Jakie sztuczne rośliny do akwarium wybrać?

Kilkadziesiąt lat wstecz jedyną możliwością aranżacji akwarium były tylko rośliny żywe. Dziś dostępny jest cały wachlarz możliwości. Naturalnych oraz sztucznych. Sztuczne rośliny dostępne w sprzedaży, z plastiku lub jedwabiu do złudzenia przypominają te żywe. Wyglądają bardzo autentycznie. Laik może mieć duży kłopot z ich rozróżnieniem. Zdania na temat tego, czy w akwarium są lepsze rośliny sztuczne, czy żywe są podzielone.

Żywe rośliny — wady i zalety

Wielu hodowców jest zdania, że do zachowania odpowiedniej flory bakteryjnej rośliny żywe są niezbędne. Usuwają z wody toksyny oraz hamują rozrost glonów. Rośliny oddychając, wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Dzięki temu poprawiają się właściwości wody. Potrzebne do tych procesów są promienie słoneczne. Kiedy brakuje światła, trzeba korzystać z napowietrzania. Roślinożerne ryby mogą korzystać z roślin w razie potrzeby, bo są one jadalne. Mają one i wiele zalet i wad.

W odróżnieniu od roślin ze sztucznych tworzyw te prawdziwe oddychają i żyją. Stwarzając naturalne środowisko dla żyjących w akwarium ryb. W ciągu dnia rośliny żywe pobierają dwutlenek węgla, zaopatrując wodę w tlen. Może to poprawiać warunki rybom, ale może też pogorszyć ich byt. Jeśli źle dobierzemy ilość i gatunki roślin mogą one w nocy pobierać z wody zbyt dużo tlenu i pozostawiać w wodzie za dużą ilość dwutlenku węgla. Ryby wtedy potrzebują wspomagania przez napowietrzacz wody. Zaletą roślin żywych jest to, że zapewniają chemiczną filtrację w akwarium. Jednak są one też pożywieniem dla ryb. Takie poobgryzane przez ryby żywe rośliny nie wyglądają atrakcyjnie. Jeśli roślina zostanie nadgryziona i zgnije, powinniśmy szybko usunąć ją z wody. W innym wypadku roślina się rozłoży i może być niebezpieczna dla mieszkańców naszego akwarium.

Sztucne rośliny w domowym akwarium z rybkami
Źródło: Freepik.com

Czym są sztuczne rośliny do akwarium?

Przed rozpoczęciem przygody ze sztucznymi roślinami do akwarium, należy dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Warto znać ich wady i zalety. W obecnych czasach, przy technologiach jakimi dysponujemy, rośliny sztuczne wyglądają jak prawdziwe. Nie różnią się bardzo ani kształtem, ani kolorystyką, ani nawet tym, w jaki sposób zachowują się w wodzie. Naturalne kształty roślin są tak idealnie odwzorowane, że nie sposób ich czasem odróżnić od żywych roślin. Rynek proponuje nam bardzo wiele możliwości. Dostępnych jest cała gama rodzajów akcesoriów do akwariów. Wysoka jakość materiałów to czynnik, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Dzięki idealnej jakości zyskamy produkt, który będzie trwały oraz długo zachowa swój wygląd.

Sztuczne rośliny do akwarium są dostępne w dużo większej gamie gatunków. Dzięki temu można tworzyć niezliczoną ilość kompozycji. Urządzanie i dekorowanie akwarium może być wspaniałą zabawą. Efekt aranżacji wewnątrz akwarium powinien spełniać również najbardziej dogodne warunki dla ryb hodowanych w naszym naczyniu. Nadrzędnym celem jest stworzenie rybom takiego środowiska, w którym będą miały szanse czuć się bezpiecznie. Gęste i ciekawe ozdoby roślinne mogą być dla ryb schronieniem, przed zagrożeniami jakich mogą doświadczać. Im więcej miejsc, gdzie mogą się ukryć tym lepiej. Dzięki roślinom ze sztucznych materiałów, mamy bardzo wiele możliwości aranżacji.

