Wnętrze w stylu orientalnym, jak je urządzić by nie przesadzić?

Styl orientalny zachwyca, inspiruje i nigdy nie wychodzi z mody. Choć stwarza wiele możliwości, wymaga ostrożnego podejścia. Bogactwo żywych barw, estetyka kontrastu i przepych dekoracji mogą przemienić mieszkanie w miejsce rodem z Baśni tysiąca i jednej nocy lub… w świątynię kiczu. Podpowiadamy, jak urządzić wnętrze w stylu orientalnym z klasą.

Styl orientalny, czyli jaki?

Styl orientalny to nazwa zbiorcza stylów wywodzących się przede wszystkim z kultur krajów Wschodu. Stąd też wynika jego ogromna różnorodność. Za urządzone w duchu Orientu uznaje się wnętrza inspirowane sztuką m.in. japońską, chińską i indyjską, w niektórych ujęciach – także marokańską. Najważniejszym wyznacznikiem stylu orientalnego pozostaje jego egzotyczność, czyli odmienność od sposobów aranżacji pomieszczeń praktykowanych w Europie. Orient kojarzy się z bogactwem wrażeń zmysłowych: wzorzystymi dywanami i gobelinami, ręcznie zdobioną ceramiką, miękkimi siedziskami i poduszkami, delikatną melodią dzwoneczków wietrznych oraz upajającą wonią kadzidełek. Jak połączyć te elementy zgrabnie i z pomysłem?

Cienka granica między egzotyką a kiczem

Aranżacja pomieszczenia w stylu orientalnym nie musi oznaczać generalnego remontu ani wymiany wszystkich mebli. Styl orientalny to przede wszystkim akcesoria i dekoracje. Ich rodzaje, rozmiary i liczbę należy dobrać w taki sposób, by wnętrze pozostało wygodne, funkcjonalne… i by nie zaczęło przypominać sklepu z pamiątkami. Weźmy pod uwagę metraż, jakim dysponujemy, oraz funkcje, które pełni dana przestrzeń.

Słowo klucz to umiar. Na początku potraktujmy styl orientalny jako inspirację, zamiast radykalnie podporządkowywać mu całościowy wygląd mieszkania. Unikniemy w ten sposób kiczu i przesady. Zadbajmy ponadto o spójność kompozycji. Wystrzegajmy się łączenia w ramach jednej aranżacji elementów z odrębnych kultur. Dobrze dobrane motywy chińskie, koreańskie i japońskie będą ze sobą współgrać, jednak już łączenie stylu marokańskiego z dalekowschodnim stwarza ryzyko estetycznego zgrzytu.

Dodatki i akcesoria w stylu orientalnym

Obierając za punkt wyjścia umiar i spójność aranżacji, zastanówmy się, jakie elementy stylu orientalnego urzekają nas najbardziej. Jeśli są to unikatowe desenie, dobrym pomysłem będzie np. położenie dywanu ze wzorem koniczyny marokańskiej lub powieszenie zasłon w podobnym stylu. Kto nie chce sięgać po żywe, kontrastowe kolory, może zdecydować się na połączenie jasnej szarości z bielą, które pasuje do wszystkiego.

W pomieszczeniu utrzymanym w neutralnych barwach efektownie zaprezentuje się kilim z indyjskim wzorem botha albo plakat imitujący japoński drzeworyt. Wnętrze urządzone w stylu orientalnym nie obejdzie się też bez świec (najlepiej zapachowych), których migotliwe płomyki będą pięknie wyglądały w obramowaniu ażurowych lampionów lub świeczników z ceramiki porowatej. W pobliżu źródła światła można ustawić kilka figurek: kolekcja ceramicznych słoników albo medytujący Budda to nieodzowne dopełnienie wystroju.

Ważnym elementem stylu orientalnego są też motywy roślinne – zarówno ozdobne desenie na tapetach i tekstyliach, jak i okazy doniczkowe. Bambus (lub dracena Lucky Bamboo) w prostej donicy ożywi wnętrze inspirowane japońskim minimalizmem. W aranżacji odwołującej się do stylu indyjskiego świetnie odnajdą się pokojowe palmy. Zieleń ich liści będzie pięknie współgrać z indyjskim oranżem, złotem, czerwienią i fuksją.

Pamiętajmy, że pomieszczenie urządzone w stylu orientalnym powinno być nie tylko ucztą dla oczu, lecz także miejscem relaksu. Miękkie koce, wygodne pufy i bogato zdobione poduszki to wszystko, czego trzeba, by przemienić zwykłą strefę wypoczynku w egzotyczny kącik przyjemności. Dobierając poszczególne elementy wystroju, nie zapominajmy o zasadach proporcji i rytmu. Warto, by motywy dekoracyjne się powtarzały, ale wystrzegajmy się gromadzenia dużej liczby ozdób. W ten sposób otrzymamy klimatyczne wnętrze z klasą bez popadania w przesadę i kicz.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.