Weryfikacja najemcy – jak jej dokonać?

Wynajęcie mieszkania to dobry sposób na zysk, wiąże się jednak z różnymi niebezpieczeństwami. Jednym z nich jest to, iż potencjalny najemca może okazać się osobą nieuczciwą i niewypłacalną. Ilość komplikacji jaka może z tego wyniknąć jest ogromna, może powodować wiele strat dla wynajmującego. Jak uniknąć tego ryzyka? Czy istnieją sposoby na to, aby zweryfikować najemcę? Podpowiadamy.

Weryfikacja najemcy – dlaczego jest ważna?

Wiele osób, które wynajmują mieszkanie obawia się o to, czy najemca jest osobą uczciwą. Poza dbaniem o nieruchomość ważna jest również kwestia pieniędzy. Oczywiste jest to, iż wynajmujący chce otrzymywać ustaloną kwotę regularnie, bez konieczności przypominania najemcy o nadchodzącym terminie zapłaty. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na to, aby zweryfikować najemcę. Nie dadzą one co prawda gwarancji, iż dana osoba jest uczciwa, jednak z pewnością warto je wykorzystać, aby zminimalizować ryzyko. Warto wspomnieć o tym, iż pozbycie się niewypłacalnego lokatora z mieszkania nie jest łatwe. Dlatego właśnie należy dokonywać weryfikacji najemcy.

Kilka sposobów na zweryfikowanie najemcy

Weryfikacja najemcy może odbyć się na kilka sposobów, najkorzystniejsze z nich to:

  • Użycie odpowiedniej aplikacji, takiej jak na przykład Europejski Standard Weryfikacji. Narzędzie weryfikuje tożsamość potencjalnego najemcy, historię płatniczą oraz kredytową, a także zarobki. Wszystkie te informację są bardzo ważne, a dzięki takim aplikacjom wynajmujący może je poznać. Użytkowanie jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie założyć darmowe konto i wysłać najemcy odpowiedni link. Następnie musi on dokonać weryfikacji, a jej wynik zostaje zapisany na koncie wynajmującego.
  • Dane kontaktowe do pracodawcy – chociaż nie każdemu spodoba się ten pomysł, warto poprosić najemcę o takie dane. Nie trzeba kontaktować się z pracodawcą chociaż można. Już sam fakt podania tych danych może świadczyć o tym, iż najemca ma określone dochody i może to udowodnić.
  • Kontakt z właścicielem poprzedniego mieszkania – jeśli najemca wcześniej wynajmował inne mieszkanie albo pokój, można poprosić o dane do wynajmującego i wykonać stosowny telefon. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy najemca jest wypłacalny i czy dba o wynajmowane mieszkanie.

Podsumowanie

Weryfikacja najemcy jest bardzo ważna. Propozycje zawarte we wcześniejszym fragmencie nie dadzą stuprocentowej pewności, lecz są bardzo pomocne i mogą okazać się wysoce skuteczne. Z pewnością warto je wykorzystać, mogą uratować wynajmującego przed wieloma kłopotami i komplikacjami. Warto zadbać także  o odpowiednie sformułowanie umowy. Jedną z najchętniej wybieranych jest umowa najmu okazjonalnego, która wymaga od najemcy poświadczenia, iż w razie eksmisji może on zamieszkać w innym miejscu. Umowa powinna zawierać wszystkie ważne dane najemcy, aby można było odnaleźć go bez problemu, gdy zaistnieje konieczność poszukiwań. Numer pesel, imię i nazwisko oraz adres zameldowania to dane, które bezwzględnie musi znać wynajmujący. Ich zgodność warto sprawdzić z chociaż dwoma dokumentami najemcy. Poza dowodem osobistym może to być na przykład prawo jazdy. W umowie należy również określić dokładną wysokość oraz termin płatności, a także sposób jej dokonywania.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.