Zalety fotowoltaiki i dofinansowania

Instalacje fotowoltaiki są w naszym kraju traktowane z nieufnością, lecz i ciekawością zarazem. Ową nieufność można prawdopodobnie zrzucić na karb niedoinformowania, niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie kilku podstawowych informacji na ten temat.

Główne zalety fotowoltaiki:

  • Obniżenie kosztów eksploatacyjnych domu. Koszt energii elektrycznej zwłaszcza w domach wolnostojący stanowi pokaźne obciążenie budżetu, zwłaszcza wydatki na podgrzanie wody, gotowanie i ogrzewanie pomieszczeń. Zastosowanie kolektorów słonecznych jest w stanie zredukować koszty nawet o 30 procent.
  • Ochrona środowiska. Nikogo nie trzeba przekonywać, że energia pozyskiwana ze słońca nie powoduje powstawania zanieczyszczeń.
  • Niezależność. Są jeszcze w kraju miejscowości, w których nader często dochodzi do awarii bądź wyłączeń dopływu prądu. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku prowadzenia w miejscu zamieszkania działalności gospodarczej. Własna instalacja fotowoltaiczna eliminuje w znacznym stopniu zależność od dostawców zewnętrznych.
  • Nieograniczona ilość zasobów. Trudno sobie wyobrazić, by kiedykolwiek zabrakło surowca do domowej produkcji energii elektrycznej.

Warto w tym miejscu wyjaśnić często pojawiającą się wątpliwość na temat przydatności instalacji w okresie zimy. Otóż panele fotowoltaiczne z racji swoich właściwości konstrukcyjnych są proporcjonalnie wydajne w stosunku do spadku temperatury zewnętrznej. Biorąc pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie na prąd w miesiącach zimowych, wydaje się to nad wyraz korzystne.

Program „Mój Prąd”.

Rząd wspierając inwestycje o charakterze ekologicznym, ogłosił w 2019 roku program wspierający finansowo instalacje fotowoltaiczne pod nazwą „Mój Prąd”.

Inwestorzy zgłaszający swój akces powinni spełniać następujące warunki:

  • Inwestorami mogą być osoby fizyczne. Program jest skierowany do indywidualnych gospodarstw domowych.
  • Programem objęte są instalacje o mocy od 2 do 10 kW. Dopłata nie obejmuje jedynie paneli, lecz dotyczy całości projektu tzn. paneli, okablowania i niezbędnego osprzętu.
  • Zakończenie inwestycji. Wnioski o dofinansowanie można składać po zakończeniu instalacji oraz po podpisaniu stosownej umowy z zakładem energetycznym bądź dystrybutorem przy jednoczesnym założeniu licznika dwukierunkowego.

Profity płynące z posiadania własnego źródła energii.

Uczestnictwo w programie pozwala na uzyskanie dopłaty w wysokości do 5000 złotych. Dodać należy, iż dofinansowanie ma charakter bezzwrotny, obejmujący 50 procent kosztów kwalifikowanych. W przypadku nadwyżki wyprodukowanej energii w stosunku do faktycznie zużytej nadmiar zostaje odprowadzony do ogólnej sieci energetycznej z możliwością późniejszego jej wykorzystania.

Wymagane dokumenty.

Uzyskanie dofinansowania wiąże się z koniecznością złożenia następujących dokumentów:

  • Wniosek o dofinansowanie.
  • Dokument potwierdzający zakup oraz instalację. Niezbędny jest także dowód zapłaty.
  • Dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego.

Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej jest na tyle odpowiedzialna, że nie warto podejmować jej samemu, nie posiadając odpowiedniej wiedzy. Warto skonsultować ją z profesjonalistą delegowanym z uznanej na rynku firmy.

Źródła: 

  • https://elektrotomfotowoltaika.pl/
  • https://mojprad.gov.pl/, 
  • https://powietrze.malopolska.pl/baza/wymogi-techniczne-dla-instalacji-fotowoltaicznych/,
  • https://www.gov.pl/web/klimat
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.