Wycinka czy przesadzanie drzew przed budową?

Przedsięwzięcie związane z budową wiąże się z szeregiem prac, które należy wykonać, zanim powstaną pierwsze fundamenty. Przygotowanie miejsca często związane jest z podjęciem decyzji o wycince lub przesadzeniu drzew. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co lepiej wybrać, czytaj dalej!

Wycinka czy przesadzanie drzew przed budową?

Jeśli na naszej działce, na której zamierzamy postawić budynek, znajdują się rośliny, drzewa czy krzewy, należy podjąć decyzję, co dalej zamierzamy z nimi zrobić. Jeśli nie będą one przeszkadzać w budowie, warto je zostawić. W przeciwnym wypadku trzeba podjąć decyzję o ich pozbyciu się. Nie oznacza to jednak, że konieczna jest bezwzględna wycinka. Zdecydowanie zaleca się postawić na przesadzanie drzew i innej roślinności. 

Warto podjąć decyzję o przesadzeniu drzew, którym zajmuje się np. www.taxus.pl, zamiast ich wycinki, w sytuacjach, kiedy są one zdrowe i nie zagrażają bezpieczeństwu. Nie ma bowiem sensu zmniejszać zielone płuca w naszej okolicy. Jeśli drzewo jest zbyt wysokie bądź też jego korona posiada ślady uszkodzeń, dobrze jest przed przesadzeniem zdecydować się na jego przycięcie.

Dlaczego warto przesadzać drzewa? 

Wiele osób decydujących się na wycinkę tłumaczy, że posadzi nowe drzewa w miejscu, w którym nie będą one przeszkadzały. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nikt nie zwróci tego cennego czasu, który niezbędny jest do wyrośnięcia danej rośliny. Z tego powodu, zamiast niszczyć roślinność, lepiej postawić na przesadzanie drzew i dać im drugie życie, tyle że w innym miejscu. 

Przykładem tego, dlaczego warto przesadzać drzewa, zamiast ich wycinki, jest przeniesienie 34-letniej lipy, mierzącej ponad 11 metrów i obwodzie 205 cm z terenu AGH. Biuro prasowe uczelni poinformowało, że przesadzenie drzewa wiązało się z niższym kosztem niż jego wycinka, co stanowiło dodatkowy powód dla jego uchronienia. 

Warto więc decydować się na przesadzanie drzew, tak by nie niszczyć zielonych stref, a zachować je, dla nas i przyszłych pokoleń.

Czy przesadzanie drzew je uszkadza? 

Wszystkich martwiących się o stan roślinności po przesadzaniu drzew, możemy uspokoić. Profesjonalnie wykonane czynności nie uszkodzą drzewa. Przedsięwzięcie opiera się na aktualnej wiedzy dendrologicznej i tej związanej z architekturą krajobrazu. Najczęściej zabezpiecza się system korzeniowy, by nie uległ on zniszczeniu, np. stalowymi płytami, które jednocześnie stanowią podstawę do transportu. Większe drzewa, jak wyżej wspominana lipa, przenoszone są przy pomocy dźwigu, a sama akcja jest szybka i sprawna. 

Kto może skorzystać z usług przesadzania drzew? 

Przesadzanie drzew to oferta skierowana nie tylko dla osób prywatnych, które decydują się na budowę domu. Coraz częściej korzystają z tej opcji inwestorzy, instytucje ochrony przyrody, a nawet urzędy miast czy gmin, którym zależy na właściwym zachowaniu miejskiej zieleni. 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.