Wiązary dachowe – zalety dachu z elementów prefabrykowanych

Wiązary dachowe to połączone ze sobą elementy, które stanowią lekką i nowoczesną konstrukcję więźby. Eliminują szereg niedogodności związanych z zastosowaniem żelbetonu lub stali, przy czym najważniejszą zaletą jest możliwość zastosowania ich na dachu każdego rodzaju.

Drewniane, prefabrykowane elementy przewożone są od producenta prosto na plac budowy i gwarantują szybkość złożenia w całość dachu nawet w sezonie jesienno-zimowym. Jakie jeszcze zalety drewnianej więźby możemy znaleźć? Podpowiadamy!

Prostota i wygląd, czyli wiązary dachowe z drewna w szerokim zastosowaniu designerskim

Z jednej strony prostota wykonania elementów drewnianych sprawiała, że przez wiele wieków budowniczowie doskonalili tworzenie konstrukcji dachowych. Z drugiej strony współcześni projektanci sięgają do źródeł, a drewno stanowi coraz częściej i chętniej wykorzystywany surowiec, jest łatwy w obróbce i ma doskonałe właściwości designerskie.

Wiązary dachowe tworzone są w fabryce i jako prefabrykowane elementy dopasowane są pod konkretny projekt budynku. Tu warto nadmienić, że można je wykorzystać pod każdy rodzaj pokrycia dachowego, od ceramicznych dachówek, po blachodachówkę. Konstrukcja taka, wykonana z doskonałej jakości drewna, spełnia restrykcyjne normy wytrzymałościowe. Sprawdza się w przypadku prostych dachów jedno- lub dwuspadowych, a także przy wymyślnych projektach coraz modniejszych bungalowów.

Wiązary prefabrykowane, czyli jak to się robi i dlaczego jest takie tanie?

W wielu krajach zachodnich, szczególnie w Skandynawii, gdzie rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne stanowią główny trend w budownictwie, elementy drewniane to najpopularniejsze formy tworzenia domostw. Drewniane wiązary dachowe spełniają te założenia idealnie. Drewno jest łatwo dostępne, a możliwości jego obróbki prawie nieograniczone. W przypadku stropów zastosować można tarcicę wysokiej klasy pochodzącą różnych gatunków drzew, np. z sosny lub świerka.

Belki na wiązary dachowe są dokładnie suszone i impregnowane. Kluczowe jest zabezpieczenie ich przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, ogniem i atakami insektów lub grzybów. Z takich elementów wykonuje się gotowe kratownice, które przewożone są na działkę budowlaną, co pozwala na duże skrócenie czasu budowy. To powoduje, że koszty postawienia domu z dachem drewnianym są wielokroć niższe, niż przy zastosowaniu innych materiałów.

Czym kierować się przy wyborze producenta wiązarów dachowych?

Wybierając producenta wiązarów dachowych zwrócić należy uwagę na jakość drewna i jego odpowiednie przygotowanie oraz na możliwości montażowe. Złożenie więźby dachowej z gotowych elementów nie jest, co prawda, skomplikowane, ale z pewnością wymaga doskonałej organizacji, a także wiedzy, jak precyzyjnie połączyć całość na wysokości. Dlatego warto wykorzystać możliwości ekipy, która odpowiada również za produkcję. Daje to lepszą gwarancję, że dach przetrwa wiele lat użytkowania.

Sposób montażu jest dość prosty. Wiązary dachowe przywiezione z tartaku, nakładane są na budynek od ściany szczytowej, prostopadle do ścian bocznych. Konstrukcję łączy się deskami podporowymi i metalowymi kątownikami. Ważne jest zachowanie precyzji wykonania i umiejętności idealnego wypoziomowania drewnianego szkieletu, na który następnie nakładane będzie pokrycie. Ze względu na proste metody montażowe dach może zostać postawiony w ciągu jednego, maksymalnie dwóch dni, w zależności od warunków atmosferycznych.

Jedynym mankamentem zamawiania drewnianych półfabrykatów jest konieczność przetransportowania ich na działkę budowlaną dźwigiem. Wybór producenta posiadającego odpowiedni sprzęt jest tu kluczowy, gdyż pozwala na spore oszczędności. Eliminuje również żmudne poszukiwania firmy transportującej tak wymagające konstrukcje.

Wiele zalet, jakie posiadają wiązary dachowe, pozwala inwestorowi na stworzenie dachu idealnie pasującego do projektu wymarzonego domu. Koszty tego rozwiązania są niższe, niż przy więźbie innego rodzaju nawet o 30%, a to często jest czynnikiem determinującym wybór.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.