Jadalne kwiaty – 20 propozycji, kwiatów, które możesz zjeść!

Przy projektowaniu ogrodu warzywnego, bardzo ważne jest włączenie kwiatów, do przewodnika po ekologicznej uprawie. Dlaczego? Ponieważ są one ważnym czynnikiem różnorodności biologicznej i pełnią funkcję przyciągającą pożyteczne owady, począwszy od zapylających. Powinniśmy uprawiać kwiaty nie tylko, że są one przydatne. W pierwszej kolejności kwiaty są piękne i rozjaśniają środowisko, w którym rosną. Zdobią nasz ogród warzywny, balkon czy ogródek przydomowy. Oprócz tego wszystkiego należy również nadmienić, że istnieje wiele ich jadalnych odmian. Obok sałatek i warzyw możemy dopisać na listę zdrowych produktów kwiaty.

Jadalne kwiaty

Zapoznajmy się więc z ponad 20 odmianami jadalnych kwiatów. Ta lista jest prostym punktem wyjścia.

Ważnym zastrzeżeniem, które należy zrobić przed wyszczególnieniem różnych kwiatów, mających być użytymi w kuchni, jest upewnienie się, że prawidłowo zidentyfikowałeś roślinę. Jak zawsze, jeśli chodzi o rośliny jadalne, popełnianie błędów może mieć niebezpieczne konsekwencje. Oczywiście, jeśli znasz się na kwiatach, znacznie trudniej jest Ci popełnić błąd. Do zbierania roślin potrzebujesz solidnej wiedzy botanicznej.

Spis treści:

 • Kwiaty warzyw.
 • Kwiaty ozdobne.
 • Aromatyczne kwiaty w ogrodzie.
 • Dzikie kwiaty.
 • Kwiaty lecznicze.

Kwiaty warzyw

Niektóre kwiaty w ogrodzie są kwiatami do jedzenia. W wielu przypadkach nawet bardzo smacznymi. Czy wiedziałeś o tym fakcie?

Ucząc się o kwiatach, można spróbować czegoś innego niż zwykle, choć trzeba być ostrożnym, pamiętając, że wyrwanie kwiatu oznacza rezygnację z owocu, który pojawiłby się z czasem na jego miejsce.

W przypadku kwiatów dyni i cukinii, które są prawdopodobnie najbardziej znanymi kwiatami jadalnymi na terenie ogrodu, musisz uważać na pewien szczegół. Kwiaty posiadają męskie i żeńskie odmiany. Lepiej jest zerwać męskie, pozostawiając kilka jako zapylacz, niż żeńskie, mające za zadanie ewoluować w owoce.

Kwiat jadalny cukinii
Źródło: Freepik.com

Istnieją rośliny i warzywa, które są uprawiane właśnie dla kwiatu. Słonecznik jest tutaj najbardziej zauważalnym przykładem, ale także kapary i karczochy.

Niektóre sałaty mają ciekawe kwiaty, utrzymujące charakterystyczny smak ich liści. Przykładem może tu być cykoria, z gorzkimi kwiatami i rukola, z przyjemnie pikantnymi. 

Aby zerwać kwiaty, musisz jednak poczekać na kwitnienie tych dwuletnich roślin.

Aby cierpliwie poczekać na kwitnienie, poświęcając zbiory, warto zauważyć również kwiaty lilii. Co więcej, kwiatostan niektórych odmian czosnku jest pyszny, a także pory i cebula posiadają kwiaty o charakterystycznym zapachu. Szczególnie aromatyczny jest również kwiat kopru włoskiego.

Lista jadalnych kwiatów w ogrodzie

Oto kwiaty, które można jeść:

 • Kwiaty czosnku,
 • Delikatny kwiat cykorii,
 • Kapary,
 • Karczochy,
 • Kwiaty kopru włoskiego,
 • Słonecznik,
 • Por i kwiat cebuli,
 • Kwiaty dyni,
 • Kwiaty cukinii.

