Jak powstają fundamenty na mikropalach?

Fundamenty stanowią podparcie dla konstrukcji budowlanych, zapewniając im stabilność i trwałość przez wiele lat. Istnieje wiele różnych technologii i rozwiązań związanych z tworzeniem fundamentów, a jednym z coraz popularniejszych jest wykorzystanie mikropali. Jak powstają fundamenty na mikropalach? Dlaczego to rozwiązanie jest skuteczne?

Czym są mikropale?

Mikropale to stosunkowo niewielkie (ich średnica nie przekracza 300 mm) elementy stosowane m.in. w posadowieniu budynków. Wykonywane są z zaczynu cementowego lub betonu oraz zbrojenia stalowego , a ich główną rolą jest przenoszenie obciążeń na grunt poprzez pobocznicę. Instaluje się je poprzez wbijanie, wwiercanie lub w systemie samowiercącym. To dobre rozwiązanie w przypadku projektów, które wymagają precyzji i minimalnych zakłóceń w otoczeniu budowy.

Proces tworzenia fundamentów na mikropalach

Proces tworzenia fundamentów na mikropalach jest starannie zaplanowaną i precyzyjną procedurą. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dokładnego badania terenu, na którym zostanie zbudowany obiekt. To pozwala na poznanie warunków gruntowych i określenie, czy stosowanie mikropali jest odpowiednią strategią. Na podstawie wyników badania inżynierowie projektują odpowiednią konstrukcję fundamentów na mikropalach. W projektowaniu uwzględnia się m.in. obciążenia, rodzaj gruntu oraz wymagania projektu.

Istnieje kilka metod umieszczania mikropali w gruncie – w tym tekście skupimy się na samowiercących mikropalach iniekcyjnych. Rozwiązanie to polega na wierceniu oraz cementowaniu zaczynem powstającego otworu. Jest możliwe dzięki konstrukcji żerdzi, która służy jako tracony przewód wiertniczy, będący jednocześnie przewodem iniekcyjnym oraz zbrojeniem mikropala. Co za tym idzie, po wykonaniu cementowania oraz wykonaniu iniekcji końcowej żerdź i inne elementy stalowe pozostają w mikropalu w roli zbrojenia. 

Zastosowanie mikropali

Wśród głównych metod wykorzystania mikropali wymienia się posadowienie pośrednie obiektów oraz wzmocnienie już istniejących fundamentów. Ponadto mikropale są stosowanie w kotwieniu płyt fundamentowych na wypór wody i konstrukcji oporowych, a także w ramach stabilizacja skarp czy osuwisk. Technologię tę wykorzystuje się zarówno w kontekście niewielkich konstrukcji (np. budownictwa jednorodzinnego), jak i w przypadku dużych inwestycji, np. mostów.

Dlaczego fundamenty na mikropalach to dobre rozwiązanie?

Podstawowa zaleta mikropali tkwi w ich niewielkiej średnicy. Pozwala to na precyzyjne wzmocnienie fundamentów konstrukcji, które znajduje się w gęsto zabudowanym terenie, na którym zakłócenia powinny być możliwie minimalne. Poza tym mikropale oferują dużą nośność w odniesieniu do swojej geometrii. Ponadto cały sprzęt, który służy do wykonywania mikropali, również jest niewielki. Jednocześnie proces jest względnie szybki, dzięki czemu jest to nowoczesne i skuteczne rozwiązanie w budownictwie, szczególnie biorąc pod uwagę to, iż można je zastosować praktycznie w każdych warunkach gruntowych i pod dowolnym kątem. Z tego względu w Mikropal oferujemy tego typu rozwiązanie – jesteśmy ekspertami w tworzeniu fundamentów na mikropalach i innych działaniach, które wymagają użycia tej technologii.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.