceny
 • bluszcz angielski, naturalnie oczyszczają powietrze.

Rośliny zapewnią osłonę od wiatru, hałasu oraz nadmiernego słońca. Donice z niskimi krzewami lub pergole z kwiatami – bez wątpienia dodatkowo ożywią i ozdobią ogródek tworząc przyjemną enklawę zieleni. Poprzez zastosowanie kolorowych doniczek, żardynier, wiszących koszy kwiatów, beczułek a nawet starych artykułów kuchennych można stworzyć przenośne ogrody – co w efekcie urozmaici surowy wystrój lokalu.

Modne zielone ściany z systemem kropkującym, abyśmy nie martwili się o ich podlewanie.

Małgorzata Tylec, certyfikowana projektantka ogrodów i wnętrz w firmie WOprojekt. Artystka, która kocha połączenie natury i sztuki. Dlatego specjalizuje się w tworzeniu ceramiki i prowadzi warsztaty ceramiczne w Uroczysku Nastawka. Uwielbia przestrzeń, góry i przyrodę.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.