Ozdobne kwiaty

Również na grządkach ogrodowych można znaleźć kwiaty do jedzenia. Od wielorakiego zastosowania pąków róży, do hibiskusa używanego do zaparzania w herbatce ziołowej. Gladioli i jaśmin są również jadalne, nasturcja zaś jest charakterystycznie pikantna.

Oto kilka przykładów roślin ozdobnych z kwiatami jadalnymi:

 • Goździk,
 • jaśmin,
 • mieczyk,
 • jaśmin,
 • hibiskus,
 • nasturcja,
 • róża,
 • fiołek.

Aromatyczne kwiaty w ogrodzie

Wśród aromatycznych ziół znajdujemy wiele gatunków, które produkują jadalny kwiat. Ogólnie kwitnienie utrzymuje smak liści, ponieważ zawiera ten sam olejek eteryczny. Zasadniczo są to małe kwiaty, niezbyt malownicze, ale doskonałe w kuchni.

U wieloletnich aromatów z rodziny jasnotowatych, co roku znajdujemy kwitnące rośliny i możemy zdecydować się na wyrwanie całej gałęzi, w tym kwiatu. Jest tak w przypadku choćby mięty, rozmarynu czy oregano.

Bazylia jest szczególnym przypadkiem, ponieważ jej kwitnienie jest dobre, aby utrzymać ją ciętą, tak aby lepiej stymulować produkcję liści. Kiedy wytniemy kwiaty, możemy jeszcze zdecydować się na wykorzystanie ich w kuchni.

Parasole (wiśnia, kolendra, koper włoski) oferują również pikantne i osobliwe kwiaty.

Pachnąca lawenda posiada ogrom zastosowań, zarówno w kosmetykach, jak i do produkcji perfum, ale może być również stosowana jako żywność, na przykład w deserach i do pieczenia.

Szafran jest prawdopodobnie wykwitem o najwyższej wartości ekonomicznej, pięknych kwiatów krokusa sativus.

Lista jadalnych kwiatów z olejkami aromatycznymi:

 • Bazylia,
 • kolendra,
 • szczypiorek
 • koper włoski,
 • lawenda,
 • mięta,
 • oregano,
 • rozmaryn,
 • szałwia,
 • szafran.
Jadalne kwiaty szałwii
Źródło: Freepik.com

Dzikie kwiaty jadalne

Na nieuprawianych łąkach lub w lesie może się zdarzyć spontaniczne napotkanie jadalnych kwiatów. Najsmaczniejsze z nich to mniszek lekarski i delikatne fiołki, ale można również spróbować kwiatu ogórka, który smakuje dosłownie jak ogórek.

Z mniszka lekarskiego zbieramy pąki, na których możemy eksperymentować z przygotowaniem marynaty.

Jeśli jednak chcemy zbierać kwiaty do zjedzenia, musimy mieć pewność, że będziemy w stanie prawidłowo rozpoznać daną roślinę, aby uniknąć zatrucia z powodu błędnej identyfikacji gatunku.

Kwiaty, które można zjeść

Kwiaty tych roślin także z powodzeniem można jeść:

 • Ogórecznika,
 • Stokrotka,
 • Mniszek lekarski,
 • Koniczyna.

Kwiaty lecznicze

Rośliny lecznicze są gatunkami o szczególnych właściwościach, korzystnych dla organizmu i danymi przez naturę jako naturalny lek. Nagietek ma smaczny kwiat i piękny intensywny pomarańczowo-żółty kolor. Świetnie jego płatki komponują się w sałatkach. Fiołek i rumianek są roślinami leczniczymi o dobrze znanych właściwościach.

 • Nagietek.
 • Fiołek.
 • Rumianek.

Korzystanie z kwiatów w kuchni sięga tysięcy lat, od czasów chińskich przez rzymskie do greckich cywilizacji. Wiele kultur korzysta z tych cudów natury w swoich tradycyjnych recepturach. Pomyśl o kwiatach dyni używanych przez Włochów lub płatkach róż w indyjskich preparatach.

