Co trzeba wiedzieć przed montażem klimatyzacji?

Klimatyzacja to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w czasie upałów. Aktualnie nie jest już tylko standardem w samochodach, ale także w domach, mieszkaniach, obiektach produkcyjnych, biurowcach itd. Jej instalacja nie jest łatwym zadaniem i wymaga odpowiedniego przygotowania. Co trzeba wiedzieć przed montażem klimatyzacji? Sprawdź.

Klimatyzacja to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w czasie upałów. Aktualnie nie jest już tylko standardem w samochodach, ale także w domach, mieszkaniach, obiektach produkcyjnych, biurowcach itd. Jej instalacja nie jest łatwym zadaniem i wymaga odpowiedniego przygotowania. Co trzeba wiedzieć przed montażem klimatyzacji? Sprawdź.

Liczy się dobry klimatyzator

Bez dobrego klimatyzatora od renomowanego producenta nie ma mowy o dobrym chłodzeniu pomieszczeń. Najpopularniejsze są urządzenia typu split, które składają się z jednostki zewnętrznej (skraplacza) i jednostki wewnętrznej (parownika). Temperatura obniżana jest wewnątrz pomieszczenia, a ciepło odprowadzane jest na zewnątrz budynku. Natomiast do regulacji temperatury i wilgotności w kilku różnych miejscach wykorzystywane są klimatyzatory typu multi-split, które pozwalają na indywidualne sterowanie w każdym pomieszczeniu.

Montowane urządzenie musi mieć odpowiednią moc. Większy klimatyzator wcale nie gwarantuje, że będzie chłodził więcej lub lepiej. Urządzenia o za dużych rozmiarach szybko schłodzą powietrze, ale nie usuną wilgoci. Te o odpowiedniej wielkości będą jednocześnie i konsekwentnie chłodzić i usuwać wilgoć. Skontaktuj się z autoryzowanym przedstawicielem takim jak firma Nowbud, która prowadzi montaż klimatyzacji w Tarnowie, aby dobrać odpowiedni sprzęt. Poza tym, jeśli chcesz kupić wydajny klimatyzator, koniecznie przyjrzyj się etykiecie energetycznej. Podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń w dłuższej perspektywie pieniądze zainwestowane w jego zakup, zostaną zamortyzowane w rachunku za energię.

Będą ingerencje w ścianie

O montaż klimatyzacji najlepiej zadbać na etapie budowy domu lub mieszkania w stanie deweloperskim. Wówczas umieszczenie urządzenia wewnętrznego i zewnętrznego oraz wykonanie otworu w ścianie, aby przemieścić nim wszystkie rury i połączenia nie wpłynie niekorzystnie na wygląd pomieszczenia. W przypadku, gdy klimatyzacja ma zostać zamontowana w zamieszkiwanym lokalu, trzeba się liczyć z ingerencją w strukturę ścian. Osoby, które mieszkają w blokach i planują instalację klimatyzacji w Tarnowie, muszą liczyć się z koniecznością uzyskania pisemnej zgody od wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Do odpowiedniego wniosku należy dołączyć rysunek techniczny z dokładną lokalizacją klimatyzatora. Niekiedy wymagana jest także akceptacja sąsiadów oraz architekta budynku.

Klimatyzatorem można także ogrzewać

Jeśli klimatyzacja to chłód – owszem, to prawda, ale nie wszyscy wiedzą, że urządzeniem tym można nie tylko obniżać, ale także podnosić temperaturę w pomieszczeniu. Do tego także służy klimatyzacja. Tarnów jest miastem, w którym występują znaczne opady deszczu i duża wilgotność, dlatego dobry klimatyzator może okazać się sprzętem niezbędnym zarówno do ochładzania, jak i dogrzewania mieszkań czy domów w chłodniejsze pory roku. Wystarczy jednym przyciskiem zmienić tryb pracy urządzenia, by odpowiednio cieszyć się zimnym lub ciepłym nadmuchem.

Lepiej zrezygnować z samodzielnej instalacji

Podczas wykonywania instalacji klimatyzacji, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, w tym posiadać konkretną wiedzę techniczną, aby móc rozwiązać każdy problem lub awarię. Nie zawsze wszystko dobrze działa za pierwszym razem. Trzeba wybrać najbardziej odpowiednie miejsce montażu jednostek wewnętrznych. Bardzo ważne jest ustalenie optymalnej lokalizacji, która gwarantuje najlepszy komfort, dyfuzję powietrza i łatwy dostęp do konserwacji sprzętu. Następnie trzeba zadbać o zgodność instalacji urządzenia z instrukcjami technicznymi modelu producenta, od którego pochodzi klimatyzacja. Montaż w Tarnowie najlepiej zlecić certyfikowanej firmie instalacyjnej, która po zamontowaniu sprzętu sprawdzi, czy jego mocowanie i działanie jest odpowiednie.

Decydując się na montaż klimatyzacji, warto pamiętać, że wymaga ona regularnego serwisowania. Przynajmniej dwa razy do roku (najlepiej przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu użytkowania) należy zlecić jej profesjonalny przegląd i konserwację.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.