Wieńce adwentowe – przepiękna dekoracja domu

W kościele katolickim adwent jest czasem oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa oraz przygotowania się do Bożego Narodzenia. Jedną z nieodłącznych dekoracji związanych z tym okresem jest wieniec adwentowy. Jakiego rodzaju wieńce możemy zakupić w sklepach dekoratorskich? W jaki sposób ozdobić wieńcem mieszkanie oraz jak wykonać je samodzielnie zaraz podpowiemy.

Trochę Historii

Zwyczaj dekoracji adwentowej, jakim jest wieniec, przywędrował do nas, tak samo jak choinka z Niemiec. Ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichern, wykonał pierwszy wieniec, aby wprowadzić wyjątkowy nastój w świetlicy przytułku dla sierot, w której spotykano się na modlitwy. Pierwotny wieniec miał 24 świece, a każda z nich symbolizowała kolejne dni adwentu. Obecnie wieńce posiadają 4 świece oznaczające cztery niedziele adwentu. Czemu wieniec stał się również ozdobą naszych domów? Prócz tego, że jest przepiękną dekoracją, to niesie on ze sobą bardzo bogatą i znaczącą symbolikę. Okrągły kształt symbolizuje wieczność, nieskończoność oraz zwycięstwo Jezusa Chrystusa. Zielone rośliny wplecione w wieniec typu gałązki świerku czy sosny  są symbolem wspólnoty, bliskości i życia. W Polsce tradycja dekorowania domów wieńcami adwentowymi pojawiła się po I Wojnie Światowej. Wieńce najczęściej stawia się na stole w jadalni lub ozdobnej komodzie, jak również dekoruje się nimi drzwi wejściowe.

Rodzaje wieńców adwentowych

W sklepach wnętrzarskich oraz z akcesoriami florystycznymi i dekoratorskimi bez problemu odnajdziesz szeroką ofertę przepięknych modeli wieńców. Wśród nich znajdują się modele przeznaczone do wieszania na drzwiach lub stawiania na stole. Wieńce przeznaczone na świąteczny stół mogą dodatkowo zawierać 4 świece lub miejsce na ich umieszczenie. Mogą to być również wzory, które otaczają jedną dużą świecę. Stół ozdobiony taką dekoracją wygląda wyjątkowo i bardzo odświętnie. Wiszące wieńce nie zawierają miejsca na świece i bardzo często wykonywane są w coraz ciekawszy i bardzo ozdobny sposób. To przepiękna ozdoba drzwi wejściowych. Taką wersję  możesz również wyeksponować na wolnym fragmencie ściany. Do takich modeli należy przykładowo biały wieniec wykonany z piór lub innych puszystych tworzyw. Przepięknie prezentującym się na zewnętrznych drzwiach domu wzorem jest wieniec wykonany z oszronionych sztucznych gałązek i szyszek dodatkowo rozświetlonych drobniutkimi ledowymi lampkami.

Zrób to sam

Wieniec wykonać można również samodzielnie. Realizacja takiej dekoracji jest świetnym sposobem na aktywne spędzenie czasu w gronie rodzinnym. Podstawę wieńca najlepiej wykonać z drutów, słomy lub gałązek roślin. Do dekoracji wieńca można użyć zarówno świec, jak i papierowych wycinanych elementów, szyszek, bombek lub innych choinkowych ozdób.

Na wieńcu rewelacyjnie prezentują się również zasuszone plastry cytrusów, laski cynamonu, gwiazdki anyżu, czy pierniczki.  Dla dodatkowego efektu wieniec można spryskać sztucznym śniegiem, brokatem w sprayu  lub delikatnie pozłocić, posrebrzyć listki, igły, lub szyszki specjalną dekoracyjną farbą.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.