Wybieramy agregat do malowania natryskowego – porady.

Planując malowanie mieszkania lub jego odświeżenie, czynnikiem, który niewątpliwie należy wziąć pod uwagę, jest czas realizacji inwestycji. W głównej mierze on determinuje to, jak będzie przebiegał dany proces. Jeśli zdecydujemy się niezbędne prace wykonać agregatem do malowania natryskowego, możemy być pewni, że w sprawny i szybki sposób uporamy się z wyznaczonym zadaniem. Pozostaje tylko zdecydować, który rodzaj agregatu będzie dla nas odpowiedni?

Jak działa agregat do malowania natryskowego?

Agregat do malowania to urządzenie przeznaczone do natryskowego malowania wszelkiego rodzaju powierzchni zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Poprzez przepompowanie i sprężenie farby w urządzeniu następuje jej przetłoczenie pod ciśnieniem, co daje efekt w postaci równomiernego i kontrolowanego rozprowadzenia substancji.

Który agregat malarski wybrać?

Pod względem podawania farby rozróżniamy dwa typy agregatów malarskich:

Agregaty malarskie tłokowe: za dużą wydajność urządzenia odpowiada specjalna konstrukcja pompy, która może być napędzana przez silnik elektryczny, spalinowy lub też sprężarki pneumatyczne. Są to zaawansowane technicznie urządzenia malarskie o szerokim spektrum zastosowań. Nie jest im straszna praca z gęstymi i lepkimi substancjami.

Agregaty malarskie membranowe: nadają się zarówno do malowania wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, są proste w swojej budowie, co powoduje, iż ich ewentualna naprawa może odbyć się np. na placu budowy. Wypadają korzystnie, gdy chodzi o ceny i dostępność części zamiennych, cechuje je duży pobór energii elektrycznej.

WSKAZÓWKA: Ciekawą opcją są agregaty tynkarskie, które oprócz malowania pozwalają dodatkowo tynkować.

Malowania natryskowe – technika dozowania farby.

Dzięki szybkości i precyzji rozpylania farby, technika malowania natryskowego zyskuje coraz większą popularność. Istnieją trzy sposoby nanoszenia substancji:

Metoda hydrodynamiczna – w metodzie tej aplikowanie substancji przebiega pod wysokim ciśnieniem, bez wykorzystania powietrza. Jest, ona najbardziej ekonomiczną spośród opisanych technik. Ma szerokie zastosowanie w budownictwie oraz można ją stosować z wieloma produktami np. szpachlami, farbami emulsyjnymi czy olejowymi.

Metoda pneumatyczna – opiera się na wykorzystaniu połączenia powietrza wydostającego się z dyszy z farbą. Sprawdza się w przypadku farb o rzadkiej konsystencji. Technika ta świetnie poradzi sobie, w momencie, gdy chcemy pokryć nią złożoną strukturę o nietypowych kształtach i składającą się z drobnych elementów.

Metoda niskociśnieniowa – Jeżeli chodzi o zużycie farby, jest opcją pośrednią, gdyż zużywa więcej materiału niż metoda hydrodynamiczna, a mniej niż metoda pneumatyczna, dodatkowo dzięki mniejszemu rozpyleniu jest bardzo precyzyjna i ekonomiczna. Bazuje na wykorzystaniu niskiego ciśnienia.

Malowanie małych elementów

Agregaty malarskie – na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Aby jak najlepiej dopasować agregat malarski do naszych indywidualnych potrzeb, należy w pierwszej kolejności ocenić, czy ma mieć zastosowanie prywatne, czy raczej komercyjne. Dodatkowo musimy uwzględnić, z jakimi konkretnie substancjami będziemy pracować.

Farby olejne ze względu na swoje właściwości, są najmniej obciążającym działanie agregatu materiałem. W przypadku farb akrylowych, lateksowych czy emulsyjnych należy zdecydować się na sprzęt o zwiększonej mocy oraz większej średnicy dyszy. Największa moc, wydajność i otwór dyszy powinny być zastosowane w przypadku farb elewacyjnych, farb antykorozyjnych z zawartością cynku, farby przeciwpożarowej oraz szpachli akrylowych.

Agregaty malarskie – jakie dobrać akcesoria?

Aby malowanie ścian było bardziej komfortowe i wydajne, należy zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria. Dzięki odpowiedniej przedłużce, pokrycie farbą sufitu przebiegnie znacznie sprawniej i bezpieczniej bez konieczności użycia drabiny. Z kolei od wyboru właściwej jakości i długości węża malarskiego zależy nasza mobilność w trakcie malowania.

Pistolet natryskowy również wpływa na wygodę i precyzję pracy. Jest odpowiedzialny za wydajne malowanie ścian w krótkim czasie. Ze względu na rodzaj prac, które planujemy przeprowadzić, musimy wybrać odpowiedni model. Ważną zaletą jest jego kompatybilność z jak największą ilością urządzeń.

Dysza malarska odpowiada m.in. za to, aby farba w jednolity i kontrolowany sposób została rozprowadzona po malowanej powierzchni. Jest elementem, który zużywa się w trakcie pracy, więc aby uniknąć nadmiernej straty materiału, i nie spędzać dłużej czasu w pracy, należy od razu wymieniać sfatygowaną część.

Agregaty malarskie – jakie mają dodatkowe zastosowanie?

Agregaty malarskie oprócz natryskowego malowania ścian, równie dobrze współpracują z wieloma innymi substancjami, takimi jak lakiery, bejce, impregnaty, uretany, farby lateksowe, masy szpachlarskie, wszystkie farby elewacyjne: silikonowe i silikatowe, oraz inne substancje płynne. Świetnie nadadzą się do wszelkiego rodzaju pracach budowlanych jak chociażby hydroizolacji, zabezpieczania antykorozyjnego czy malowania ścian zewnętrznych, ale także sprawdzą się do użytku domowego. To jaki ostatecznie agregat malarski wybierzemy, zależy w dużej mierze od profilu naszej działalności gospodarczej.

UWAGA: Generalną zasadą jest im gęstszych substancji używamy, tym większej mocy i wydajność powinien być agregat malarski.

”praca z przedłużą

Dlaczego zamiast tradycyjnego malowania ścian warto zdecydować się na malowanie natryskowe?

Niewątpliwą przewagą agregatów malarskich nad klasyczną metodą malowania przy użyciu pędzla i wałka jest ich efektywność i mniejsze zużycie materiału potrzebnego do całkowitego pokrycia powierzchni. Jednak decydując się na malowanie ścian przy pomocy agregatu, należy trzymać się kilku podstawowych zasad:

  • podczas malowania dysza musi znajdować się w stałej odległości ok. 25-30 cm od danej powierzchni,
  • należy utrzymywać stałe tempo ruchu, tak aby grubość naniesionej farby była jednakowa,
  • pistolet trzymać równolegle do powierzchni,
  • malujemy na zakładkę, w taki sposób, aby kolejne pasy nachodziły na siebie 30%.

Decydując się na użycie agregatu natryskowego pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu ciała

Podsumowanie

Agregat do malowania natryskowego pozwala skutecznie zaoszczędzić nasz czas i pieniądze, sprawiając, iż cały proces malowania znacząco się skraca, a my nie tracimy niczego z trwałości i efektu, które zapewniają nam konwencjonalne techniki malowania ścian.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.