Z czego zbudować tunel i szklarnię? Praktyczne porady

Budowa szklarni czy tunelu ogrodowego to coraz popularniejsze zadanie. Wielu rolników docenia zalety takich osłon dla roślin. Dzięki nim mają one lepsze warunki do rozwoju, przez co zdecydowanie lepiej rosną. Czy planujesz zbudować tunel ogrodowy lub szklarnię? Poznaj nasze praktyczne porady dotyczące tego tematu. Przeczytaj nasz artykuł i zdecyduj, z czego zbudujesz swój nowy tunel lub szklarnię dla Twoich upraw.

Ochrona roślin przed trudnymi warunkami atmosferycznymi jest niezwykle istotna

Uprawa roślin pod szklarnią czy tunelem ogrodowym pozwala na doskonałą pielęgnację gatunków wrażliwych na zimno. Dzięki nim przedłużysz również wegetację warzyw takich jak: bakłażany, ogórki, papryki czy pomidory oraz roślin owocowych, na przykład truskawek. Taka osłona ogrodowa wspaniale wesprze także rośliny ozdobne, takie jak: kaktusy, cytrusy czy palmy.

 

Decydując się na budowę szklarni, tunelu foliowego lub osłony innego rodzaju warto pomyśleć, jakie materiały będą najlepsze do stworzenia tego typu konstrukcji ogrodowej. Ich cena jest równie ważna jak poziom trudności skonstruowania ochrony dla roślin. Najważniejszy jednak powinien być cel postawienia szklarni czy tunelu foliowego. To on musi determinować, jak wyglądać będzie nasza konstrukcja chroniąca rośliny. Zazwyczaj innych materiałów używa się pod większą, komercyjną uprawę, a innych do skonstruowania małego tunelu foliowego czy szklarni.

Co warto wybrać: tunel foliowy czy szklarnię?

Jeżeli chcesz zdecydować, jakich konkretnie materiałów będziesz używał do budowy swojej ochrony dla roślin, przede wszystkim powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie obciążenia, na które będzie narażona Twoja konstrukcja. W przypadku wyboru tunelu foliowego lub szklarni powinno się stosować do jednej ważnej wskazówki. Obie konstrukcje muszą być bardzo trwałe i stabilne. Ogród pod szkłem czy folią jest często narażony na trudne warunki atmosferyczne. Silny wiatr, mróz czy śnieg to tylko niektóre z zagrożeń dla Twojej przyszłej konstrukcji ogrodowej.

Nie wystarczy jednak zbudować tunelu foliowego z grubego materiału. Równie ważne jest to, aby rośliny miały stały dostęp do dużej ilości powietrza oraz promieni słonecznych. Idealnym rozwiązaniem do tworzenia tunelu jest zakup odpowiedniej folii na tunel. Tego typu folia tunelowa w doskonały sposób chroni rośliny, nie zacieniając ich. To także mocny materiał, który jest odporny na różne warunki atmosferyczne. Śnieg, deszcz, silny wiatr, a nawet grad nie uszkodzą dobrze stworzonej konstrukcji. Tego typu folie tunelowe są tak produkowane, by możliwie jak najbardziej zabezpieczać rośliny, jednocześnie nie zabierając im dostępu do tlenu czy światła. Polecamy Ci doskonałe folie na tunel, które znajdziesz tutaj: https://otorolny.pl/akcesoria-rolnicze/architektura-rolnicza/folie-tunelowe. Natomiast jeżeli zastanawiasz się, czy warto wybrać tunel foliowy, czy szklarnię, podpowiemy Ci, że oba rozwiązania mogą być bardzo skuteczne, jeżeli są dobrze zrobione. Warto mieć na uwadze to, że nowoczesne folie ogrodnicze, są wyjątkowo mocne i odporne na zniszczenia.

Z czego stworzyć konstrukcję tunelu foliowego i szklarni ogrodowej

Stal jest najczęstszym budulcem konstrukcji w tunelach foliowych i szklarniach ogrodowych przez ogrodników czy rolników w Polsce. Ocynkowana stal to stosunkowo niedrogi materiał, który charakteryzuje się dużą trwałością i wytrzymałością na obciążenia. Warto wiedzieć, że stalowe elementy ten konstrukcji bardzo łatwo jest łączyć ze sobą. Można to zrobić dzięki śrubom, nitom lub spawając je ze sobą.

Do budowy konstrukcji ogrodowej można wykorzystać również aluminium. Jest jednak ono zdecydowanie mniej popularne ze względu na wysoką cenę. Jako budulec konstrukcji w tunelach foliowych i szklarniach ogrodowych często wykorzystuje się również drewno i tworzywa sztuczne. Co do pierwszego materiału jest on bardzo estetyczny i ma słabe przewodnictwo cieplne. Natomiast tworzywo sztuczne charakteryzuje się dużą elastycznością i bardzo dobrą trwałością. Wybór należy do Ciebie, jednak my zdecydowanie polecamy Ci użycie popularnej i niedrogiej stali ocynkowanej.

Mamy nadzieję, że poszerzyliśmy Twoją wiedzę dotyczącą budowy tunelu foliowego czy szklarni ogrodowej. Oby Twoja konstrukcja była bardzo trwała i prawidłowo spełniała swoje funkcje.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.