Wszystko na temat szkła hartowanego

Szkło hartowane z pozoru nie różni się od klasycznego szkła płaskiego. Jego sekret tkwi jednak we wnętrzu. Podczas procesu hartowania zmienia się struktura wewnętrzna szkła, przez co zyskuje ono niezwykłe właściwości. Na czym polega hartowanie szkła? Jakie są podstawowe zalety szyb hartowanych i gdzie są one wykorzystywane?

Hartowanie szkła- na czym polega ten proces?

Hartowanie szkła odbywa się w specjalnym piecu, w którym wyrób jest podgrzewany do temperatury około 650 stopni Celsjusza. Następnie szkło jest bardzo szybko schładzane strumieniem sprężonego powietrza. Podczas takiej obróbki termicznej w szkle powstają specyficzne naprężenia. Na warstwach zewnętrznych znajdują się naprężenia rozciągające, a wewnątrz- ściągające. Środek szyby stopniowo stygnie, a następnie cały wyrób jest przywrócony do temperatury pokojowej. Co ciekawe, podczas procesu hartowania szyba nie zmienia się pod względem wizualnym. Natomiast to, co ulega ulepszeniu, to jego wewnętrzna struktura i właściwości fizyczne. Po hartowaniu szkło staje się nawet siedmiokrotnie bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia niż pierwotnie. Obróbce termicznej zazwyczaj poddawane jest klasyczne szkło float, czyli takie, które posiada całkowicie płaską i gładką powierzchnię.

Największe zalety szkła hartowanego

Z uwagi na swoje doskonałe właściwości, szkło hartowane cieszy się coraz większą popularnością. Oczywiście w parze z wyśmienitą jakością idzie też wyższa cena. Za szybę po obróbce termicznej trzeba zapłacić nieco więcej niż za tradycyjną szybę płaską, jednak zalety szkła hartowanego warte są poniesienia tych kosztów. Szyba hartowana jest o wiele bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz pęknięcia niż zwykłe szkło float. Odznacza się również świetnymi walorami estetycznymi, dlatego z powodzeniem może być wykorzystywana w celach ozdobnych. Po hartowaniu szkło staje się też znacznie bardziej odporne na zmiany temperatur. Zdarza się, że zwykła szyba pęka pod wpływem mrozu lub gorąca. Natomiast szyby hartowane są mniej podatne na naprężenia związane z bardzo wysoką lub niską temperaturą powierzchni. Szkło hartowane może być stosowane w różnych konfiguracjach. Trzeba jednak pamiętać, że wszelką dodatkową obróbkę, taką jak szlifowanie, wiercenie otworów czy cięcie, zaleca się wykonać przed procesem hartowania. Po hartowaniu tafla szkła nabiera tak dużej gęstości, że wszelka ingerencja w materiał powoduje jego uszkodzenie.

Budynek w którym barierki balkonów zostały wykonane ze szkła hartowanego

Szkło hartowane, czyli szkło bezpieczne

Wymieniając zalety szkła hartowanego nie sposób pominąć faktu, że jest ono wyjątkowo bezpieczne. Dlaczego można tak powiedzieć? Kiedy zostanie przekroczona maksymalna wytrzymałość szyby hartowanej i ulegnie ona pęknięciu, nie rozbija się na długie kawałki o ostrych i nieregularnych krawędziach. Zamiast tego tafla szkła rozpada się na małe, zaokrąglone kawałki, które nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Warto pamiętać, że skaleczenie ostrymi odłamkami szkła może skończyć się trwałym kalectwem, a czasem nawet utratą życia. Stosowanie szkła hartowanego pozwala uniknąć tego niebezpieczeństwa. Co więcej, po stłuczeniu szyby odłamki nie spadają luźno, lecz pozostają przyklejone do wewnętrznej warstwy, co dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo osób znajdujących się w otoczeniu.

Szerokie zastosowanie szkła hartowanego

Szyby hartowane towarzyszą nam na co dzień, a ponieważ nie różnią się wizualnie od zwykłego szkła, często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Hartowane szkło float jest materiałem popularnie używanym w budownictwie, architekturze oraz nowoczesnym wystroju wnętrz. Wykonuje się z niego między innymi:

  • drzwi całokształtne wejściowe i wewnętrzne,
  • balustrady i fasady,
  • ścianki działowe,
  • schody i podłogi,
  • kabiny prysznicowe,
  • elementy nowoczesnych mebli,
  • blaty do stołów,
  • szyby samochodowe,
  • szklane półki,
  • sprzęt AGD.

To tylko niektóre z wielu możliwości zastosowania szkła hartowanego. Najprościej mówiąc, sprawdza się ono wszędzie tam, gdzie wymagane są wysokie standardy bezpieczeństwa. Powszechnie szyby hartowane są stosowane w budynkach użyteczności publicznej, jednak coraz częściej pojawiają się także w domach i mieszkaniach prywatnych.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.