Zadbaj o meble i elementy dekoracyjne w ogrodzie

Artykuł partnera.

Lato zbliża się wielkimi krokami. To ten okres w roku, kiedy dużo czasu chcemy spędzać na zewnątrz. Idealny relaks zarówno w tygodniu, jak i w weekend zapewnią meble ogrodowe otoczone ulubionymi roślinami. Czy jednak co sezon musimy wymieniać drewniane meble lub betonowe donice, które pod wpływem warunków atmosferycznych utraciły dawny blask? Zdecydowanie nie! Warto zapoznać się z ideologią zero waste, a także obudzić w sobie artystę amatora! To nie tylko dobre rozwiązanie dla naszej planety, ale także i dla domowego budżetu.

Drewniane meble ogrodowe – jak o nie dbać? 

Drewniane meble ogrodowe są niezwykle eleganckie i pasują do każdej aranżacji ogrodowej. Nie ulega jednak wątpliwości, że drewno jest dość trudnym materiałem i należy o nie dbać. Idealnym sposobem przechowywania drewnianych mebli ogrodowych jest umieszczenie ich w suchym pomieszczeniu o stałej temperaturze na okres jesienno – zimowy. Niestety nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem garażu czy piwnicy. Dotyczy do szczególnie mieszkańców bloków, którzy takie meble trymają na balkonach i tarasach. Wówczas można posiłkować się różnego rodzaju pokrowcami lub matami, które odizolują meble od podłoża i czynników atmosferycznych.

Co jednak zrobić, gdy meble zaczną tracić pierwotny kolor? Wówczas pozostaje jedynie pomalowanie mebli. Jest to też doskonała okazja do całkowitej zmiany koloru, a tym samym i charakteru mebli. Jeżeli samo drewno jest w dobrym stanie, wyrzucenie zestawu mebli nie jest korzystnym rozwiązaniem, szczególnie dla środowiska naturalnego. Malowanie drewna wcale nie jest trudnym zadaniem. Kluczowy jest dobór odpowiednich produktów malarskich, dedykowanych dla danej powierzchni. Rodzajem powłoki malarskiej, która sprawdzi się w przypadku drewna jest farba emaliowa. Nie tylko odnowi kolor mebli, ale także ochroni przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Betonowe donice – odmień je jednym pociągnięciem pędzla! 

Chcesz zmienić coś na Twoim balkonie lub tarasie, ale z drugiej strony nie chcesz pozbywać się dopiero co zakupionych donic z betonu? Jest na to sposób! Wystarczy wspomniana już farba emaliowa i kilka pędzli różnej wielkości. Usuń pierwotną powłokę farby, a jeżeli powierzchnie nie są gładkie, to dokładnie je oczyść przed malowaniem. Możesz po prostu przemalować donice lub pokusić się o wykonanie wzorów lub cieniowania. Ze względu na to, że donice są narażone zarówno na czynniki mechaniczne, jak uderzenia czy zarysowania, a także czynniki atmosferyczne, dobierz odpowiednią farbę, aby Twoja ciężka praca nie poszła na marne. W tym przypadku sprawdzi się farba do zadań specjalnych, np. Nobiles Chlorokauczuk. Nie musisz dodatkowo stosować żadnych impregnatów, aby utrwalić efekt Twojej pracy. Jeżeli nie masz pomysłu, jak pomalować donice, wiele inspiracji znajdziesz w sieci np. na stronie nobiles.pl. Możesz też wykorzystać gotowe szablony do malowania wzorów na ścianach. Pamiętaj jednak, aby nie malować donic farbą dedykowaną do malowania ścian wewnętrznych!  Nie tylko nie będzie ona dobrze przylegała do donic, ale także nie będzie odporna na czynniki atmosferyczne.

Balustrady i poręcze – przywróć im dawny blask!

Ogród jest Twoją dumą i chlubą, a balkony uginają się pod naporem donic z bujnie kwitnącymi kwiatami? W takim razie zwróć też uwagę na balustrady i poręcze. To one są tłem dla Twoich roślin i nie powinny psuć takiego urokliwego widoku. Wbrew pozorom nie potrzebujesz fachowca, aby odnowić te elementy konstrukcyjne. Zrobisz to samodzielnie za pomocą odpowiednio dobranej farby emaliowej. Tak jak w przypadku mebli czy donic, kluczowe będzie tu przygotowanie powierzchni do malowania, czyli jej dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie. Dzięki temu farba będzie trzymać się dłużej, a samo nakładanie będzie znacznie prostsze. Wybierz farbę dobrej jakości, dedykowaną do powierzchni, które malujesz, np. Nobiles Ftalonal. Jeżeli jednak balustrada została już zaatakowana przez rdzę, sięgnij po Nobiles Stalochron. Zaoszczędzisz dzięki temu czas, ponieważ skład tej farby pozwala na malowanie bez uprzedniego usunięcia rdzy. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, jakiej farby możesz użyć, sięgnij po kartę produktu. Tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o powierzchni, na jaką możesz aplikować daną farbę, a także o jej właściwościach ochronnych i stopniu odporności na czynniki atmosferyczne.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.