Jakie oświetlenie do domu

Oświetlenie do domu wydaje się prostą sprawą. Jednak operując światłem można urządzić nie tylko ciekawie swój domek ale też zrobić fajną przestrzeń roboczą.

Pomieszczenia

Poszczególne pomieszczenia w domu mają różnego rodzaju przeznaczenie. Inną lampę wybiera się do łazienki, a inną do kuchni, inna sprawdzi się w salonie lub sypialni. Rozpoczniemy od najważniejszego, czyli od oświetlenia serca domu – kuchni.

Oświetlenie kuchni

Kuchnia to w zasadzie przestrzeń robocza. Jako taka oprócz światła naturalnego potrzebuje też kilka różnych źródeł światła:

Ogólne światło to najlepiej jeśli jest lampa sufitowa. Daje ona łagodne światło takie bardziej klimatyczne.

Punktowe oświetlenie montujemy zawsze nad blatem roboczym. Najlepiej sprawdzają się tu lampy LED o ciepłej barwie.

Jeśli mamy wyspę w kuchni to ją też potrzebujemy doświetlić. Wtedy ogólne światło montujemy nad wyspą. Można też zamontować takie gdzie da się sterować jasnością.

Kuchnia

 

Łazienka

Oświetlenie w łazience musi znaleźć się w kilku miejscach. Lampa sufitowa, która jest praktyczna oraz lampy naścienne, które znajdą się koło lustra. W ofertach niektórych sklepów można znaleźć doświetlone lustra, które świetnie sprawdzą się do zakładania soczewek lub robienia porannego makijażu. Lustro w łazience powinno być na tyle wysoko, aby nie raziło prosto w oczy. W łazience warto postawić na punktowe oświetlenie sufitowe w kilku miejscach.

Sypialnia

Jakie oświetlenie do sypialni będzie najbardziej praktyczne? Większość nadal decyduje się na klasyczny żyrandol, czyli oświetlenie górne. Jednak później w praktyce okazuje się, że podpięcie górnej lampy okazało się zupełnie zbędne, ponieważ najwięcej korzysta się z lampek ustawionych na stolikach nocnych. Warto mieć to na uwadze i zainspirować się nowoczesnymi aranżacjami. Wiszące z sufitu lampy po obu stronach łóżka, lub wysokie, stojące lampy tworzące buduarowy nastrój.

Komunikacja

Ważnym elementem oświetlenia domu jest też komunikacja, czyli schody, przedsionek. Tam najlepiej też się sprawdzają lampki LED. Pod stopniami lub w szczelinach na schodach można zamontować taśmy LED-owe, które uatrakcyjnią najnudniejszą klatkę schodową. Szczególnie na szklanych stopniach prezentują się ciekawie.

Oświetlenie schodów

W przypadku pełnych stopni można zamontować małe lampki LED na bocznej ścianie tuż nad stopniami. Nie trzeba ich zbyt wiele, wystarczy 6 na całe schody. Wtedy też montujemy na górze i na dole czujnik ruchu, który włącza je. Można też kupić lampki z wmontowanym czujnikiem ruchu.

admindo

1 thought on “Jakie oświetlenie do domu”

  1. Ja się właśnie zastanawiam nad doświetleniem schodów, bo nocą nie chcę świecić dużego światła, bo mocno razi, a takie małe lampki przy stopniach nie byłoby trudno wydaje mi się zamontować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.