Wszystko co musisz wiedzieć o uprawie i pielęgnacji trawy pampasowej

Trawa pampasowa to ogrodowa bylina dekoracyjna, która charakteryzuje się wyjątkowo przyciągającym oko wyglądem. Sprawia on, że chcemy, aby zdobiła także nasz ogród. Niestety, polskie warunki klimatyczne sprawiają, że bez odpowiedniego zabezpieczenia może ona nie przetrwać chłodnych miesięcy. Podpowiadamy, jak uprawiać tę roślinę i jak odpowiednio ją pielęgnować.

Trawa pampasowa – co to za roślina?

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana), jest rośliną, której rodowód sięga południowoamerykańskich stepów. Jest to jedna z najbardziej dekoracyjnych traw ozdobnych, dostępnych na naszym rynku. Pochodzi z terenów, które są ciepłe, dlatego wymaga szczególnego traktowania, na które musi nastawić się każda osoba, chcąca uprawiać ją w swoim ogrodzie.

Trawy pampasowe charakteryzują się okazałymi i puszystymi kwiatostanami, które w niepowtarzalny sposób ozdabiają wszystkie tereny, na których się pojawią. Jeżeli nie zapewnimy im jednak odpowiednich warunków, czeka nas prawdziwe rozczarowanie – w naszych ogrodach nie kwitną tak pięknie, a w ciągu zimy mogą łatwo obumrzeć. Na rynku dostępna jest trawa pampasowa niebieska, trawa pampasowa biała oraz  trawa pampasowa różowa.

Trawa pampasowa to bardzo okazała roślina, której wysokość może dochodzić do jednego, a nawet dwóch metrów. Pędy kwiatostanowe mogą natomiast dorastać nawet do trzech metrów. Liście rośliny są bardzo wąskie, a wzdłuż brzegów porośnięte ostrymi ząbkami. Należy uważać przy kontakcie z nimi, ponieważ mogą powodować podrażnienia i zadrapania. Kwiatostany pojawiają się jesienią. Są białe, różowe lub beżowe, mają piramidalny kształt i mogą dorastać nawet do pół metra wysokości.

Trawa pampasowa – wymagania uprawowe

Trawa pampasowa biała, trawa pampasowa niebieska oraz  trawa pampasowa różowa. potrzebują odpowiedniego stanowiska. W jakim miejscu ogrodu ją zasadzić? Podczas wyboru kierujmy się takimi kryteriami jak:

  • ciepło,
  • nasłonecznienie,
  • osłonięcie od wiatru.

Zadbamy także o to, aby miejsce, w którym sadzimy trawę pampasową było jednocześnie nasłonecznione, jak i chronione przed wiatrem. Właśnie dlatego doskonale sprawdzą się miejscówki takie jak tuż za ścianą budynku lub za ogrodzeniem.

Biała trawa pampasowa

Trawa pampasowa – jakie podłoże wybrać?

Wiemy już, że trawa pampasowa ma specyficzne wymagania. Właśnie dlatego warto wybrać do niej odpowiednie podłoże. Gleba powinna być żyzna i próchnicza, o odczynie lekko kwaśnym. Dodatkowo powinna ona być bogata w całe mnóstwo składników odżywczych. Specjaliści polecają nawożenie trawy nawozami mineralnymi oraz takimi o podwyższonej ilości potasu i stosunkowo małej ilości azotu. Te pierwsze stosuje się na wiosnę i wczesnym latem. drugie natomiast w drugiej połowie lata.

W okresie sezonu wiosenno-letniego podłoże powinno być lekko wilgotne, jednak na jesień i zimę należy zadbać o to, aby pozostało suche. W przeciwnym razie roślina nie przetrwa zimy i zgnije w temperaturze oko minus pięciu stopni.

Trawa pampasowa – kiedy wypuszcza kwiaty? Jak zabezpieczać ją na zimę?

Trawa pampasowa kwitnie na przełomie września i października. Wiemy już, że trawa pampasowa ma bardzo niską odporność na mrozy, dlatego warto uprawiać ją w cieplejszych rejonach kraju.

A jak skutecznie zabezpieczyć ją przed niskimi temperaturami?

Roślinę warto zabezpieczyć specjalnie wykonanym kopczykiem z trocin, torfu lub suchych liści. Poleca się także obwiązanie liści na szczycie sznurkiem, tworząc z nich rodzaj tradycyjnego chochoła. Tuż nad nim konstruuje się daszek, który ma za zadanie zabezpieczyć roślinę przed opadami deszczu i śniegu. Roślina będzie w ten sposób dodatkowo zabezpieczona przed zimnem a w jej wnętrzu nie zgromadzi się woda.

Jeżeli decydujemy się na uprawianie trawy pampasowej w chłodniejszych rejonach, warto uprawiać ją w specjalnych donicach, które na zimę można przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi od zera do dziesięciu stopni.  Kiedy trawa pampasowa wypuszcza kwiaty, wygląda naprawdę okazale. Musi jednak mieć odpowiednie warunki.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty

Źródło:

  • David J. Mabberley: Mabberley’s Plant-Book. Cambridge University Press, 2017, s. 237,
  • Zbigniew Podbielkowski: Fitogeografia części świata. Ameryka, Australia, Oceania, Antarktyda. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1995, s. 147.
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.