Zapomnij o drewnie – dlaczego palisady betonowe są lepszym wyborem?

Artykuł partnera.

Palisada to jeden z najbardziej uniwersalnych elementów wyposażenia ogrodów. Pomaga uporządkować przestrzeń, i nadać jej schludny wygląd, a zarazem spełnia wiele pożytecznych funkcji użytkowych. Żeby w pełni wykorzystać możliwości palisad, warto zastanowić się nad cechami materiałów, z których mogą być wykonane, i wybrać najlepszy.

Niewiele ogrodów może obejść się bez palisady. Oprócz podstawowej funkcji estetycznego obrzeża, oddzielającego ścieżkę od trawnika czy rabaty, jest stosowana do zabezpieczania krawędzi schodków, do tworzenia skarp, gdy różne części ogrodu znajdują się na różnych poziomach, albo do konstruowania podwyższeń o kształcie klombów, donic i skrzyń. Dzięki wykorzystaniu palisad ziemia i ściółka nie przemieszczają się na chodnik, a zarazem rośliny są chronione przed przypadkowym skoszeniem, zdeptaniem, czy zgnieceniem przez koła samochodu. Palisada może mieć różne kształty i wymiary, a także różne kolory, co pozwala dopasować jej wygląd do charakteru ogrodu, oraz do gustu właściciela.

Z czego zrobić obrzeża?

Historia podkreślania podziału ogrodów na części za pomocą różnego rodzaju barier liczy co najmniej stulecia. Oczywistym materiałem do tworzenia obrzeży jest kamień, ale w krajach z dostępem do morza rabaty ogradzano także dekoracyjnymi muszlami, a w miejscach, obfitujących w drzewa – drewnem. Obecnie, dzięki pojawianiu się nowych materiałów, są dostępne obrzeża plastikowe (których główną zaletą jest niska cena), gumowe (nadające się do ogradzania placów zabaw), ale i betonowe, łączące trwałość i naturalny wygląd z przemyślanym kształtem i precyzją wykonania.

Palisady betonowe – trwałe rozwiązanie dla Twojego ogrodu

Ogród to miejsce, zapewniające nam poczucie kontaktu z naturą, ale w określonych granicach. Aranżując jego przestrzeń staramy się to podkreślać za pomocą kolorów, i materiałów, które nie powinny wywoływać wrażenia sztuczności. Jednak kształt ogrodu, to dzieło człowieka – stosowanie palisad, wyznaczających miejsca przeznaczone dla trawy, roślin ozdobnych lub użytecznych, oraz dla ludzi, jest tego przejawem.

Aby forma, nadana ogrodowi, była trwała, potrzebne są palisady wytrzymałe i długo utrzymujące niezmieniony wygląd. Bez wątpienia palisada betonowa najlepiej spełnia te wymagania. Zarówno kształt, jak i kolor palisady to dzieło człowieka, ale wykończenie powierzchni sprawia, że ten element małej architektury harmonijnie komponuje się z żywą roślinnością. Odpowiedni do funkcji kształt, to efekt troskliwego planowania i projektowania, a nie szczęśliwego trafu, ani działania sił natury.

Trwałość to podstawa

Wytrzymałość mechaniczna palisad betonowych, podobna do wytrzymałości twardych kamieni, daleko przewyższa możliwości palisad z drewna, które przy tym w swym stanie naturalnym szybko ulegają przebarwieniu, i procesom rozkładu. Z kolei impregnowanie, które zwiększa odporność drewna, pozbawia je najczęściej podnoszonego waloru jakim jest naturalność – polega na nasączeniu drewna substancjami, które naturalnie w nim nie występują, a mają właściwości biobójcze. Przy tym jednorazowa impregnacja nie wystarcza w przypadku drewna narażonego na tak szkodliwe czynniki, jak kontakt z wilgotną glebą, i zmienna pogoda  jednocześnie. Zabiegi impregnacyjne trzeba regularnie powtarzać. Tymczasem palisady betonowe po umieszczeniu na zaplanowanym miejscu nie wymagają dalszych starań przez długi okres czasu – wiedzą coś o tym specjaliści z firmy Forbet, których blisko czterdziestoletnia obecność na rynku mówi sama za siebie.

Zapraszamy do zapoznania się z oferowanymi przez firmę Forbet rodzajami betonowych palisad ogrodowych – https://www.forbet.pl/karta-produktu/palisada-nostalgia,46.html

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.