Jak zaaranżować wiatrołap i jakie oświetlenie będzie najlepsze?

Artykuł partnera.

Bez wątpienia wejście do domu jest tym miejscem, od którego rozpoczynamy aranżację wnętrz. I choć de facto pełni rolę miejsca, które ma ograniczyć ucieczki ciepła przy otwieraniu drzwi, to jednak można w nim postawić pierwsze meble, gdyż bywa tak, że pełni on jednocześnie funkcję przedpokoju, gdyż po wejściu do domu wchodzi się niemal od razu do salonu albo na klatkę schodową. Pytanie zatem brzmi: jak zaaranżować wiatrołap i na co należy zwrócić uwagę? Jakie oświetlenie wybrać do tego wnętrza?

Po pierwsze: jak wykończyć ściany i podłogi we wiatrołapie?

Na pewno ściany i podłogi muszą być wykończone w taki sposób, by można było je łatwo czyścić. Tapety czy po prostu pomalowanie farbą nie do końca się sprawdzi. Wyobraźmy sobie, że wchodzimy do wiatrołapu z zabrudzonymi butami i mokrymi rzeczami. Wilgoć przy tym, gdy schną wsiąka w ściany. A jeśli jeszcze mamy czworonożnego pupilka, który po wejściu otrzepie się z nadmiaru wilgoci, to już wszystkie ściany są brudne. Ich czyszczenie nie zawsze jest skuteczne. Dlatego do pewnej wysokości np. metra warto zastosować nie farbę, a np. płytki ceramiczne, które będzie się łatwo czyściło. W ten sposób wiatrołap dłużej pozostanie czysty, bez konieczności ponownego malowania. Dopiero w górnej części można postawić na farbę. Tak wykańcza się klatki schodowe w mieszkaniach i blokach np. w Hiszpanii, zwłaszcza tam, gdzie jest podwyższony poziom wilgotności, co zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów. Podłoga także powinna być pokryta łatwymi w czyszczeniu płytkami. Może być to ten sam gres co na ścianach, ale można też wybrać płytki lvt, które sprawdzają się na każdą powierzchnię. Ważne by powierzchnia podłogi nie była śliska.

Po drugie: jak wieszak wybrać do wiatrołapu – stojący czy wiszący?

Skoro już kwestie ścian i podłóg mamy za sobą, to czas rozstrzygnąć, co wybrać do wiatrołapu – stojący czy wiszący wieszak? Tutaj nie ma dobrej odpowiedzi, bo wszystko zależy od jego powierzchni. Zwykle jest ona niewielka, stąd aby jej nie ograniczać lepiej wybrać ścienny, który także może mieć charakter nowoczesny lub retro. Można np. zdecydować się na tapicerowane panele na ścianie, do których zostaną przymocowane wieszaki ubraniowe. Ale równie dobrze można postawić na klasyczny panel drewnopodobny. Można wybrać taki z frezowaniem i umieścić w nim oświetlenie LED. Wieszak stojący może stanąć w kącie wiatrołapu. Tu problemem będzie jego zbytnie obciążenie, gdy będziesz gościć sporo osób, dlatego powinien mieć szeroką i stabilną podstawę.

Po trzecie: pufa tapicerowana czy szafka na buty i ława w jednym?

Kolejna kwestia do rozstrzygnięcia to postawienie we wiatrołapie tapicerowanej pufy lub ławy z półką. Druga opcja jest o tyle praktyczna, że przychodzące osoby w owej półce mogą stawiać swoje buty. W otwieranym pufie tapicerowanym można z kolei przechowywać kapcie, także te dla gości. W końcu nie każdy preferuje, by spacerowano u niego w butach, w których przyszło się z dworu. Dla wielu osób taki zwyczaj jest niezrozumiały, zwłaszcza gdy mają ogrzewanie podłogowe albo gdy goście nie mają zmiennego obuwia. Na pewno pufa tapicerowana lepiej pasować będzie do tapicerowanego wieszaka. Z kolei ława z siedziskiem do tego drewnopodobnego bądź drewnianego. Trzeba zwrócić uwagę na to, by tapicerka była łatwa w czyszczeniu i wysokiej jakości. W końcu zdarzy się, że będzie się na wieszaku wieszać mokre ubrania.

Po czwarte: oświetlenie LED i dodatki, które pojawią się we wiatrołapie

Na pewno jako oświetlenie we wiatrołapie sprawdzą się oczka LED. Można postawić w tym miejscu także na podwieszany sufit z taśmą LED. Doskonałą ofertę tych ostatnich wraz z osprzętem posiada producent oświetlenia AKB Poland. Do wiatrołapu nie musisz wybierać oświetlenia ze zmianą koloru wystarczy klasyczne neutralne lub ciepłe. Jeśli chodzi o dodatki, to we wiatrołapie można powiesić półeczkę na klucze, a w górnej części ewentualnie także ramki. Jednak tej przestrzeni nie należy przeładowywać, wszak ma być ona głównie funkcjonalna. Zatem zbyt duża ilość dodatków będzie tutaj zbędna.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.