Wieje z kratki wentylacyjnej – co robić?

Kratka wentylacyjna powinna służyć do odprowadzania i wentylowania pomieszczeń w domu, natomiast uciążliwe zimne powietrze, wiejące z kratki nie dość, że przyczynia się do ochładzania pomieszczenia oraz do nieefektywnego korzystania z mocy grzewczej, dodatkowo daje poczucie dyskomfortu termicznego i prowadzi do zaklejenia kratki wentylacyjnej, co jest bardzo niebezpieczną czynnością powielaną w różnych domach. Co robić, gdy wieje z kratki wentylacyjnej?

Uciążliwe zimne powietrze z kratki wentylacyjnej

Kratka wentylacyjna musi być zawsze czysta i drożna, w przeciwnym razie blokada wymiany powietrza naraża nasze zdrowie. Niedrożna kratka wentylacyjna prowadzi do:

  • rozwijania się grzybów i pleśni w pomieszczeniach,
  • złego samopoczucia mieszkańców,
  • zroszonych szyb,
  • astmy, alergii,
  • przewlekłych bólów głowy,
  • pogorszenia się koncentracji.

Przyczyna wiania z kratki?

Spadek temperatury związany z zimnym powietrzem wiejącym z kratki wentylacyjnej, spotyka się najczęściej w budynkach wyposażonych w dwa systemy kominowe – dymny i wentylacyjny. Inwersja – wsteczny ciąg powietrza, powoduje ochładzanie się temperatury w pomieszczeniach. Najczęściej pojawia się w momencie, gdy dom zaczyna być ogrzewany, co za tym idzie w kanale dymnym następuje wzrost strumienia powietrza, gwałtownie przyczynia się do spadku ciśnienia w domu, który to z kolei powoduje niedostateczny nawiew powietrza w kanale wentylacyjnym. Ze względu na to kanał wentylacyjny będzie się ochładzał i potęgował uczucie chłodu w pomieszczeniach.

Warto wspomnieć, że podobne sytuacje będą mieć miejsce podczas korzystania z okapu czy pochłaniacza powietrza. Urządzenia te będą działały niepożądanie, prawie jak nawiew. W takich sytuacjach zwiększa się również ryzyko zasypania kanału wentylacyjnego przez spaliny. Inną przyczyną wiania z kratki mogą być lokalne warunki atmosferyczne, towarzyszące naszemu budynkowi, które są w stanie zaburzyć ciąg powietrza i doprowadzić do cofania się powietrza wewnątrz komina wentylacyjnego.

Jak zapobiec cofaniu się powietrza?

Jednym z najprostszych rozwiązań podczas korzystania z okapu lub ogrzewania domu będzie uchylenie okna, lecz to działanie mija się delikatnie z celem ogrzewania domu. Uchylenie okna pomoże jednak wzmocnić nawiew, przez co kratka wentylacyjna będzie działać w odpowiedni sposób, natomiast uchylenie okna podczas ogrzewania domu, zmniejszy jakość i efektywność ogrzewania.

Alternatywą dla uciążliwego otwierania okna będzie montaż nawiewników, które zapobiegną cofaniu się powietrza i w pełni kontrolowany sposób zapewnią dostateczny nawiew w kanałach wentylacyjnych oraz zadbają o transport właściwej ilości powietrza do budynku, tak by nie wychłodzić pomieszczenia podczas jego ogrzewania. Koszt montażu nawiewnika to często maksymalnie 160 zł, lecz ta cena waha się ze względu na rodzaj nawiewnika, sposób mocowania okna, występowanie rolet czy mocy nawiewnika. Zazwyczaj nowe nawiewniki posiadają pilot zdalnie sterujący umożliwiający kontrolowanie wpływającego do pomieszczenia powietrza.

Kratka wentylacyjna z której wieje
Źródło: Pixabay.com

Inny sposób walki z inwersją

Ciekawym rozwiązaniem, eliminacji zjawiska cofania się powietrza w kratce wentylacyjnej, jest zamontowanie nasady lub wywietrznika na kominie wentylacyjnym.

Nasady można podzielić na trzy różne rodzaje, pierwsze z nich to nasady obrotowe, które posiadają elementy ruchome umożliwiające im ustawienie się względem wiejącego wiatru, dzięki czemu wprawiona w obrót głowica odsysa powietrze. Nasady samonastawne to natomiast urządzenia grawitacyjne, niezależnie od kierunku wiania wiatru, zastawia zawietrzną stronę, osłaniając wylot z komina wentylacyjnego, tworząc dodatkowo podciśnienie o sile proporcjonalnej do siły, z jaką wieje wówczas wiatr. Ostatni rodzaj to nasady stałe, których zadaniem jest przede wszystkim osłanianie komina przed deszczem i śniegiem, sprawdzają się również tworząc podciśnienie w kominie jedynie wtedy kiedy wiatr wieje od jednej ze stron.

Koszt takich nasad waha się od 100 do nawet 300 złotych, pamiętać należy, że nie wszystkie nasady mogą być stosowane w każdych warunkach i na każdym rodzaju komina, lecz z pewnością wybór odpowiedniej nasady pomoże w pozbyciu się cofania się powietrza w kanale wentylacyjnym.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.