Własny ogródek ziołowy

Własny ogród ziołowy może być dobrym pomysłem, zarówno dla doświadczonych ogrodników, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Ten rodzaj ogródka nie jest zbyt wymagający. Przy zaledwie odrobinie wiedzy jego założenie może być bardzo proste. Co warto więc wiedzieć o samodzielnym tworzeniu zielnika, aby spełniał wszystkie oczekiwania?

Jakie zioła wybrać?

Zioła są roślinami, które mogą mieć właściwości lecznicze lub smakowe. Są stosowane zarówno w kuchni, jako dodatki do potraw nadające im głębokiego smaku, ale także w medycynie i kosmetyce. Ponadto mogą stanowić element dekoracyjny w ogrodzie, oferując walory nie tylko wizualne, lecz przede wszystkim zapachowe. Intensywna woń ziół potrafi roznosić się po całym ogrodzie. Ich wymagania i pielęgnacja różnią się jednak w zależności od rodzaju ziół. Skąd zatem wiadomo, jakie wybrać? Najlepiej skupić się na potrzebach konkretnych roślin. Dzięki temu ich uprawa będzie znacznie bardziej efektywna.

Grupowanie ziół według ich wymagań

Ogród ziołowy warto dobrze zaplanować. Praca włożona w projektowanie z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Rośliny będą rosły znacznie lepiej, jeśli zostaną połączone w grupy o odpowiednich wymaganiach i potrzebach. Dotyczy to na przykład stopnia nasłonecznienia stanowiska. Zioła, które pochodzą z rejonów o cieplejszym klimacie niż nasz, takich jak basen Morza Śródziemnomorskiego, będą potrzebować miejsca dobrze nasłonecznionego i osłoniętego przed wiatrem. Przykłady takich roślin to między innymi:

  • bazylia,
  • rozmaryn,
  • cząber,
  • majeranek,
  • kolendra,
  • oregano.

Jednak oprócz nich, jest wiele ziół, które preferują nieco bardziej zacienione miejsca. Zazwyczaj są to rośliny pochodzące z klimatu umiarkowanego, takie jak na przykład:

  • mięta,
  • lubczyk,
  • estragon,
  • kminek.

Jakie inne potrzeby trzeba wziąć pod uwagę?

Stopień nasłonecznienia stanowiska to jednak nie wszystko. Planując ogród ziołowy należy także pamiętać o wymaganiach dotyczących podłoża. Ziemia wykorzystywana do hodowli ziół powinna być lekka i spulchniona. Ważna jest także jej żyzność i przepuszczalność. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze nawiezienie ziemi. Można użyć w tym celu kompostu, jeśli jest to możliwe. 

Różne gatunki ziół mają również inne potrzeby dotyczące odczynu gleby, lecz w większości przypadków najlepiej sprawdza się odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Warto jednak sprawdzić, jakich konkretnie warunków potrzebują poszczególne zioła. Jeśli gleba okaże się zbyt kwaśna, należy przeprowadzić wapnowanie.

Oprócz właściwego przygotowania podłoża, kluczowe dla zakładania ogrodu ziołowego jest odchwaszczanie. Nie wolno o nim zapomnieć. Chwasty są wyjątkowo szkodliwe dla ziół, ponieważ rywalizują z nimi o najważniejsze zasoby, czyli o światło i wodę. W dodatku rozmnażają się bardzo szybko, przez co jeśli problem nie zostanie od razu wyeliminowany, może poważnie zagrozić wzrastającym roślinom. Dlatego odchwaszczaniem najlepiej się zająć jeszcze przed założeniem ziołownika. Glebę trzeba dokładnie przekopać, co umożliwi usunięcie niepożądanych chwastów.

Odpowiednie miejsce na ogród ziołowy

Ręce trzymająca zioła z ogródka
Źródło: Freepik.com

Ważne przy planowaniu zielnika jest wybranie właściwego miejsca. Jeśli będzie on zawierał głównie zioła przyprawowe, warto rozważyć umieszczenie go w pobliżu kuchni. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu. Ze względu na piękny zapach ogrodu ziołowego, dobrym pomysłem będzie ulokowanie go na przykład w pobliżu tarasu lub innego często odwiedzanego miejsca.

Kolejną sprawą do ustalenia jest wielkość i kształt zielnika. To kwestia zależna od indywidualnych preferencji i potrzeb. Dużą popularnością przy hodowli ziół cieszą się grządki podwyższone, takie jak na przykład drewniane skrzynie. To również dobra opcja w sytuacji, gdy gleba w ogrodzie jest ciężka i jałowa. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zastosować gotowe podłoże, dopasowane do potrzeb konkretnych roślin.

Jak zacząć hodowlę ziół?

Najłatwiejszą i najszybszą metodą na rozpoczęcie ogrodu ziołowego jest kupienie sadzonek. Ta opcja jest polecana zwłaszcza osobom bez doświadczenia w ogrodnictwie, gdyż nie wymaga wiele doświadczenia, a szanse na powodzenie są bardzo duże. Zioła można także wysiewać bezpośrednio do gruntu, ale lepszą opcją jest wcześniejsze przygotowanie sadzonek poprzez ich wysiew do rozsady.

Bez względu na to, z jakich ziół składa się ogród ziołowy i jak wygląda, jego pielęgnacja może dostarczyć wiele radości, nie wspominając o cennych plonach. Jest to znakomite zajęcie dla każdej osoby i daje wiele satysfakcji.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.