Jakie są korzyści wynikające z posiadania inteligentnego domu?

Szukając odpowiedniej analogii dla standardowego domu a domu inteligentnego, wyobraź sobie, że z telefonu tarczowego przesiadasz się na smartfon. To mniej więcej taki kaliber. Inteligentny dom to tak naprawdę zestaw popularnych i ogólnie dostępnych urządzeń, połączonych w jeden zintegrowany system. Ostateczna liczba rozwiązań funkcjonujących w ramach Smart Home oraz zakres ich funkcji jest ogromna i w zasadzie zależy wyłącznie od Ciebie. Poznaj najważniejsze zalety inteligentnego domu F&F i sam zdecyduj, w jakim otoczeniu chcesz mieszkać!

Dom, który się komunikuje

Koncepcja Smart Home opiera się na tzw. Internecie Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT), czyli na urządzeniach połączonych ze sobą w sieć, które mają możliwość komunikowania się między sobą i z którymi komunikować się możesz również Ty.

Istotą inteligentnego domu jest więc wymiana oraz współdzielenie informacji tak, aby sygnał wysyłany z jednego urządzenia mógł być jednocześnie odbierany przez wiele urządzeń i wpływać na działanie domowego oświetlenia, instalacji grzewczej, systemu klimatyzacji czy sprzętu RTV/AGD. Funkcjonujące w inteligentnym domu sprzęty i instalacje na bieżąco przekazują sobie informacje o stanie działania i dopasowują je do nowych warunków.

Co najważniejsze, taka kooperacja zachodząca pomiędzy sygnałem a reakcją na niego, jest w pełni programowalna, czyli użytkownik systemu może go swobodnie modyfikować i ustawiać harmonogramy pracy poszczególnych urządzeń. Co istotne, wszystkie operacje związane z obsługą systemu F&F przeprowadzisz na ekranie smartfonu lub tabletu.

Najważniejsze korzyści z posiadania inteligentnego domu

 • Lepsza ergonomia – wiele czynności, jak np. sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, roletami, obsługa urządzeń RTV i AGD, będzie wykonywanych automatycznie.
 • Wyższy poziom bezpieczeństwa – dzięki systemowi Smart Home możesz zdalnie, będąc poza domem, sprawdzać na bieżąco, co dzieje się w domu, przez całą dobę.
 • Wyjątkowy komfort użytkowania – smart dom umożliwia szybkie i sprawne zarządzanie ogrzewaniem, oświetleniem i innymi funkcjami według Twoich preferencji, z wykorzystaniem zdalnej obsługi oraz harmonogramów pracy. Zyskujesz możliwość kontroli i edycji parametrów pracy zarówno całego systemu, jak i poszczególnych urządzeń z poziomu jednego urządzenia.
 • Niższe koszty stałe – inteligentne, automatyczne i czasowe zarządzanie instalacjami i urządzeniami przez system sprawia, że możesz znacznie obniżyć koszty związane np. ze zużyciem energii elektrycznej.
 • Mniejsza emisja zanieczyszczeń do środowiska – dotyczy to głównie ogrzewania. Takie czynności jak automatyczne zarządzanie temperaturą, jej czasowe obniżenie na noc czy podczas nieobecności domowników pozwala znacznie ograniczyć emisję CO2.

Inteligentny dom odgrywa w zasadzie potrójną rolę. Przede wszystkim podnosi bezpieczeństwo (monitorujesz to, co dzieje się pod Twoją nieobecność), obniża koszty związane z utrzymaniem domu oraz znacząco podnosi ergonomię i komfort życia. Smart dom F&F to:

 • inteligentne oświetlenie domu (sterowane za pośrednictwem smartfonu, z regulacją jasności i barwy)
 • inteligentne ogrzewanie (precyzyjne kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach)
 • inteligentne czujniki (np. czujniki dymu, czujniki gazu, czujniki temperatury)
 • systemy monitoringu (rejestrujące obraz, nagrywające po zmroku i zapisujące dane w chmurze)
 • systemy alarmowe (np. czujniki ruchu, czujniki drzwi i okien oraz syreny alarmowe)
 • inteligentne gniazdka (tzw. Smart Plug pozwalające włączać i wyłączać urządzenia elektryczne, ustalać harmonogram i monitorować na bieżąco użycie energii)
admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.