Jak działają wertykulatory i aeratory do trawy?

Wertykulatory i aeratory to narzędzia ogrodnicze używane do pielęgnacji trawników. Oba urządzenia pomagają w usuwaniu martwego materiału organicznego i pobudzają wzrost traw oraz przepuszczalność gleby. Na czym polega działanie aeratora i wertykulatora?

Jak działa wertykulator?

Wertykulatory są narzędziami, które penetrują glebę i tworzą w niej pionowe nacięcia. Taki zabieg pomaga w usunięciu skumulowanego materiału organicznego (jak resztki trawy, liście i gałęzie) z powierzchni trawnika, co zwiększa przepuszczalność gleby. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie wchłaniania wody i składników odżywczych przez korzenie trawy.

Wertykulatory są dostępne w wersji ręcznej lub mechanicznej, z napędem spalinowym lub elektrycznym. Takie urządzenia są wykorzystywane zarówno w przypadku prywatnych ogrodów, jak i parków.

Jak działa aerator?

Aerator jest narzędziem ogrodniczym, które pomaga poprawić przepuszczalność gleby poprzez wyciąganie niewielkich okrągłych kawałków ziemi z powierzchni trawnika. Działa poprzez penetrowanie podłoża, wycinając w nim niewielkie otwory. Dzięki nim do gleby może docierać powietrze, które wpływa bezpośrednio na tempo wzrostu i jakość trawy.

Współczesne aeratory są wyposażone w specjalne, metalowe rurki, które radzą sobie nawet z bardzo twardym podłożem.

Działanie aeratora pomaga poprawić przepuszczalność gleby, dzięki czemu woda, powietrze i składniki odżywcze lepiej docierają do korzeni trawy. Taki zabieg może prowadzić do szybszego wzrostu roślin. Aerator pomaga też w redukcji skumulowanego materiału organicznego na powierzchni trawnika, co poprawia jego ogólny stan i estetykę.

Czym różni się wertykulator od aeratora?

Najważniejsza różnica pomiędzy aeratorem a wertykulatorem to typ końcówek wykonujących otwory w glebie. W przypadku tego pierwszego sprzętu są to specjalne metalowe rurki . Wertykulator jest natomiast wyposażony w noże tnące.

Stosowanie aeratora zwykle jest bardziej  inwazyjne, ponieważ  tworzy większe otwory na powierzchni trawnika.

Aerator i wertykulator w jednym

Zarówno aerator, jak i wertykulator, to dość spore urządzenia, wielkości podobnej do kosiarki. Przechowywanie wielu takich produktów w garażu czy piwnicy mogłoby być problematyczne. Z tego powodu producenci coraz częściej oferują urządzenia, które łączą w sobie cechy aeratorów i wertykulatorów.

Do takiego sprzętu są dołączone dwie różne rolki. Jedna z nich pozwala na usunięcie materii organicznej z powierzchni gleby, a druga służy do wykonywania niewielkich otworów. Użytkownik może samodzielnie decydować, której rolki użyje.

Współczesne aeratory i wertykulatory do trawy są wyposażane w szereg nowoczesnych technologii. To rozwiązania, które pozwalają na stosowanie tych urządzeń na dowolnych powierzchniach.

W wielu modelach stosuje się specjalne dźwignie do regulacji umożliwiające samodzielną zmianę wysokości pracy. Dzięki temu aeratory wertykulatory mogą być wykorzystywane nawet tam, gdzie pojawiają się duże nierówności powierzchni.

Co więcej, współczesne urządzenia zachowują swoją funkcjonalność nawet na terenach, na których pojawiają się kamienie i inne twarde przeszkody. Noże lub zęby sprężynowe wchodzące w ich skład są zaprojektowane w taki sposób, by nie powodowały mocnego uszkodzenia trawnika podczas wykonywania otworów lub nacięć.

Kiedy stosuje się aeratory i wertykulatory?

Wertykulatory i aeratory do trawy są zwykle stosowane wczesną wiosną lub jesienią, gdy trawnik jest w stanie spoczynku i nie rośnie intensywnie. To czas, gdy martwe materiały organiczne, takie jak resztki trawy, liście i gałęzie, gromadzą się na powierzchni trawnika.

Używanie wertykulatora pomaga usunąć tę warstwę, co poprawia przepuszczalność gleby i umożliwia wchłanianie wody oraz składników odżywczych przez korzenie trawy.

Z aeratora i wertykulatora warto korzystać co roku. Zabiegi przeprowadzane z użyciem takich urządzeń pozwalają znacznie poprawić wygląd trawnika. Napowietrzanie gleby jest procesem czasochłonnym, jednak zwykle wystarczy przeprowadzać je raz w roku. Wszystko zależy od kondycji trawy i ilości zgromadzonej materii organicznej.

Na grubość warstwy, która uniemożliwia odpowiednie wsiąkanie wody i dostęp powietrza do gleby, wpływa m.in. niezbieranie źdźbeł po koszeniu. Częstsza wertykulacja może być konieczna także w przypadku trawników, na które regularnie spadają liście czy gałęzie.

Dlaczego warto przeprowadzać wertykulację?

Wertykulacja jest zabiegiem korzystnym dla trawnika. Pomaga bowiem poprawić sposób docierania powietrza, gleby i substancji odżywczych pochodzących z nawozów do korzeni trawy. Usuwa także materiały organiczne, które powodują powstawanie dziur pomiędzy zielonymi kępkami i ograniczają gęstość roślinności.

Trawniki, które co najmniej raz w roku są poddawane procesowi aeracji lub wertykulacji, zazwyczaj prezentują się znacznie lepiej niż te, w przypadku których nie korzysta się z takich zabiegów. Są gęstsze, bardziej równomierne i mają głęboki, zielony kolor.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.