Złote mleko – jakie ma właściwości, czy są jakieś przeciwskazania?

Artykuł partnera.

Złote mleko to tradycyjny indyjski środek stosowany od wieków. Wykonany jest z kurkumy, przyprawy o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających. Wykazano, że złote mleko łagodzi ból stawów, zmniejsza stan zapalny i poprawia funkcje poznawcze. Nie są znane przeciwwskazania do picia złotego mleka.

Czym jest złote mleko?

Złote mleko to indyjska receptura lecznicza stosowana od wieków. Łączy kurkumę (lub „haldi”), olej kokosowy i różne przyprawy. W Indiach jest tradycyjnie traktowany jako napój lub zupa. W krajach zachodnich jest zwykle spożywany jako dodatek lub dodawany do innych produktów spożywczych (takich jak ryż). Niektórzy twierdzą, że złote mleko smakuje jak herbata imbirowa lub prażone chili. Inni opisują je jako pozbawione smaku.

Właściwości kurkumy

Kurkuma to starożytna indyjska przyprawa, która była używana zarówno do celów kulinarnych, jak i leczniczych. Została po raz pierwszy opisany w tekstach ajurwedyjskich około 1500 roku pne, ale jej zastosowanie sięga znacznie dalej. Kurkuma należy do tej samej rodziny roślin co czarny pieprz i imbir. Ma ostry, pieprzny smak i jasnożółty kolor.

Aktywny składnik kurkumy nazywa się kurkuminą. Te fitochemikalia mają silne właściwości przeciwzapalne, które mogą zmniejszyć ból i obrzęk spowodowany urazem lub chorobą. Kurkumina działa również jako przeciwutleniacz do zwalczania wolnych rodników.

Właściwości przeciwzapalne kurkumy sprawiają, że jest ona przydatna w leczeniu różnych schorzeń. Należą do nich reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, toczeń, cukrzyca i rak. W Ajurwedzie uważa się również, że kurkuma jest dobra dla serca i wątroby. Jednak nie ma wystarczających dowodów, aby powiedzieć, że to prawda.

Zalety spożywania złotego mleka

Mówi się, że złote mleko poprawia trawienie poprzez zwiększenie przepływu żółci. Może również pomóc w zaparciach, zmiękczając stolec i ułatwiając przechodzenie. Picie złotego mleka może również skutecznie obniżać poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą. Nie zostało to udowodnione, ale istnieją badania, które pokazują skuteczność kurkuminy w zapobieganiu powikłaniom związanym z cukrzycą.

Jak działa złote mleko?

Złote mleko to naturalny suplement przeciwzapalny i przeciwutleniający, który może poprawić zdrowie stawów, poprawić funkcjonowanie mózgu i zwalczać komórki rakowe. Działa poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego w całym organizmie. To sprawia, że jest to przydatne leczenie wielu różnych schorzeń.

Kurkuma jest w stanie zmniejszyć stan zapalny dzięki swoim związkom przeciwzapalnym. Kurkumina, która znajduje się w kurkumie, blokuje enzymy prozapalne zwane COX-2 i LOX (8). Enzymy te zakłócają sygnalizację komórkową, co prowadzi do obrzęku i bólu. Ponieważ kurkumina blokuje te sygnały zapalne, pomaga złagodzić ból stawów bez powodowania skutków ubocznych, takich jak uszkodzenie serca lub wrzody żołądka.

Kurkumina zmniejsza również stres oksydacyjny w organizmie. Stres oksydacyjny jest powodowany przez wolne rodniki, które zakłócają funkcjonowanie komórek i prowadzą do chorób. Kurkumina ma silne właściwości przeciwutleniające, które są w stanie zneutralizować te wolne rodniki. Zapobiega to powstawaniu stresu oksydacyjnego, który może powodować choroby przewlekłe, takie jak rak, choroba Alzheimera i miażdżyca tętnic (13). Przeciwutleniacze w kurkumie pomagają również zapobiegać chorobom związanym z zapaleniem, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/zlote-mleko-wlasciwosci-i-przeciwwskazania/

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.