Zlewozmywaka z systemem odprowadzania tłuszczu – jak działa?

Odpływy powinny być systematycznie konserwowane przy użyciu środków czyszczących, które mogą rozpuszczać problematyczne odpady organiczne. W sytuacjach awaryjnych do odblokowania zatorów należy stosować odpowiednie akcesoria. Olej wylany do kanalizacji sanitarnej wiąże się z ryzykiem wystąpienia awarii, ponieważ schłodzony olej tężeje – tworząc zatory w rurach. Dobrym rozwiązaniem, które może zapobiec takiej sytuacji, będzie instalacja separatora tłuszczu. Z poniższego artykułu dowiesz się nieco więcej na temat tego urządzenia.

Działanie zlewozmywaka z separatorem

Separatory tłuszczu to specjalistyczne, modułowe zbiorniki, które przeznaczone są do grawitacyjnego oddzielania od wody lżejszych olejów oraz tłuszczów. Jest to zbiornik przepływowy, który poprzez syfony wlotowe i wylotowe, zbiera lekkie oleje na powierzchni ścieków. W osadniku zatrzymywane są nie tylko oleje, ale również zawiesiny i osady. W regularnych odstępach czasu, np. co parę miesięcy, zawartość separatora – czyli olej osadowy, osad i woda muszą zostać całkowicie usunięte – zajmuje się tym właściwy organ.

Kiedy trzeba zamontować separator i gdzie się go umieszcza?

Jeśli tłuste ścieki zostaną wlane w zlewozmywak kuchenny i odprowadzone bezpośrednio do kanalizacji, wtedy rury zatkają się i najprawdopodobniej wystąpią nieprzyjemne zapachy. Ponadto, warto wiedzieć, że normalna praca oczyszczalni ścieków zostanie zakłócona z powodu zwiększonego zużycia tlenu. Odpowiednie przepisy można zobaczyć w Rozporządzeniu Ministra Środowiska, które określa poziom zanieczyszczeń jakie mogą być odprowadzane do kanalizacji. Separator tłuszczu jest zatem niezbędnym elementem systemów odwadniających – w miejscach, gdzie woda zawierająca tłuszcz musi być oczyszczana. Miejsca takie, to np.: obiekty hotelowe z ogólnodostępnymi kuchniami gastronomicznymi, restauracje oraz pomieszczenia rolnicze.

Rodzaje separatorów do zlewozmywaków

Obecnie na rynku dostępne są separatory wewnętrzne i zewnętrzne. Separatory urządzeń komercyjnych wykonane są głównie z HDPE. Separatory wewnętrzne dostępne są w wersji wolnostojącej lub do montażu pod podłogą i oddzielenia urządzeń sanitarnych. Wariant wolnostojący powinien być zainstalowany w oddzielnym pomieszczeniu, które może być aktywnie wentylowane, dlatego dobrze sprawdzi się np. w dużej kuchni – gdzie zamontowany jest nie tylko zlew jednokomorowy, ale także zlew dwukomorowy. Jeśli chodzi natomiast o separatory zewnętrzne, to stosowane są głównie w zbiornikach naziemnych – w sytuacji, gdy nie ma wydzielonego miejsca w budynku. Umieszczenie separatora oleju na zewnątrz budynku jest zdrowsze i tańsze w eksploatacji. Jeśli dostęp do separatora z szambiarki jest utrudniony, najbardziej efektywny jest separator, który umieszcza zgromadzony osad i olej w osobnych zbiornikach. Dzięki temu użytkownik nie musi opróżniać całej zawartości i może usunąć jedynie zanieczyszczenia zawierające mniej niż 10 procent wody. Wskaźnik poziomu jest podstawowym urządzeniem separatora zewnętrznego. Alarmuje on użytkownika o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu oleju lub przekroczeniu poziomu wody – np. gdy odpływ zostanie zablokowany. Komunikaty świadczące o takiej sytuacji mogą być wysyłane z jednostki sterującej w pomieszczeniu, a także poprzez podłączenie do modułu komunikacji internetowej – w zależności od producenta.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.