Dodawanie kwiatów do naszych potraw może być dobrą metodą, aby nadać im kolor, smak i pobudzić wyobraźnię. Niektóre są pikantne, inne ziołowe, intensywnie pachnące itp.

Są one często stosowane w sałatkach, herbacie, jako dodatek zwłaszcza deserów lub koktajli, ale kreatywne wykorzystanie ich nie ma granic. Zanim zobaczysz, w jaki sposób jadalne kwiaty są wykorzystywane w kuchni,  musisz poznać kilka zaleceń. Ponieważ mimo sympatycznego wyglądu, jedzenie kwiatów może być … śmiertelne! Nie panikuj, ale podejmij pewne środki ostrożności podczas spożywaniu ich. Ważne, żeby było to bezpieczne.

Pamiętaj

 1. Jedz kwiaty, o których wiesz, że są jadalne, w razie wątpliwości skonsultuj się z kimś, kto posiada specjalistyczną wiedzę, lub zajrzyj do tematycznej książki.
 2. Sięgaj po kwiaty, które wyrosły samodzielnie. Te, które pochodzą z kwiaciarni są traktowane środkami chemicznymi i pestycydami. W końcu są sprzedawane jako ozdoba, aby skończyć w doniczce, a nie na talerzu.
 3. Nie używaj kwiatów zebranych przy ulicy lub w ogrodach publicznych. Również one najprawdopodobniej były traktowane substancjami toksycznymi dla ludzi.
 4. Jedz tylko płatki: usuń słupki i łodygi.
 5. Jeśli cierpisz na alergię, wprowadzaj kwiaty do swojej kuchni stopniowo.

20 propozycji kwiatów jadalnych

 1. Bazylia – Kwiaty tej rośliny występują w różnych kolorach, od białego i różowego do niebieskiego. Smak jest podobny do liści, ale słabszy.
 2. Ogórecznik – Kwiat o pięknym, niebieskim odcieniu. Smakuje jak ogórek!
 3. Nagietek – Do stosowania w kuchni. Smak ma pikantny, pieprzny. Złoty kolor dodaje odrobinę luksusu na każdy dzień
 4. Rumianek – Przypomina stokrotkę. Kwiaty mają słodki smak i są często używane w naparach, działających leczniczo na żołądek i skórę.
 5. Cykoria – Gorycz cykorii jest bardziej podkreślona w płatkach i pąkach. Marynowane płatki są świetne.
 6. Cytrusy (pomarańcza, cytryna, limonka, grejpfrut) – Kwiaty są słodkie i bardzo pachnące. Do stosowania oszczędnie bo mogą zdominować smak do podkreślenia którego zostały użyte.
 7. Kolendra – Podobnie jak liście, albo ją kochasz, albo jej nienawidzisz. Kwiaty mają specyficzny ziołowy smak. Do wykorzystania świeże: ogrzewanie ich zabiera im urok
 8. Chryzantemy – Trochę gorzkie, różnorodność ich kolorów jest niczym tęcza. Smak waha się od pikantnego do ostrego.
 9. Mniszek lekarski – Pąki można zrobić marynowane. Sos kwiatowy mniszka lekarskiego jest świetny z makaronem
 10. Koper włoski – Żółte kwiaty są ucztą dla oczu, przy subtelnym smaku lukrecji
 11. Chaber – Ziołowy w smaku, płatki są jadalne. Należy unikać gorzkiej łodygi
 12. Kwiaty dyni – Zastosowania w kuchni włoskiej są niezliczone. 
 13. Goździk – Płatki mają słodki i pachnący aromat
 14. Jaśmin – Te super kwiaty są używane w herbacie, ale mogą być również stosowane jako słodycze
 15. Słonecznik – Płatki są jadalne, a kiełki można przygotować na parze, jak karczocha
 16. Hibiskus – Słynny używany w herbacie, o intensywnym smaku. W cieście jagodowym może być smacznym dodatkiem (do stosowania oszczędnie).
 17. Hyzop z anyżem – Zarówno kwiat, jak i liście mają subtelny smak anyżu i lukrecji.
 18. Lawenda – Słodka, pikantna i pachnąca, dodatkowy akcent w słonych i słodkich potrawach. W Marsylii robią typowy herbatnik o aromacie lawendy.
 19. Mięta – Niespodzianka! Kwiaty smakują jak mięta…
 20. Monarda – Jego czerwone kwiaty też smakują jak mięta.

