Mieszkanie na ostatnim piętrze w bloku – czy to dobry pomysł?

Artykuł partnera.

Wybór mieszkania na ostatnim piętrze bloku zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i sytuacji finansowej. Dla wielu osób, ceniących sobie ciszę i spokój oraz inne zalety tak zlokalizowanych nieruchomości, mieszkanie na ostatnim piętrze może być doskonałym rozwiązaniem. Niekiedy wyższe piętra wiążą się z wyższą ceną zakupu, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować wszystkie zalety i wady mieszkania na ostatnim piętrze.

Zalety mieszkania na ostatnim piętrze w bloku 

Wśród najbardziej praktycznych zalet wyróżnić można to, iż na ostatnim piętrze nie można narzekać na małe doświetlenie, bowiem rzadko kiedy inne bloki blokują dostęp do promieni słonecznych. Co więcej, mieszkania w Lublinie zlokalizowane na ostatnim piętrze są cieplejsze, a więc mieszkańcy mogą zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. A jakie są inne zalety? 

Absolutna cisza i spokój od miejskiego gwaru 

Mieszkanie na ostatnim piętrze bloku zwykle jest oddalone od hałasu ulicy i ruchu pieszych, co pozwala na większy spokój i ciszę. 

Świetny widok z okien i balkonu 

Z mieszkań zlokalizowanych wysoko nad ziemią zazwyczaj rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Posiadając duży balkon lub taras można wyposażyć je w rośliny, ozdoby i meble ogrodowe, aby potem w komfortowych warunkach podziwiać miasto podczas popijania porannej kawy.

Optymalne doświetlenie  

Mieszkania na ostatnim piętrze bloku często mają lepsze doświetlenie niż mieszkania na niższych piętrach, co może wpłynąć pozytywnie na samopoczucie i jakość życia.

Brak sąsiadów nad Tobą 

Brak sąsiadów z góry może być korzystny dla osób, które nie lubią hałasu i wibracji powodowanych przez ruchy mieszkańców z wyższych pięter. Oczywiście istnieje ryzyko, że to Ty możesz być utrapieniem dla kogoś mieszkającego poniżej, ale to mało prawdopodobne o ile nie organizujesz hucznych imprez i nie prowadzisz całorocznego remontu. 

Większy poziom prywatności

Mieszkania na ostatnim piętrze bloku są mniej narażone na spojrzenia przypadkowych przechodniów, co może zapewnić większą prywatność mieszkańcom. Dzięki temu, bez stresu możesz pozostawić odsłonięte okna wpuszczając do wnętrza więcej promieni słonecznych lub spędzać czas na balkonie czy tarasie bez obaw o to, że ktoś Cię ciągle rozprasza.

Czy są jakieś wady mieszkania na ostatnim piętrze? 

Mieszkanie na ostatnim piętrze w bloku może mieć posiadać niedogodności polegające na:

Braku windy 

Brak windy w bloku może być utrudnieniem dla osób starszych lub z niepełnosprawnościami, szczególnie jeśli mieszkanie znajduje się na wysokim piętrze. Taki problem dotyczy jednak głównie starszego budownictwa, bowiem wszelkie nowe inwestycje projektowane są z troską o komfort i zapewnienie dostępności dla wszystkich osób. 

Trudności w aranżacji przestrzeni 

W związku z charakterystyką dachu, mieszkania na ostatnim piętrze bloku mogą być bardziej wymagające pod względem aranżacji przestrzeni wewnętrznej. Zaznaczyć jednak należy, że niektóre niestandardowe kształty dachów pozostawiają możliwość innowacyjnego i nietypowego zagospodarowania przestrzeni. Poza tym, większość nowoczesnych budynków budowana jest w kształcie prostokąta, co powoduje, że zwyczajnie nie ma tam skośnych lub nieforemnych dachów. 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.