Wiosenna metamorfoza okien- jak ją przeprowadzić?

Okna po zimie najczęściej nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Są zakurzone i widać na nich zacieki po śniegu i deszczu. Konieczne jest więc ich odświeżenie. Również ciężka zimowa oprawa okien wymaga wymiany na lżejszą wiosenną aranżację.

W okresie jesienno- zimowym sprawdzają się grube mięsiste zasłony i gęste firanki, które sprawiają, że w mieszkaniu jest ciepło i przytulnie. Wiosną z kolei potrzebujemy więcej świeżości, dlatego warto wybrać nowe firanki z leciutkich jak piórko tkanin i lekkie zasłonki w wiosennych kolorach.

Mycie okien po zimie wcale nie musi być trudne i mozolne. Wystarczy zastosować kilka prostych trików, aby sprzątanie przebiegło szybko i sprawnie. Lśniące czystością okna w nowej wiosennej oprawie całkowicie odmienią charakter wnętrza i nasze samopoczucie. Sprawdź, jak przeprowadzić wiosenną metamorfozę okien.

Jak zadbać o okna na wiosnę?

Po zimie zarówno szyby, jak i ramy okien na zewnątrz są po prostu brudne. Trzeba więc je umyć. Pamiętajmy, że wewnątrz mieszkania okna powinniśmy myć regularnie przez całą zimę. Z kolei wiosenne czyszczenie okien po zewnętrznej stronie przeprowadzamy w bezmroźny, słoneczny i bezdeszczowy dzień. Jeśli pogoda sprzyja, to warto to zrobić już wczesną wiosną w marcu.

Skutecznych i prostych metod mycia okien jest kilka. Najczęściej wybieraną jest zastosowanie gotowego preparatu do mycia szyb, który kupimy w każdej drogerii. Wystarczy spryskać detergentem okna i przetrzeć je miękką szmatką. Ten sam płyn nadaje się też do mycia ram okiennych.

Okna możemy także umyć ciepłą wodą i płynem do naczyń. Wystarczy w takim roztworze zamoczyć ściereczkę z mikrofibry, porządnie ją wykręcić, aby nie była zbyt mokra, a następnie przetrzeć nią okna wraz z ramami. Na koniec koniecznie wytrzyjmy szyby drugą czystą i suchą ściereczką, aby nie powstały na nich nieestetyczne zacieki.

Dużą popularnością cieszą się również parowe urządzenia do sprzątania. Myjka parowa do okien szybko wyczyści nawet bardzo zabrudzone szyby bez użycia żadnych detergentów. Pamiętajmy jedynie o ty, by podczas jej używania zachować ostrożność i nie oparzyć się gorącą parą.

Nigdy nie używajmy do mycia okien żadnych detergentów w proszku, bo mogą one porysować szyby, ramy okienne i parapety i trwale je uszkodzić. Szczegółowych instrukcji warto zasięgnąć u fachowców – najlepiej producentów okien takich jak firma VIDOK.  Nie sięgajmy również po żadne rozpuszczalniki, kwasy ani zasady. Bardzo trudne zabrudzenia możemy bezpiecznie usunąć z okien miękką szmatką nasączoną w czystym alkoholu.

Wiosenna oprawa okien.

Oprawa okien powinna pasować nie tylko do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, ale również trzeba ją dopasować do warunków zewnętrznych. Jeśli mieszkamy w mieście lub przy ruchliwej ulicy, wówczas wybierzmy bardziej kryjące zasłonki i firanki, które zapewnią nam prywatność, osłaniając wnętrze mieszkania przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów.

Natomiast jeśli mieszkamy w spokojnej wiejskiej okolicy, a nasze okno wychodzi na ogród, łąkę czy las, to oprawa okien powinna być jak najlżejsza. Warto przemyśleć całkowitą rezygnację z firanek. Załóżmy tylko lekkie jasne zasłonki w wiosennym wzorze, które będziemy zaciągać na noc lub rolety wewnętrzne w pięknych radosnych barwach. Dzięki rezygnacji z firanek będziemy bliżej natury, co z pewnością przełoży się pozytywnie nasz nastrój oraz samopoczucie.

Wybierając wiosenne zasłonki i firanki zwróćmy uwagę na:

Faktury

Wiosenne firanki powinny być proste i lekkie. Mogą one być całkowicie gładkie lub ozdobione haftem, jednak najlepiej, aby był on subtelny i niezbyt gęsty. Wybór wiosennych wzorów firanek jest ogromny. Dostępne są takie w mniejsze lub większe kwiaty albo inne motywy roślinne, motyle, ptaki czy liście.

Sprawdzą się również uniwersalne firanki w proste geometryczne wzory lub poziome bądź pionowe pasy różnej szerokości.

Jeśli chodzi o zasłonki, to najlepiej, aby były one wykonane z lekkiego jasnego lub kolorowego materiału. Mogą być gładkie lub ozdobione wiosennymi motywami.

Kolory

Na wiosenne najlepiej sprawdzą się śnieżnobiałe firanki. Mogą być gładkie lub z białym albo kolorowym haftem. Na zasłonki, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne, nie wybierajmy ciemnych kolorów. Aby ożywić mieszkanie poziomie i wprowadzić do niego radosny wiosenny nastrój, powieśmy zasłonki w takich kolorach jak biel, écru, beż, żółty, miętowy, trawiasto zielony, błękitny, brzoskwiniowy czy delikatnie różowy.

Jednobarwne zasłonki będzie łatwiej wkomponować w aranżację wnętrza. Będą one pasować praktycznie do każdego stylu, ale oprawa okna może też być kontrastowa do wystroju pomieszczenia. Na przykład do jasnych monochromatycznych wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym, eko czy industrialnym będą idealnie pasować jasne zasłonki w duże wiosenne kwiaty na przykład mniszki, tulipany, niezapominajki czy maki.

Z kolei w pomieszczeniach urządzonych w stylu wiejskim czy rustykalnym świetnie będą się prezentować zasłonki jednobarwne (jasne lub w wiosennych nasyconych barwach) albo takie ozdobione radosnymi kolorowymi motywami ludowymi.

Gotowe firanki i zasłonki kupimy w sklepach z wyposażeniem wnętrz oraz marketach budowlanych. Możemy także uszyć je samodzielnie z materiałów zakupionych w pasmanterii lub zlecić ich uszycie krawcowej. Koszt takiej wiosennej oprawy okien zależy od kilku różnych czynników. Są to między innymi wielkość okien oraz rodzaj tkanin, z jakich uszyte są firanki i zasłonki. W wersji ekonomicznej możemy wyczarować piękną oprawę okien już za nieco ponad 100 złotych, a w wersji na bogato zapłacimy co najmniej kilkaset złotych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.