Co lepsze dom czy mieszkanie

Budując gniazdko rodzinne, często mamy przed sobą rozterkę co wybrać? Dom czy mieszkanie. Zauważyć można ostatnio ogromną modę na domy jednorodzinne, jednak mimo wielu zalet mają one też wady.

Dom z ogrodem

Jeśli całe życie mieszkaliśmy w mieście to dom z ogrodem kojarzy nam się jako sielanką. Cały czas świeci słońce, ptaszki śpiewają, kwiatki pachną. No tak, ale te kwiatki trzeba najpierw wiosną posadzić.

Walka z przeciwnościami w domku jednorodzinnym

Na własnej skórze dowiecie się co to znaczy wsteczny ciąg jeśli z powodu ciśnienia ciężko będzie Wam zapalić kominek czy piec w zimie. A jesień poznacie po tym, że myszy będą się pchały drzwiami i oknami. Poza tym pełnia lata to też nie zawsze słońce, ale zawsze komary. A wszystkie naprawy albo wykonujemy sami albo szukamy fachowca. A i trawnik trzeba kosić minimum raz na tydzień, a kwiatki podlewać.

Dom zimą

 

Co zyskamy mieszkając w domku

Po pierwsze na pewno spokój. Nikt nam nie będzie strącał petów do pelargonii z góry. Pranie też nie zostanie na balkonie przybrudzone popiołem. Do tego nikt nam nie będzie skakał nad głową (co najwyżej własne dzieci). No i ogród, w którym rośnie to co chcemy aby rosło, a garaż mamy obok wejścia do domu, a nie daleko za blokiem. Cisza i spokój, ale okupiona pracą po pracy.

Mieszkanie w bloku dla wygodnych

Jeśli jednak należymy do tego rodzaju osobników, którzy po pracy chcą tylko usiąść przy stoliku, wypić kawę, poczytać książkę, a wieczorem wyjść na miasto, to zdecydowanie polecam mieszkanie.

Wady mieszkania

Sąsiad jest blisko sąsiada. I tak naprawdę nic nie zrobimy we własnych czterech ścianach bez jego wiedzy. Zresztą on jak coś będzie wiercił to też usłyszymy. Do tego dochodzą odgłosy dnia codziennego z życia wszystkich sąsiadów. Jak chcemy chwili ciszy możemy wyjść na balkon, ale to też zależy od osiedla na jakim mieszkamy.

Co nam da mieszkanie, a czego brakuje w domu

Wolność. Dokładnie to słowo. W mieszkaniu nie ma tyle do zrobienia co w domu. Większością rzeczy zajmuje się spółdzielnia więc nie musi nas tak martwić cieknący licznik czy inną awarią. Odpada w mieszkaniu praca ogrodowa, która trwa od wiosny do zimy. A i najlepsze, nie ma zmartwienia z odśnieżaniem chodnika, garażu, schodów do klatki czy wjazdu. Tak samo ogrzewanie, wszystko jest wykonane za nas. Także po pracy możemy iść spokojnie na miasto, do parku i nie martwią nas chwasty w chodniku czy obluzowana szafka w garażu.

Mieszkanie zarówno w domu jak i w bloku ma swoje zalety i wady. Dużo osób po przeprowadzeniu się do domu przekonuj się co to znaczy praca bez końca, jaka jest w ogrodzie i domu. Zawsze można skorzystać z usług ogrodnika w obejściu, ale to kosztuje. Za to mamy sąsiada na sensowną odległość od siebie. Co innego w bloku, mieszkanie może i wygodne, ale jak towarzystwo nie dopisze to możemy być bardzo niezadowoleni.

admindo

One thought on “Co lepsze dom czy mieszkanie”

  1. To fakt, najgorszy jest szok po wyprowadzeniu się z miasta na wieś i pierwsza zima, gdy okazuje się, że trzeba wstać wcześniej i podjazd sobie odśnieżyć. Co z tego, że auto w garażu, jak machanie łopatą zajmuje mi dwa razy tyle co czyszczenie auta kiedyś pod blokiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.