Zalana piwnica – co robić? Jak osuszyć?

Artykuł partnera.

Do zawilgocenia pomieszczeń może dojść na skutek uszkodzonej hydroizolacji, nieszczelnej stolarki czy awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej. Szczególnie problematycznym incydentem jest zalana piwnica przez wody gruntowe. Co zrobić w przypadku pojawienia się przecieków? Jak osuszyć piwnicę? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Zalana piwnica – najczęstsze przyczyny

Woda w podpiwniczeniu może pojawiać się okresowo lub stale. Najczęściej występującym problemem jest zalewanie piwnicy wodami gruntowymi. Do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj po ulewnym deszczu lub podczas wiosennych roztopów. Za tego rodzaju problem odpowiada brak ciągłości warstw izolacyjnych, tj. uszkodzona izolacja fundamentów czy ścian fundamentowych. Niezbędne jest zlokalizowanie miejsca przecieku oraz skutków przenikania wody opadowej do wnętrza.

Incydentalne zalewanie piwnicy może być skutkiem awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wówczas należy jak najszybciej odnaleźć źródło uszkodzeń i dokonać niezbędnych napraw. W niektórych przypadkach konieczna jest wymiana całej instalacji. Do okazjonalnego zalania piwnicy może też dojść w wyniku cofnięcia się ścieków z kanalizacji zbiorczej. Wilgoć często przesiąka przez ławy fundamentowe podczas intensywnych opadów z powodu słabej lub źle wykonanej izolacji przeciwwilgociowej.

Woda w piwnicy – co robić?

Przede wszystkim należy zastosować odpowiednie rozwiązania projektowe na etapie budowy pomieszczeń gospodarczych. W ten sposób możemy ograniczyć częstotliwość występowania problemu, jakim jest woda gruntowa w piwnicy. Co robić w sytuacji, gdy doszło już do zalania pomieszczenia? Priorytetem jest zadbanie o kwestie bezpieczeństwa, tj. odłączenie prądu oraz odpowiednie zabezpieczenie instalacji. Dopiero po tym możemy wynieść wszystkie przedmioty na zewnątrz.

Następnym krokiem jest usunięcie nadmiaru wody. Możemy wynieść ją w wiadrach lub wypompować przy użyciu zanurzeniowej pompy. Do usunięcia resztek wody doskonale posłuży mop lub ściereczki chłonne. Później możemy przejść do osuszania pomieszczenia. Do tego celu wykorzystywane są naturalne i sztuczne metody. Do najpopularniejszych można zaliczyć ogrzewanie pomieszczenia oraz intensywne wietrzenie. Ze sztucznych metod warto wymienić użycie osuszacza kondensacyjnego lub innych zaawansowanych urządzeń.

Zalana piwnica – odszkodowanie

Rekompensata z tytułu powstałej szkody przysługuje właścicielom nieruchomości posiadającym odpowiednie OC. Wniosek o odszkodowanie za zalanie piwnicy mogą złożyć osoby, które wykupiły polisę ubezpieczeniową od wszelkich okoliczności. Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem należy się upewnić, że obejmuje ona cały budynek. Do wniosku o odszkodowanie za zalanie piwnicy powinniśmy dołączyć fotografie i opis wszystkich zniszczonych rzeczy. Wskazane jest także oszacowanie ich wartości.

Jak ograniczyć ryzyko występowania problemu w przyszłości? W jego rozwiązaniu może pomóc wykonanie drenażu wokół budynku, który położony jest w miejscu spadkowym. W wielu przypadkach sprawdzi się również odwodnienie liniowe, czyli utworzenie systemu korytek do odprowadzania wody deszczowej z najbardziej utwardzonych powierzchni. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają właściciele posesji, na terenie których znajduje się nieprzepuszczalny grunt.

 Podsumowanie

Jak sobie poradzić z powracającym problemem, jakim jest woda w piwnicy? Co robić w przypadku, gdy do takiej sytuacji dochodzi cyklicznie? Warto zwrócić się po pomoc do profesjonalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w usuwaniu wilgoci z pomieszczeń. Na szczególną uwagę zasługuje oferta osuszania ścian firmy Hydro-Asisstance ze Szczecina, specjalizującej się w przywracaniu budynków do właściwego stanu. Świadczone usługi są wykonywane przy użyciu profesjonalnego sprzętu dobranego do stopnia zaawansowania problemu. W większości przypadków zastosowanie znajdują osuszacze kondensacyjne, wentylatory promieniowe, panele podczerwieni czy nagrzewnice.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.