Zastosowanie i rodzaje żwiru – kruszywa budowlane Bielsko

Żwir to kruszywo naturalne, które jest bardzo popularne i często wykorzystywane przez człowieka, czy to do celów dekoracyjnych, czy także budowlanych. Trzeba jednak pamiętać, że ten materiał ma wiele rodzajów i ważne jest jego odpowiednie dobranie. Skład budowlany Bielsko oferuje wiele wariantów tej skały, dzięki czemu można bardzo dobrze ją dopasować do swoich potrzeb.

Czym jest żwir?

Żwir to kruszywo wykorzystywane powszechnie najczęściej w budownictwie. Jest to najczęściej stosowany materiał naturalny, a bierze się to z kilku czynników: dużej dostępności na rynku, bardzo dobrej ceny oraz cennych właściwości. Dzięki tym cechom żwir jest na tyle popularnych kruszywem, że wykorzystywany jest w wielu różnych branżach. Jego popularność bierze się też z tego, że poziom jego wydobycia jest jednym z największych na całym świecie.

Kruszywa budowlane posiadają w swoim asortymencie wiele rodzajów tego materiału. Jest on wydobywany na szeroką skalę w kopalniach. Jeśli przyjrzeć się dokładniej, żwir to kilka minerałów, takich jak na przykład kwarc lub wapień, które są ze sobą połączone. Ich średnica może być w przedziale od 2 do 64 mm. Wszystkie frakcje dostępne są w składzie budowlanym Bielsko. Co jest charakterystyczne dla żwiru, dobrze przeprowadza wodę, przez co nie tworzą się duże kałuże, co nazywane jest wysokim współczynnikiem przepuszczalności.

Zastosowanie żwiru

To kruszywo wykorzystywane jest przede wszystkim w produkcji betonu, a dodatkowo może być używane do wylewek betonowych każdego rodzaju. Żwir to także dobra nawierzchnia dróg, a także bardzo dobrze nadaje się do tworzenia nasypów oraz umocnień gruntów. To także bardzo estetyczny materiał, więc dzięki temu stosowany jest również w ogrodach. Może zostać użyty zarówno do wysypania nim alejki, zwykłym rozsypaniu wokół roślin i upraw, jak i jako warstwa filtrująca dzięki wspomnianemu wysokiemu stopniowi przepuszczalności. Różne kolory kamieni pozwalają na podniesienie poziomu estetyki w ogrodzie.

Kruszywa budowlane Bielsko – dostępne rodzaje żwiru

Żwir można podzielić ze względu na wielkość poszczególnych baryłek, czyli jego ziarnistość oraz jego zastosowanie. W bardziej profesjonalny sposób można powiedzieć, że żwir dzieli się na frakcje.

Żwir 2 – 8 mm

Ten rodzaj żwiru wykorzystuje się głównie do produkcji krawężników, bloczków betonowych, elementów małej architektury, prefabrykatów betonowych oraz betonów niższej klasy. Może też być używany przy pracach dekoracyjnych oraz budowlanych. Często można go spotkać w ogródkach, gdzie tworzy ścieżki między kwiatami i uprawami. Dodatkowo ten rodzaj żwiru można używać jako podsypka pod kostkę brukową oraz jako warstwę filtracyjną w ogrodach.

Żwir 8 – 16 mm

To najbardziej uniwersalny ze wszystkich dostępnych żwirów. Jest on najczęściej wykorzystywany do drenaży, średnich oraz dużych wylewek betonowych, melioracji, odwodnień, warstw wysokiego filtrowania oraz betonów towarowych wyższych klas, np. C16/20 – C30 – C37. To, co czyni go jednym z popularniejszych kruszyw budowlanych, jest uniwersalność. Można go zarówno wykorzystać w celach dekoracyjnych oraz budowlanych. Mimo tego, że jest on wykorzystywany najczęściej do produkcji betonu, to jest używany także do dekoracji w ogrodzie.

Żwir 16 – 32 mm. 

Ten rodzaj żwiru ma już dość duże frakcje, a dzięki swojego gruboziarnistemu materiałowi jego zakres zastosowań jest bardzo szeroki. Najczęściej wykorzystuje się go do produkcji betonu (architektonicznego oraz towarowego), obsypywania rur drenarskich, tworzenia  opasek odwadniających (melioracyjnych) wokół domu oraz dekoracyjnie w ogrodnictwie. Można nim także wysypać place, ścieżki na prywatnych posesjach oraz wokół publicznych obiektów, a także parkingi. Ten rodzaj żwiru charakteryzuje wysoka odporność w każdych warunkach atmosferycznych oraz wysoką wytrzymałość podczas zmieniającej się pogody czy długiego kontaktu z wodą.

Żwir 32 – 64 mm

Rzadko spotykany rodzaj żwiru, który można jednak otrzymać w składzie budowlanym w Bielsku. Tego typu żwir wykorzystywany jest głównie koszów gabionowych, akwariach oraz do celów ozdobnych. Wszystko za sprawą ciekawych kształtów oraz różnych kolorów. Dodatkowo może bardzo dobrze posłużyć jako nawierzchnia ogrodowej alejki.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.