Zakup mieszkania od dewelopera w Krakowie – kompletny poradnik

Zakup mieszkania od dewelopera jest jedną z dostępnych opcji. Istnieje również możliwość nabycia nieruchomości od poprzedniego właściciela. Jeśli jednak zależy Ci na całkowicie nowym budynku i przygotowaniu pod własną aranżację, lokal od dewelopera będzie zdecydowanie najlepszą opcją. O czym trzeba pamiętać, decydując się na taką transakcję?

Wybór odpowiedniego mieszkania

Jeśli chcesz zdecydować się na nowe mieszkanie, Kraków zdecydowanie jest miejscem wartym uwagi. Na jego terenie znajdują się liczne inwestycje z dostępnymi lokalami prosto od dewelopera. Przed wybraniem danej propozycji warto jednak zdecydować się na konkretną lokalizację i parametry mieszkania. Należy zastanowić się nad takimi kwestiami, jak:

  • dzielnica,
  • metraż,
  • liczba pokoi,
  • piętro,
  • udogodnienia wokół budynku,
  • dojazd w wybrane miejsca,
  • dostępność miejsc parkingowych.

Jeśli wiesz już, gdzie chcesz kupić mieszkanie od dewelopera, Kraków stoi przed Tobą otworem. Opcji jest naprawdę wiele, dlatego warto sprawdzić, w jakich miejscach aktualnie kończą się budowy nowych obiektów. Często jest tak, że lokal trzeba zarezerwować odpowiednio wcześnie, jeszcze przed oddaniem nieruchomości do użytku, a czasami także na samym początku prowadzonych prac.

Znaczenie ma też budżet na mieszkanie. Czasem konieczne jest załatwienie niezbędnych kwestii związanych z kredytem. Gdy dopełnisz wszystkie formalności, warto zweryfikować deweloperów i postawić na takiego, który spełnia Twoje oczekiwania.

Jak sprawdzić dewelopera?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy dana firma rzeczywiście jest wiarygodna. Najlepiej przyjrzeć się poprzednim realizacjom i zapytać mieszkających tam ludzi, czy podczas budowy lub odbioru mieszkania doszło do jakichkolwiek komplikacji. Można też przejrzeć opinie w internecie, ale zdecydowanie najważniejsze jest sprawdzenie dokumentacji w Urzędzie Skarbowym i Krajowym Rejestrze Sądowym. Firma powinna również należeć do Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Warto również poprosić dewelopera o udostępnienie prospektu informacyjnego. Zawiera on dane na temat sytuacji prawnej i finansowej firmy oraz całej inwestycji. Znaczenie ma też sposób finansowania budowy oraz plan zagospodarowania terenu. Może się bowiem okazać, że w niedługim czasie w okolicy pojawiają się obiekty, które znacznie wpłyną na sposób korzystania z nieruchomości. Bezpiecznym, spokojnym miejscem z dobrym usytuowaniem w Krakowie są m.in. Apartamenty Przewóz od LV Development.

Sprawdź, czym jest stan deweloperski

Mieszkania od dewelopera są przygotowywane do tzw. stanu deweloperskiego. Warto jednak pamiętać, że przez poszczególne firmy jest on określany w nieco inny sposób. Zazwyczaj chodzi o przygotowanie ścian i posadzek do szybkiego pokrycia panelami lub kafelkami oraz pomalowania. Niekiedy w skład nieruchomości wchodzą również dodatkowe elementy, takie jak pokrycie podłogi w łazience czy zamontowane gniazdka elektryczne. Wszystkie informacje na temat stanu deweloperskiego powinny być zawarte w umowie. Należy dokładnie ją przeczytać i sprawdzić, w jakim stanie będzie odbierane mieszkanie.

Umowy z deweloperem

Na początku współpracy z deweloperem podpisuje się umowę przedwstępną. Zazwyczaj ma to miejsce jeszcze przed zakończeniem budowy danego obiektu. Gdy zostanie on ukończony, można podpisać standardową umowę, która wiąże się z przekazaniem lokalu do użytkowania nowemu właścicielowi. Przed zdecydowaniem się na zawarcie takiego porozumienia trzeba jednak zapoznać się z dokładną treścią dokumentu. Należy dokładnie sprawdzić dewelopera oraz sam projekt, szczególnie w sytuacji, gdy jeszcze nie wydano pozwolenia na budowę. Zapotrzebowanie na mieszkania jest dość duże, dlatego wiele osób podpisuje umowy bardzo wcześnie, na długo przed rozpoczęciem samej budowy.

Należy wybrać również odpowiedni sposób rozliczenia. W przypadku płatności gotówką sprawa jest łatwiejsza, ale w sytuacji, gdy bierzesz kredyt, trzeba również dopełnić niezbędne formalności w banku.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.