Projektowanie domu – trendy w latach 2020/2021

Ważnym aspektem rozpoczynającym budowę domu jest stworzenie konkretnego projektu, uwzględniającego nasze wymagania i potrzeby. Coraz częściej wiele osób wybiera gotowe projekty, w które wprowadzane są niewielkie zmiany dopasowane do indywidualnych upodobań. Jakie są trendy w projektach domów i czym się kierować wybierając konkretny plan?

Jak wygląda projekt domu?

Projekt domu jest pewnego rodzaju szczegółowym opisem poszczególnych działań. Jest on najważniejszym dokumentem, który dodaje się do wniosku o pozwolenie na budowę. Projekt szczegółowo określa architekturę i wygląd domu. Zawiera on:

  • informacje formalno-prawne;
  • dokumenty w 4 egzemplarzach, które są zabezpieczone hologramem i oznaczone zieloną pieczęcią;
  • charakterystykę energetyczną;
  • rysunki w formacie 3D – jest to: widok z przodu, tyłu, boków, rzut parteru, pięter i dachu oraz przekrój domu;
  • materiały pomocnicze, wliczając w to zestawienia elementów dachu, stali, materiałów instalacyjnych, stolarki okiennej i drzwiowej;
  • opisy instalacji elektrycznych i sanitarnych. W nich znajduje się objaśnienie projektów i rozwiązań odnośnie ogrzewania domu, instalacji wodociągowych oraz kanalizacji sanitarnej, elektrycznej i gazowej;
  • szczegółowy opis konstrukcji wraz z zestawieniem materiałów, z których są wykonane te konstrukcje. Opis ten zawiera również dane do obliczeń statycznych oraz wyniki tych obliczeń;
  • opracowanie branży architektonicznej – są to rozwiązania funkcjonalne budynku, jego powierzchnia wliczając w to powierzchnie poszczególnych pomieszczeń oraz opis materiałów zalecanych do wykończenia budynku;
  • opisy oraz zestawienia;
  • kopie uprawnień projektantów oraz zaświadczenia o ich przynależności do izb zawodowych.

Jakie są obecne trendy w projektowaniu domów?

Skoro już wiemy jakie dokumenty otrzymamy w projekcie, to warto zapoznać się z ofertą na lata 2020/2021. W ofercie na stronie https://www.archipelag.pl/ można znaleźć ponad 1 600 gotowych projektów i aranżacji domów. Jednak jakie są wytyczne, którymi warto się sugerować? Z całą pewnością nie należy patrzeć na cenę, wiadomo im większy metraż tym wyższe koszty. Warto zwrócić uwagę na design projektu, estetykę wykonania i wyglądu domu, w końcu to my będziemy w nim mieszkać. Na samym początku należy też pamiętać o określeniu powierzchni użytkowej i pod tym kątem szukać projektów.

wizualizacja projektu domu Simon III G2
Źródło: https://www.archipelag.pl/

Do obecnych trendów na rok 2020 zaliczają się projekty:

  • Małych i tanich domów w cenie mieszkania – są to projekty, które można wybudować zarówno szybko jak i tanio. Takie projekty są dobrą opcją na początek samodzielnego życia, jak i na emeryturę, gwarantując tanie użytkowanie. Aktualne trendy dotyczą domów o prostej bryle, których powierzchnia oscyluje w granicach 80-120 m2. Do popularnych budowli należą zarówno kompaktowe parterówki jak i ergonomiczne domy z użytkowym poddaszem, które z powodzeniem zmieszczą się na wąskiej, niedużej działce. Obecnie inwestorzy częściej używają energooszczędnych rozwiązań, a także inteligentnych systemów zarządzania budynkiem, co przenosi się na obniżenie kosztów utrzymania domu. W tym obszarze są popularne projekty Mini 4, Mini 3 oraz Simon IV G2.
  • Domów z poddaszem do adaptacji. Są to projekty cieszące się ogromną popularnością. Dodatkowa przestrzeń użytkowa doskonale sprawdzi się, gdy potrzeby rodziny będą wymagały większego metrażu mieszkalnego czyli pokoi dla dzieci, gabinetu, domowej siłowni czy przestrzeni rekreacyjnej. Polecane są tu projekty: Alison IV G2, Daniel IV G2 oraz Tanita II G2.
  • Ostatnio na topie są projekty nowoczesnych stodół. Są one nawiązaniem do archetypu domu jednorodzinnego jednocześnie stanowiąc minimalizm w środkach wyrazu, charakteryzujący nowoczesną architekturę. Jest to prosta bryła przykryta dwuspadowym dachem – stale modnym i uniwersalnym pod każdym kontekstem, zarówno w przestrzeni miejskiej jaki i w klimatycznej wiejskiej przestrzeni.Oryginalna forma wzorowana na rzucie prostokąta, pozwala na czytelny podział stref, co zapewnia komfort na najwyższym poziomie. Na szczególną uwagę zasługują projekty domów z kolekcji ENERGO PLUS już dziś spełnia wszystkie wymagania WT 2021. W tej serii projekty, już w standardzie, są wyposażone w pompę ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz w system solarny lub fotowoltaikę. Wyróżniają się również znakomitym dociepleniem oraz maksymalnym doświetleniem wszystkich pomieszczeń, dzięki czemu mieszka się w nich niezwykle przyjemnie i wygodnie. Projekty cieszące się największą popularnością to: EX 19 G2 ENERGO PLUS, Malkolm II G2 ENERGO PLUS reco oraz Daniel V G2 ENERGO PLUS.

Dobry projekt to podstawa solidnej budowy. Projekty domów Archipelagu to nie tylko jakość, ale i funkcjonalność idąca w parze z nowoczesnym designem. Warto zaznaczyć, że od 19 września 2020 r. zacznie obowiązywać nowelizacja Prawa Budowlanego. W świetle nowych przepisów projekt budowlany zostanie podzielony na trzy odrębne się części: projekt zagospodarowania działki, uproszczony projekt architektoniczno-budowlany oraz odrębny, szczegółowy projekt techniczny. Zmiany te mają na celu uproszczenie procedur.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.