Jak stworzyć w ogrodzie przestrzeń dla dzieci, ale tak, aby starczyło miejsca na uprawę kwiatów?

Bez wątpienia pandemia pokazała, że warto mieć choćby namiastkę placu zabaw dla dzieci, dysponując ogrodem. Wszak przez jakiś czas te miejskie były zamknięte. Poza tym mając przestrzeń dla dzieci przy domu można mieć je zawsze na oku, nawet wykonując w tym czasie swoje obowiązki. Zatem jak ją stworzyć, by jednocześnie wystarczyło miejsca na uprawę kwiatów? Poznajcie nasze propozycje i pomysły.

Po pierwsze: dobry plan pracy to podstawa

Przede wszystkim trzeba rozpocząć od odpowiedniego planu. W końcu nie w każdym ogrodzie zmieści się pełny plac z zabaw, a jeszcze trzeba znaleźć miejsce na kwiaty. Można zatem zdecydować się np. na jedną huśtawkę dla dzieci, albo zjeżdżalnię połączoną z drabinką i zwodzonym mostkiem. Oczywiście takie elementy znajdziemy gotowe. Możemy jednak pokusić się o samodzielne zbudowanie huśtawki, jeśli mamy zmysł majsterkowicza. W ogrodzie może znaleźć się również trampolina z wysokimi ściankami. Trzeba zastanowić się czy w miejscu, gdzie staną elementy placu zabaw opłaca się sadzić trawę. Najlepiej jedynie utwardzić w tym miejscu ziemię, czy wysypać piaskiem, bo trawa nieustannie poddawana będzie sporemu naciskowi i nawet sportowa będzie miała trudności w rozwoju. Oczywiście wokół placu zabaw można już sadzić trawę normalnie, ale ze względu na teren rekreacyjno-sportowy, warto wybrać mieszanki traw odpornych na deptanie.

Po drugie: zaopatrz się w niezbędne narzędzia i materiały, a także zadbaj o zbiornik na deszczówkę

Jeśli samodzielnie planujesz wykonać niektóre elementy, to musisz zaopatrzyć się w narzędzia. Niezbędna będzie piła, a także skrawarka do drewna. Trzeba będzie wyszlifować deski, chyba że uda się kupić takie, których nie trzeba obrabiać, ale wtedy i tak konieczne będzie chociażby ich zabezpieczenie przed wilgocią i tu oczywiście sprawdzi się lakierobejca. Można od razu nadać elementom odpowiednie kolory, wszak plac zabaw powinien być kolorowy. Samodzielnie wykonaj stelaż huśtawki, sprawdzając przy tym stabilność, a huśtawkę, wraz ze sznurami kup w sklepie. Potem czeka Cię jeszcze wypróbowanie, czy wytrzyma obciążenie i jest odpowiednio zamocowana, zanim pozwolisz się bawić dzieciom. Ponieważ stworzysz w ogrodzie też strefę dla kwiatów na skalniaku czy rabacie, potrzebujesz też dostępu do wody. Dobrym wyborem może być zbiornik na deszczówkę, który częściowo uniezależnia Cię od suszy i jest rozwiązaniem ekologicznym. Aby podlewać trawę pod odpowiednim ciśnieniem musisz zaopatrzyć go w pompę z hydrofem do deszczówki. Zbiornik będzie tuż obok rury spustowej, w której montuje się zbieracz, kierujący wodę do deszczówki. W ten sposób zyskujesz wodę do podlewania kwiatów i trawnika. Oczywiście wykorzystując pompy hydroforowe możesz również pobierać wodę ze studni i własnego ujęcia i tłoczyć do domowej sieci wodno-kanalizacyjnej. Ta woda może przydać się również do zasilenia ogrodu.

Po trzecie: wyznacz miejsce na rabaty, które znajdować się będą na skarpie lub specjalnie przygotowanych betonowych schodkach

Jeśli już wiesz jakie elementy dziecięcej przestrzeni znajdą się w ogrodzie, możesz tez zaplanować miejsce na kwiaty. Oczywiście najłatwiej będzie je sadzić na rabacie. Możesz stworzyć skarpy tuż przy domu, nawożąc ziemi, albo też wzmocnione betonowymi elkami schodki, na których sadzić będziesz trawę, a także rośliny typowe dla ogródka skalnego. Na pewno kwiaty sadzone na podwyższeniu będą mniej narażone na uszkodzenia czy deptanie. Choć oczywiście to nie jedyna możliwość.

Po czwarte: wykorzystaj miejsce tuż przy domu, a także donice ogrodowe

Tworząc przestrzeń dla dzieci, możesz tę na uprawę kwiatów zaplanować tuż przy domu. Oprócz rabat czy nasadzeń szpalerowych przy ścieżce, warto zaplanować postawienie dużych donic. Wykorzystując te betonowe ma się pewność, że nie przewrócą się pod wpływem wiatru. Można w nich sadzić rozmaite kwiaty, np. pięknie pachnącą lawendę czy wrzosy, ale również kwiaty cebulowe, które dobrze czują się w donicach.

Ogród z przestrzenią dla dzieci i miejscem na kwiaty może być piękny i funkcjonalny. Nie trzeba rezygnować z uprawy roślin, bo są sposoby na ich bezpieczne sadzenie, przez co będą odporne na uszkodzenia i niekorzystne warunki.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.