Tłoczone soki owocowe, a soki z koncentratów

Chcemy dbać o swoje zdrowie i prawidłową dietę, dlatego sięgamy po soki owocowe. Niestety często robimy to bez zastanowienia i nie mamy świadomości, że teoretycznie zdrowy produkt ma już bardzo niewiele wspólnego z naturą czy witaminami. Warto wiedzieć, czym różnią się tłoczone i naturalne soki owocowe od tych, które powstają z koncentratów, by stać się bardziej świadomym konsumentem.

Soki z koncentratów – jak powstają i czym się charakteryzują?

Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy z tego, że większość soków dostępnych w sklepach spożywczych i supermarketach, nie powstaje z całych owoców i warzyw, ale z koncentratów. Co to oznacza? Do wytworzenia koncentratu używa się zazwyczaj owoców i warzyw najniższej jakości. Często można w nich znaleźć także różnego rodzaju substancje pomocnicze. Koncentrat przekazywany jest producentowi, który rozcieńcza go wodą, by uzyskać napój. Często dodaje się do niego także konserwanty, substancje smakowe czy zapachowe. Teoretycznie więc taki produkt powstał z owoców czy warzyw, jednak dość daleko mu do naturalnego soku owocowego lub warzywnego. Niestety w ten sposób giną także cenne składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały. Producenci wspomagają się koncentratami, ponieważ taka metoda wytwarzania jest tańsza, prostsza i pozwala na masową produkcję napojów.

Soki tłoczone z owoców i warzyw

W dobrych sklepach spożywczych, delikatesach ze zdrową żywnością, a także bezpośrednio u producenta zakupimy naturalne soki owocowe oraz warzywne, które powstały w zupełnie inny sposób. Soki tłoczone wytwarza się z całych owoców i warzyw, które są sortowane, myte i umieszczane w specjalnym, przemysłowym młynku, gdzie są miażdżone. Następnie miazga trafia na prasę taśmową przeznaczoną do tłoczenia. Dzięki nowoczesnym technologiom filtracji i pasteryzacji w niskich temperaturach naturalne soki owocowe zachowują cenne dla naszego zdrowia witaminy i minerały. Producenci nie dodają do nich sztucznych substancji konserwujących, poprawiających smak czy kolor. Z tego powodu naturalne soki owocowe najlepiej przechowywać w chłodnym miejscu i spożyć w krótkim czasie od otwarcia.

Jak często pić soki owocowe?

Sok owocowy bywa nieodłącznym elementem naszej codziennej diety. Sięgamy po niego przy śniadaniu, obiedzie i kolacji, a często także między posiłkami. Warto zadbać o to, by napój, który pijemy tak często, był jak najbardziej zdrowy i naturalny. Może się bowiem okazać, że zamiast wartościowego produktu, codziennie dostarczamy sobie duże ilości konserwantów czy cukru. Naturalne soki owocowe są zdecydowanie lepszym wyborem niż wysokosłodzony napój z koncentratu. Warto o tym wiedzieć, robiąc zakupy dla całej rodziny czy pakując dziecku drugie śniadanie do szkoły.

Pamiętajmy, że w zachowaniu zdrowia i dobrej sylwetki, pomaga spożywanie pięciu porcji owoców i warzyw dziennie. Część z nich mogą stanowić naturalne soki owocowe, które powstały z całych owoców, z dbałością o zachowanie cennych dla organizmu składników odżywczych, witamin i minerałów.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.