Pozostałe popularne kwiaty do spożycia

 1. Nasturcja – Jeden z najpopularniejszych jadalnych kwiatów. Jaskrawo kolorowy ze słodkim smakiem z nutą chilli. Możesz nadziewać kwiaty, dodawać do sałatki itp.
 2. Rzodkiewka – Różnokolorowe kwiaty mają wyraźny pieprzowy smak.
 3. Rozmaryn – Kwiaty mają bardziej umiarkowany smak niż roślina; można używać go do dekoracji potraw.
 4. Szałwia – Smak podobny do liści, ale bardziej delikatny.
 5. Koniczyna – Jeśli nie znajdziesz czterolistnej koniczyny, którą należy trzymać w portfelu, użyj kwiatów koniczyny, aby posmakować jej słodyczy z nutą lukrecji.
 6. Werbena – Jej białe kwiaty mają w sobie nutę cytryny. Doskonała do herbaty i słodyczy.
 7. Fiołek – Przepiękny i pyszny, ma delikatny miętowy smak. Idealny do sałatek, makaronów, dań owocowych i napojów bezalkoholowych.

W tym miejscu możemy się zatrzymać, ale należy mieć świadomość, że jadalnych kwiatów jest znacznie więcej.

Jeśli piękny i kolorowy bukiet kwiatów uderzających mocnym zapachem sprawia, że cieknie Ci ślinka na jego widok,  jesteś z pewnością wśród fanów jednego z najbardziej popularnych, trendów gastronomicznych w tej chwili. Mianowicie chodzi o gotowania z kwiatami.

Wykorzystanie jadalnych kwiatów w sztuce kulinarnej jest znane od czasów starożytnych. We współczesnych czasach jadalne kwiaty są przede wszystkim prerogatywą znanych i lubianych szefów kuchni, którzy wykorzystują je do upiększania, nadania kolorytu i smaku swoim potrawom.

Trochę historii

Piękne, ale także dobre… W kuchni od wieków kucharze używali kwiatów do przygotowania swoich potraw. W ostatnich latach coraz więcej z nich odkrywa na nowo urok kuchni z wykorzystaniem jadalnych kwiatów. 

Jeśli nadal jesteś sceptyczny, warto pomyśleć, że w codziennej diecie stosujesz kwiaty do jedzenia już od dłuższego czasu. Nieprzypadkowo, są one zdefiniowane jako kwitnące warzywa w ogrodnictwie. Kwiaty dyni lub cukinii, kwiat brokuła, kalafiora, zielonej rzepy, pąki kaparów, karczochów, szafranu są tego wyraźnym przykładem. 

Jeżeli nie masz problemów z alergią, śmiało je spożywaj.

Niektóre jadalne kwiaty cechuje aromatyczny lub decydujący smak. Inne mają raczej delikatny i doskonale nadają się do dekoracji sałatek i nieskończenie innej różnorodności potraw. Istnieje tak wiele jadalnych kwiatów i jest tak ogromny wybór co do ich koloru, smaku i tekstury. 

Oto krótka lista wszystkich tych kwiatów, które mogą być spożywane bezpiecznie i pomysłów, w jaki sposób można je zastosować w wykwintnej i zdrowej kuchni.

