Woda w domu i w ogrodzie – sposoby na oszczędne gospodarowanie wodą w domu jednorodzinnym

Woda to jeden z najważniejszych zasobów, który szybko się wyczerpuje, a zarazem odnawia wyjątkowo powoli. Przed nami coraz bardziej jawi się widmo jej braku, które jednak możemy nieco oddalić, starając się oszczędzać wodę we własnym domu oraz ogrodzie. W jaki sposób możemy ograniczyć jej zużycie podczas korzystania z kuchni, łazienki czy dbania o domowe rośliny?

Oszczędzanie wody w łazience

Łazienka jest miejscem, w którym wykorzystuje się największe ilości wody. Codzienna kąpiel poszczególnych domowników, mycie zębów czy spłukiwanie toalety generują zużycie na poziomie nawet kilkuset litrów w ciągu doby. Aby je zmniejszyć, powinniśmy przede wszystkim zrezygnować z długiego wylegiwania w wypełnionej po brzegi wannie, do którego niezbędne jest nalanie nawet 180 litrów wody. Zamiast tego lepiej wziąć szybki prysznic – włączając wodę wyłącznie na czas spłukiwania się, a na relaks w gorącej wodzie z pianką pozwalać sobie co najwyżej raz w miesiącu. Pamiętajmy również o zakręcania kranu podczas mycia zębów czy golenia się – w ciągu 60 sekund marnuje się bowiem aż 6 litrów wody. W toalecie możemy zastosować spłuczkę z dwoma osobnymi przyciskami, które umożliwią nam wybór mniejszego strumienia do spłukiwania. Pralkę uruchamiajmy natomiast dopiero przy pełnym wsadzie, wybierając programy typu eko.

Zmniejszenie zużycia wody w kuchni

Jak oszczędzać wodę w kuchni? Warto między innymi zrezygnować z ręcznego mycia naczyń. Przygotowując projekty domów architekci zazwyczaj przewidują miejsce na montaż zmywarki, która potrzebuje znacznie mniej wody do umycia tej samej ilości talerzy i garnków. Owoce i jarzyny myjmy w misce, a jeżeli do tej czynności nie używamy płynu – pozostałą wodę wykorzystajmy chociażby do podlewania domowych kwiatków. W trakcie gotowania używajmy pokrywek i dobierajmy garnki o optymalnej wielkości. Godny polecenia będzie montaż perlatorów w kranach, które napowietrzają wodę, umożliwiając ograniczenie jej zużycia nawet o 60 %. Koniecznie sprawdźmy także szczelność kranów i wężyków. Kapiące z nich krople mogą generować straty na poziomie nawet kilku tysięcy litrów rocznie, nie służąc oszczędnemu gospodarowaniu wodą.

Rozsądne gospodarowanie wodą w ogrodzie

Wodę możemy oszczędzać także podczas prac w ogrodzie. Zdecydujmy się między innymi na montaż zbiorników na deszczówkę, którą spożytkujemy do podlewania kwiatów czy warzywniaka. Jest ona bowiem najłatwiej przyswajalną przez rośliny cieczą o wysokim stopniu czystości, którą możemy z powodzeniem wykorzystać także do mycia samochodu czy mebli ogrodowych. Jeżeli na naszym terenie jest dużo roślin, rozważmy montaż systemu automatycznego nawadniania. Ograniczy on czas i siły, jakie musimy spożytkować na własnoręczne podlewanie, jednocześnie zużywając znacznie mniejsze ilości cieczy do skutecznego zwilżenia podłoża. Taką instalację również możemy podłączyć do zbiornika z deszczówką, eliminując pobór wody z sieci. Unikajmy przy tym podlewania w ciągu dnia; nawadnianie roślin wczesnym rankiem lub późnym wieczorem sprawi, że wilgoć znacznie dłużej utrzyma się w ziemi.

Oszczędzanie wody nie wymaga praktycznie żadnych nakładów finansowych. Rozsądne zmywanie naczyń, mycie zębów z zakręconym kranem, szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie czy podlewanie roślin deszczówką pozwolą nam skutecznie obniżyć zużycie wody. Dzięki takim dobrym nawykom w łatwy sposób dołączymy do walki ze światowym deficytem tego cennego płynu, zauważając także pożądane zmniejszenie rachunków za wodę i kanalizację.

Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.