Wiertarki elektryczne – jakie narzędzia sprawdzą się w domowym warsztacie?

Wśród urządzeń, które przydają się w każdym gospodarstwie domowym, znajdujemy szereg elektronarzędzi. Jednym z najpopularniejszych jest wiertarka. Za jej pomocą można wiercić otwory zarówno w miękkich, jak i twardych materiałach. Ta sama wiertarka przydaje się podczas skręcania mebli, ale i do mieszania farb lub zapraw. Wśród elektronarzędzi tego rodzaju dostępne są produkty przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Czym się kierować podczas wybierania? Jaki model sprawdzi się do konkretnych prac w domowym warsztacie?

Wiertarka elektryczna – amatorska, czy profesjonalna?

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, należy zadać sobie kilka pytań. Przede wszystkim, w jakim celu ma być wykorzystywana wiertarka oraz z jaką częstotliwością. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego koniecznie trzeba dopasować sprzęt do indywidualnych potrzeb.

W gospodarstwie domowym, zarówno wśród miłośników samodzielnych napraw, skręcania mebli i remontowania, jak i pasjonatów tworzenia rozmaitych instalacji, częstotliwość użytkowania zwykle jest niewielka. Z tego względu poleca się wiertarki elektryczne przeznaczone dla amatorów, lekkie i niedrogie. To, czy będzie to model udarowy, bezudarowy bądź inny z dostępnych, zależy jednak od rodzaju najczęściej realizowanych zadań.

Wiertarka udarowa nie tylko dla profesjonalistów

Choć wiertarki profesjonalne znajdują swoje zastosowanie głównie w firmach budowlanych i wśród majsterkowiczów wykonujących prace na zlecenia, nie oznacza, że nie mogą zagościć w warunkach domowych. Gdy w grę wchodzą działania wymagające wiercenia w twardych materiałach, a do tego niezbędne są funkcje skręcania lub mieszania, urządzenie profesjonalne może być strzałem w dziesiątkę.

Rodzaje wiertarek elektrycznych

Do wyboru jest kilka rodzajów wiertarek elektrycznych, które różnią się nie tylko możliwością pracy z danym materiałem.W ofercie sklepu Emast dostępne są różne rodzaje wiertarek, które mogą znakomicie sprawdzić się w domu przy różnego rodzaju pracach. Na które szczególnie warto zwrócić uwagę?

  • Wiertarki udarowe – elektronarzędzia wyposażone w udar, nadające się do wiercenia w twardych materiałach. Najczęściej stosowany mechanizm to udar mechaniczny (mechaniczno-zębatkowy) – zębatki obracając się w przeciwne strony generują uderzenia. W wybranych modelach możliwe jest płynne przechodzenie między funkcją wiertarki udarowej i bezudarowej, dzięki czemu zwiększają się możliwości zastosowania takiego sprzętu.
  • Wiertarki bezudarowe – nadają się do pracy z miękkimi materiałami.
  • Wiertarki stołowe – stacjonarne, niezbędne podczas precyzyjnego nawiercania dużych otworów.
  • Wiertarki magnetyczne – także przeznaczone do nawiercania otworów o dużych średnicach, ale cechuje je mobilność.
  • Wiertarki kątowe – ze względu na prostopadłe umiejscowienie wiertła w stosunku do korpusu, sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie jest w stanie dotrzeć klasyczny model.
  • Wiertnice diamentowe – do wiercenia na mokro i sucho, w miękkich i twardych materiałach; działają szybko, precyzyjnie i generują niskie drgania.

Domowy warsztat można wyposażyć nawet w kilka rodzajów wiertarek. Sęk w tym, by liczbę i rodzaj tego typu elektronarzędzia dopasować do własnych potrzeb i planowanych prac, a nie jedynie budżetu przeznaczonego na zakup sprzętu.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.