Lista zastosowań kwiatów jadalnych

 • Kwiat wisteria oferuje skupiska kwiatostanów nadających się do robienia naleśników lub do dekorowania słodyczy.
 • Kwiatostany szarańczy (produkują piękne, białe i pachnące kwiaty) są doskonałe świeże, do spożywania w sałatce. Mogą też być obtoczone w cieście, usmażone lub umieszczone w omletach.
 • Piękny kwiat czarnego bzu, który daje pięknie kwitnące, bardzo pachnące parasole, służy do przygotowania napojów, takich jak pyszne i delikatne wino musujące z czarnego bzu i truskawek, lub można go używać też do przygotowania dżemów i soków. Również doskonale smakuje panierowany lub smażony.
 • Róża psia (dzika), która ma różowe lub białawe kwiaty (powinny być zbierane, jak tylko się wylęgają lub jeszcze w pąkach) może być używana do tworzenia doskonałych dżemów, ale  tylko po wyeliminowaniu gorzkiej podstawy płatków, lub jako dodatek w pysznych naleśnikach.
 • Kwiat róży, znany jako jadalny kwiat par excellence, jest w stanie nadać preparatowi niepowtarzalnego smaku i jest szeroko stosowany w przypadku jego braku. Delikatne płatki kwiatu róży mają lekko pikantny smak i dobrze nadają się do aromatyzowania mięsa. Również z nich można przygotować dżem różany, syrop różany, skrystalizować płatki do dekoracji ciast i deserów, oraz przyprawić ich aromatem sól.
 • Kwiaty pomarańczy, tak samo, jak z cytryny, nadają słodyczom szczególny i intensywnie orzeźwiający aromat.

Ciąg dalszy listy jadalnych kwiatów…

 • Pachnące kwiaty fioletowego fiołka nadają się do kandyzowania w cukrze, smażenia w cieście i używania ich do dekoracji ciast oraz słodyczy. Można je również dodać do drobiu lub ryb, aby w pełni smakować danie.
 • Kolorowe, żółte kwiaty słonecznika, o lekko gorzkim smaku, mogą być używane do nadania smaku świeżym sałatkom, napojom, sosom, omletom i deserom.
 • Geranium świetnie nadaje się do deserów, win i napojów spirytusowych.
 • Kwiat stokrotki w połączeniu z letnią sałatką nadaje jej szczególnego i orzeźwiającego smaku.
 • Biały i delikatny kwiat bazylii może być używany do przyprawiania i dekoracji potraw.
 • Szałwia, rozmaryn, mięta, tymianek i oregano, mają pięknie pachnące kwiaty, które można dodać do potraw. Smak jest podobny do rośliny, ale znacznie bardziej delikatny.
 • Delikatne liście i świeże kwiaty malwy są spożywane na surowo w sałatkach.
 • Kwiaty maku, jeśli są zebrane i wysuszone, mogą być podawane w celu przygotowania łagodnego środka uspokajającego, który służy do leczenia bezsenności.
 • Kwiaty petunii można posypać topioną ciemną czekoladą, aby przygotować smaczny deser.
 • Płatki pierwiosnków służą do przygotowania dżemów, do dekoracji potraw mięsnych i wzbogacenia sałatek.
 • Kwiaty ogórecznika są używane do smażenia w cieście.

Jak najlepiej z nich korzystać?

Należy pamiętać, że najlepszy czas na zbieranie jadalnych kwiatów jest we wczesnych godzinach porannych. Gdy rosa całkowicie wyschła, a płatki pod promieniami słonecznymi zaczynają się otwierać.

Istnieje tak wiele sposobów, aby z nich korzystać. Dowiedzmy się jakie:

 • Kwiaty w kuchni można użyć do przyprawienia oleju i octu,
 • do herbat ziołowych,
 • do podkreślenia smaku w zupach,
 • na surowo do sałatek,
 • w cieście lub smażone na słodko, lub do pikantnych przetworów,
 • jako przyprawa, która może być dodana do przygotowania makaronu,
 • do masła ziołowego i podobnych produktów,
 • jako dekoracja lub składnik do umieszczenia na ciasteczkach i ciastach,
 • do przygotowania likierów.

Środki ostrożności

Chociaż wszystkie kwiaty wymienione powyżej są częścią listy jadalnych kwiatów, unikaj bezwzględnie zbierania ich wzdłuż poboczy dróg lub w pobliżu zanieczyszczonych zbiorników wodnych. Ponadto, nie kupuj ich w kwiaciarniach, ponieważ wszystkie one są tam traktowane chemikaliami.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.