Sztuczne rośliny do akwarium — zalety oraz wady

Rośliny sztuczne w tej chwili są tak wysokiej jakości, że truno jest je odróżnić od żywych. Sztuczne nie rosną i nie ma potrzeby przycinania ich. Pozostają w takiej formie, jak zostały kupione i to jest niezaprzeczalna zaleta. Są bardzo wytrzymałe na działanie środowiska. Prosto utrzymać je w czystości. Żywe rośliny szybko tracą świeżość, a te plastikowe czy jedwabne przez cały czas wyglądają idealnie. Dla takich roślin nie trzeba stwarzać specjalnych warunków oświetleniowych. To duży plus. Istotną rzeczą jest też nieduży koszt zakupu takich akcesoriów.

Dla niektórych hodowców sztuczne rośliny są gwarantem idealnej aranżacji akwarium. Pomagają w zachowaniu czystości wody, nie tworzą odpadów w postaci zgniłych końcówek liści czy łodyg. Sztuczne rośliny nie wymagają tyle pracy i pielęgnacji. Dużo łatwiej jest utrzymać je w czystości. Łatwiej wyjąć je z wody, usunąć brud i włożyć ponownie na swoje miejsce. Stanowią dużą oszczędność energii, ponieważ nie trzeba ich doświetlać. Niektóre gatunki żywych roślin mają duże wymagania co do światła, czasem trzeba się bardzo namęczyć, aby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu.

Rośliny naturalne potrzebują też nawozu, którego używa się regularnie, aby wspomóc ich wzrost. Przy odpowiednikach sztucznych, tego problemu zupełnie nie ma. Nie musimy martwić się o dodatkowe składniki dla roślin. Nie musimy się też obawiać bałaganu w akwarium. Prawdziwe rośliny są obgryzane przez ryby, a niezjedzone kawałki gniją i zanieczyszczają wodę. Przeprowadzanie prac związanych z czyszczeniem akwarium z resztek bardzo stresuje ryby. Przy sztucznych roślinach nie mamy tyle pracy, a rybom oszczędzamy stresu.

Czy sztuczne rośliny do akwarium mają wady?

Sztuczne rośłiny w akwarium z rybkami
Źródło: Freepik.com

Sztuczne rośliny to niezaprzeczalnie wiele zalet. Jednak mają też wady. Nie pochłaniają dwutlenku węgla, nie oczyszczają wody z nadmiaru, nie wytwarzają też tlenu. Trzeba to robić mechanicznie w sposób sztuczny. Niezbędna jest pompka, która dostarczy rybom tlenu do wody. Niestety sztuczne odpowiedniki nie są w stanie oczyszczać wody z glonów i związków toksycznych.

Każdy z hodowców ma swoje wymagania i potrzeby. Rybki, które zamieszkują akwarium, również mają odmienne zapotrzebowanie. W związku z tym jedni będą woleli sztuczne rośliny, inni postawią tylko na żywe okazy. Zależy to od warunków oraz upodobań. Plastikowe rośliny mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Dla osób początkujących, które nie mają doświadczenia w uprawie żywych okazów, sztuczne rośliny mogą być bardzo korzystnym rozwiązaniem.

 Jak przygotować rośliny sztuczne do użytku w akwarium?

Najistotniejsze w wyborze odpowiednich roślin ze sztucznych materiałów jest jakość surowca. Warto wybierać sprawdzone marki. Bardzo ważny jest też zapach, ponieważ są to tworzywa sztuczne, trzeba zwrócić uwagę, aby zapach nie był zbyt ostry. Przed umieszczeniem roślin w akwarium należy bardzo dokładnie wyczyścić je. Najlepiej pod bieżącą wodą, ale nie gorącą. Należy pamiętać, aby nie używać żadnych środków chemicznych ani mydła. Pozostałości mogłyby się przedostać do wody i zaszkodzić rybom. Rośliny służą jako kryjówka dla ryb, ale także mogą pomóc zamaskować sprzęt w akwarium. Grzejniki i rurki dobrze zakryją gęste i długie rośliny.

