Jak odnowić swoją kuchnię w 5 krokach, ale tanio

Kuchnia jest pomieszczeniem najbardziej i najintensywniej eksploatowanym. Nic więc dziwnego, że często potrzebny jest tu remont. Wysoka wilgotność, narażenie na tłuszcz i plamy sprawiają, że bardzo szybko kuchnia z nowej może stać się wysłużoną. Oczywiście bywa i tak, że kupujemy nowe mieszkanie z rynku wtórnego i chcemy odnowić starą kuchnię. W dzisiejszym poradniku dowiecie się jak zrobić to tanio i w 5 krokach.

Wymień stare kafelki na nowe płytki gresowe

Jeśli w kuchni znajdują się stare kafelki, to Warto wymienić je na bardziej nowoczesne rozwiązanie, które będzie pasować do pozostałej aranżacji. Nie trzeba ich nawet skuwać. Wystarczy zeszlifować ich powierzchnię, nałożyć klej na nową płytkę i powierzchnię klejoną i zabrać się do pracy. Tutaj świetnie sprawdzą się płytki gresowe. Jeśli chcesz całość kuchni wykończyć w płytkach albo przynajmniej w połowie, to mogą sprawdzić się wielkoformatowe płytki, czyli spieki kwarcowe. Ich zaletą jest też niewielka grubość, nawet poniżej 1 cm. W ten sposób kładąc płytki na płytkach nie spowoduje się, że przestrzeń użytkowa znacząco się zmniejszy.

Odmaluj kuchnię i miejscach najbardziej narażonych na tłuszcz i wilgoć postaw na panele szklane

Część kuchni jest pokryta w płytkach, a drugą część można tradycyjnie odmalować. Oczywiście tutaj potrzebna jest odpowiednia farba, która musi być wysokiej jakości. Nie ma co na niej oszczędzać, ponieważ powinna dobrze kryć, nie łuszczyć się i szybko schnąć, by można było położyć kolejną warstwę. Jednocześnie są takie farby, które już przy jednej warstwie dają bardzo dobry efekt. Dzięki temu można zaoszczędzić także na materiale, co oczywiście nie jest bez znaczenia, w końcu kuchnię chcemy odnowić tanio. W miejscach szczególnie narażonych na tłuszcz i wilgoć, możesz przykleić panele szklane. Oczywiście musisz dobrze wymierzyć przestrzeń pomiędzy szafkami przed ich zamówieniem. Taki panel niezwykle efektownie się prezentuje, zwłaszcza, że możesz wybrać taki z drukiem UV, np. widoku miasta nocą, co może świetnie komponować się z czarnymi szafkami kuchennymi. Możesz postawić na szklany panel z drukiem filiżanki kawy i samą kawą, podkreślając, że to Twój ulubiony rytuał.

Wymień fronty szafek na nowe ze sklejki na wymiar i dociętej płyty mdf

Czas przejść do ważnej kwestii, która właściwie powinna być wykonana jeszcze zanim przykleisz panele szklane. Otóż warto wymienić fronty szafek na nowe. Na pewno będzie znacznie taniej niż zamówienie całych mebli kuchennych. Zatem wystarczy tylko sklejka na wymiar o odpowiedniej grubości. Można użyć też odpowiednio dociętej płyty mdf. W ten sposób zyskuje się fronty o pożądanych rozmiarach. Pozostaje wywiercić w nich otwory na gwinty i zamontować. Sklejka może mieć naturalne wykończenie i widoczny rysunek drewna, ale oczywiście możesz dodatkowo ją zabezpieczyć. Wtedy oczywiście tę pracę musisz wykonać przed zamontowaniem frontów.

Postaw na efektowne wykończenie i folię samoprzylepną na fronty

Na fronty, ale i na korpusy możesz przykleić folię samoprzylepną. Folia meblowa może być jednolita, połyskująca albo posiadać różnorodne wzory. W ten sposób fronty kuchenne mogą prezentować się nietuzinkowo. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że folia nie jest w 100% odporna na parę i wilgoć i z czasem pod jej wpływem może odchodzić od frontu. Dotyczy to zwłaszcza kuchni w zabudowie, gdzie często zabudowana zostaje również powierzchnia drzwiczek zmywarki.

Wymień uchwyty szafek na nowe i ciesz się jakością

Ostatnim krokiem przy odnawianiu kuchni będzie wymiana uchwytów w szafkach. Oczywiście może się okazać, że stare wystarczy dokręcić. Jednak, gdy nie pasują do nowego wyglądu frontów, można po prostu je wymienić. Możliwości jest naprawdę wiele i mogą być to zarówno niewielkie gałki kryształowe albo ceramiczne, jak i klasyczne metalowe uchwyty. Można także zdecydować się na fronty z wyfrezowanymi uchwytami.

Kuchnię można odnowić tanio i to właściwie własnymi siłami. Oczywiście, gdy wszelkie prace remontowe Cię przerastają, możesz poprosić o pomoc fachowca, jednak wtedy musisz liczyć się z większymi kosztami.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.