Rodzaje sztucznych roślin w akwarium

Zachowanie roślin w odpowiedniej kondycji jest niełatwą sprawą. Dlatego sztuczne odpowiedniki są idealnym wyborem. Podpowiemy jak dobrać odpowiednie sztuczne rośliny dla zbiornika z rybkami:

  • Pierwszoplanowe rośliny – tzw. trawnik. Na pierwszym planie doskonale sprawdzają się niskie gatunki roślin, umieszczone na przodzie akwarium. Imitacja Blyxy japonicy sprawdzi się w tej roli doskonale. Jest to bardzo atrakcyjna trawka. Wysokość trawy od 7 do 15 cm. Przepiękną ozdobą będzie Gałęzatka. Roślina o pięknym kształcie kuli. Dzięki niej można tworzyć piękne kompozycje. Wielkość kuli to ok. 4 cm. Sztuczna roślina w kształcie Cryptocoryne nana, idealnie nadaje się na pierwszy plan. Pięknie prezentuje się w towarzystwie wyższych roślin i w zagłębieniach. Rośliny sadzimy w pierwszym lub w drugim planie w odstępach po kilka centymetrów, żeby stworzyły odpowiednią kompozycję.  Idealną ozdobą na przód może być imitacja Micranthemum Monte Carlo. Jest to drobnolistna roślina trawnikowa. Jej drobne listki stworzą idealny dywan na przodzie akwarium. Do dużych zbiorników na pierwszy plan idealnie nada się Bacopa compact. Ta piękna kompaktowa roślina o drobnych listkach świetnie komponuje się wśród innych roślin. Jej wielkość to między 3 a 10 cm.
  •  Drugoplanowe rośliny – W części środkowej zbiornika umieszcza się pojedyncze rośliny. W tym miejscu świetnie wyglądają imitacje Żabienic oraz Zwartek. Imitacja Meeboldii red, o czerwonej barwie liści, będzie idealnym wyborem. Stworzy wspaniałą ozdobę oraz sprawdzi się jako kryjówka. Do środkowej części akwarium będą nadawały się wszelkie łodygowce osiągające od 10 do 15 cm wysokości. Ammania bonsai jest to piękna roślina o jasnozielonych listkach. Kryptokoryna natomiast to roślina o długich wąskich listkach, pięknie faluje i tworzy miejsce, w którym ryby mogą znaleźć schronienie. Tego typu rośliny stworzone z jedwabiu do złudzenia przypominają prawdziwe okazy. Eriocaulon cinereum ma bardzo kompaktową budowę i bardzo atrakcyjną strukturę liści. Wprowadza egzotyczny klimat w akwarium. Wgłębka wodna nadaje się do akwarium na środkowy plan oraz do krewetkarium. Chętnie wykorzystuje się ją do kompozycji akwarium w holenderskim stylu. Ma piękną jasnozieloną barwę. Niezwykle dekoracyjną rośliną jest imitacja Bucephalandra Theia. Ma wymiary od 10 do 12 cm. Ma sztywne kłącze oraz wyrastające z niego grube, mocne liście oraz drobne, białe kwiaty o kielichowym kształcie. Imitacje odmian Anubias, charakteryzują grube liście o różnej wielkości. Jej wysokość to ok. 20 cm, dlatego dedykowana jest do zbiorników większych.
  • Wysokie rośliny – Świetnie nadają się na tylną część akwarium, tło dla innych akcesoriów. Mogą służyć do maskowania rurek, pompek i innych urządzeń, które chcielibyśmy schować. Można tworzyć kompozycje grupowe lub pojedyncze rośliny. Duży wybór większych roślin oferuje marka Janeca. Bardzo ozdobna Rotala janeca sztuczna roślina o wysokości 22-28 cm. Wybarwiona na czerwono- pomarańczowo komponuje się wspaniale, tworząc piękne tło oraz schronienie dla ryb. Bardzo nietypowa, ale szalenie ozdobna jest imitacja Pełzacza bagiennego. Jest to roślina wyjątkowo atrakcyjnie wybarwiona o niespotykanej u innych strukturze liści. Wyglądają jak pióra. Ze względu na duże rozmiary, nadaje się na ostatni plan do tworzenia tła. Równie piękna jest imitacja Ceratopteris, wysoka roślina pływająca. Wysokie rośliny na trzeci plan są bardzo ważne.
  • Pływające rośliny –  to takie rośliny, których nie przytwierdza się do gruntu, dryfują swobodnie na wodzie. Przykładem rośliny pływającej jest Wgłębka.
  • Epifity – jest to rodzaj roślin przymocowanych do akcesoriów lub dekoracji. Taka epifityczną rośliną jest imitacja Anubiasa niskiego. Jest to malutka 3 cm roślinka. Kwiaty anubiasa są zielonkawe, kolbiaste. Liście duże, grube. Stanowią piękną ozdobę. Przyczepione do dekoracji w akwarium tworzą bardzo efektowną kompozycję. Kolejnym przykładem sztucznej rośliny ozdobnej jest Ludwigia mini. Jest to malutka odmiana czerwonolistnej ludwigii, można naszczepić ją na korzeniach, które imitują drzewa. Jej wielkość to ok. 10 cm.

Sztuczne rośliny jak żywe

Rośliny sztuczne w akwarium
Źródło: Freepik.com

Jakość dostępnych w tej chwili na rynku sztucznych roślin jest coraz wyższa. Dzięki wykorzystaniu plastiku oraz jedwabiu do złudzenia przypominają żywe okazy. Są idealną alternatywą. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką. Również dla tych,którzy nie chcą uczyć się trudnej sztuki uprawy żywych roślin. Sztuczne odpowiedniki nie umierają, nie rozrastają się nadmiernie. Nie trzeba pilnować ich i przycinać. Nie wymagają nawożenia i wielu innych pielęgnacyjnych czynności. Jeśli roślinki sztuczne ubrudzą się, bardzo łatwo można je usunąć z akwarium, wyczyścić i z powrotem umieścić we właściwym miejscu. Jest to mniej skomplikowane niż z żywymi sadzonkami. To, co bardzo istotne to nie musimy stwarzać im szczególnych warunków świetlnych. Zmniejsza to znacznie koszty naszej hodowli.

Plastikowe i jedwabne rośliny występują w wielu odmianach, barwach. Do złudzenia przypominają żywe rośliny. Tworzą piękną ozdobę. Nie ma też w ich przypadku możliwości przeniesienia bakterii z innego środowiska do naszego akwarium. Są bardziej sterylne i łatwiej utrzymać je w czystości. To bardzo dobra opcja dla początkujących hodowców. Z czasem, kiedy zechcą rozwinąć swoją hodowlę, mogą zamienić rośliny na żywe. Trzeba wtedy zgłębić wiedzę odnośnie do potrzeb, jakie mają żywe rośliny. Warto dowiedzieć się, jakie warunki trzeba im zapewnić, aby odpowiednio rosły i tworzyły dogodne środowisko dla ryb. Nie jest to prosta sprawa i na pewno wymaga wielu czynności pielęgnacyjnych. Zmiany podłoża oraz oświetlenia.

 

admindo

One thought on “Jakie sztuczne rośliny do akwarium wybrać?”

  1. Uwielbiam patrzeć jak rybki sobie pływają w akwarium. Działa to na mnie uspokajająco. Kiedyś sobie założę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.