Jaki jest koszt wykończenia łazienki?

Wykończenie mieszkania, które zakupiliśmy od dewelopera, może być niezwykle stresujące, gdyż tego typu lokale, najczęściej oddawane są do użytku w stanie mocno surowym. Oznacza to, że jego wykończenie leży już po stronie kupującego. Najwięcej problemów może sprawiać wykończenie łazienki, gdyż pomieszczenie to nie ma zwykle zbyt dużego metrażu, a prace nad jego remontem zwykle generują spore koszty.

Wykończenia łazienek

Oczywiście poza rozwiązaniami standardowymi jak sanitariat – zlew, prysznic i WC, płytki podłogowe i ścienne, inwestorzy coraz chętniej decydują się na rozwiązania wykraczające poza utarte schematy. Popularnym materiałem stał się kamień dekoracyjny, a także kreatywne, powieszane sufity. Warto więc rozważyć koszt wykończenia łazienki w różnych konfiguracjach. Dziś słów kilka o tym, ile kosztuje wykończenie łazienki.

Od czego zależy koszt wykończenia łazienki?

Wykończenia łazienek, mogą być niezwykle kosztowne. Dużo zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczenia, a także głównej inwencji twórczej inwestora. Zwykle łazienki swoim metrażem obejmują około 12 metrów kwadratowych i mają one wysokość 1,5 metra.

Jak zatem przebiega wykończenie łazienki krok po kroku?

Otóż zacznijmy od podłogi. Na pewno ułożymy na niej płytki, a ściany pokryjemy płytkami ściennymi. Załóżmy, że sufit oraz pozostałą przestrzeń pomalujemy farbą, która koniecznie musi być lateksowa, co ochroni ją przed działaniem wilgoci.

Kolejnym wydatkiem, który musimy doliczyć, jest zakup i zamontowanie niezbędnego sanitariatu, w tym: WC, umywalki, wanny lub kabiny prysznicowej, a także podstawowe elementy wyposażenia.

Przygotowując kosztorys nie możemy zapomnieć o średnich cenach, zarówno wyposażenia, jak i niezbędnych materiałów.

Koszt wykończenia łazienki a robocizna

Kolejnym istotnym czynnikiem, który wpływa na koszt wykończenia łazienki jest dobór odpowiednich fachowców, czyli firmy budowlanej. Musimy postarać się uniknąć firm nierzetelnych, które nie cieszą się zbyt dobrą opinią i oferują usługi niskiej jakości.

Warto więc dokładnie poczytać tematyczne fora internetowe i zasugerować się opiniami internautów, którzy wykończenie łazienki mają już za sobą. Istotny jest również fakt, że łazienki w stanie deweloperskim, mogą wymagać zmiany i przeniesienia punktów instalacji, zarówno hydraulicznej, a także elektrycznej.

Przy założeniu, że nie będzie to zbyt skomplikowane przedsięwzięcie, ściany nie będą musiały zostać w całości skute, a ekipa fachowców będzie wstanie szybko się z tym uporać, możemy liczyć się z wydatkiem około 200 złotych za jeden punkt. W łazience zwykle znajduje się ich cztery. Za całość w przybliżeniu zapłacimy około 800 złotych.

Może zdarzyć się również tak, że instalacja elektryczna, będzie wymagała wykończenia. Wówczas zwykle znajduje się pięć punktów takiej instalacji, które będą wymagały odrobiny pracy. Przy wyborze niedrogiego i efektywnego elektryka zapłacimy za robociznę w przybliżeniu 350 złotych. Niezbędne będzie zakupienie także lampy sufitowej, by doświetlić pomieszczenie. Zakładając, że wybieramy produkt ze średniej półki cenowej musimy liczyć się z wydatkiem około 100 złotych.

Ile kosztuje wykończenie łazienki na poziomie podstawowym? Z przybliżonego cennika, wynika, że za podstawowe prace zapłacimy około 1400 złotych.

Koszty wykończenia podłóg

Remont i wykańczanie łazienki koszt
Źródło: Freepik.com

Wykończenia łazienek zwykle rozpoczynają się od podłóg. To pierwszy etap prac. Sprawdźmy więc, jak przedstawiają się wydatki.

Za przykład służy nam w dalszym ciągu łazienka o powierzchni 12 metrów kwadratowych. Zakładając, że skusimy się na dobrej jakości płytki, o formacie standardowym, to koszt około 42 złotych za metr kwadratowy. Jednak nie możemy zapomnieć, o zakupie niezbędnych materiałów do ich położenia, czyli chemii. Do wykończenia łazienki, a raczej jej podłogi o podanym metrażu, niezbędne będzie:

  • około 4,2 kilograma fugi, o średniej cenie 58,80 złotych,
  • około 60 kilogramów kleju do płytek w cenie około 73 złotych,
  • około 1 kilogram preparatu gruntującego, który kosztuje około 7 złotych.

Dodatkowo należy doliczyć koszty dobrego glazurnika, który zajmie się położeniem płytek. Średnia cena robocizny to około 50 złoty za metr kwadratowy.

Podsumowując ile kosztuje wykończenie łazienki, na etapie kładzenia podłóg, możemy powiedzieć, że będzie to około 1400 złotych.

Wykończenia ścian

Kolejnym etapem prac nad wykończeniem łazienek są prace w obrębie ścian. Jak wspominaliśmy, standardowa łazienka ma około 1,5 metra wysokości, wówczas potrzebujemy około 21 metrów kwadratowych płytek.

Przyjmując, że zdecydowaliśmy na średnią klasę płytek, będzie to wydatek rzędu 42 złotych, za metr kwadratowy. Jednak zawsze należy kupić odrobinę więcej płytek. Część z nich może pęknąć, połamać się, a część fachowcy będą musieli dociąć, co również wiąże się ze stratą materiału. Przyjmijmy, że zakup odpowiedniej ilości ceramiki, wyniesie nas około 700 złotych.

Wykończenie łazienki krok po kroku, wymaga fachowego położenia tych płytek, przy użyciu odpowiednich materiałów. Zatem, jak w przypadku podłóg, musimy doliczyć koszty chemii. Znów potrzebne będzie:

  • około 7-8 kilogramów fugi, będzie to koszt około 100 złotych,
  • ponad 100 kilogramów kleju czyli około 130 złotych,
  • około 2 kilogramy preparatu gruntującego, w cenie 15 złotych.

Podsumowując ile kosztuje wykończenie łazienki na etapie ścian, przy doliczeniu około 400 złotych za robociznę, wyniesie nas około 1400 złotych.

Pomalowanie reszty ścian, a także sufitu

Następnym krokiem na drodze do wykończenia łazienki jest pomalowanie reszty ścian i sufitu.

W przykładzie, którym posługujemy się od początku ich powierzchnia powinna wynieść około 27 metrów kwadratowych. Do pomalowania niezbędna nam będzie farba lateksowa, którą nałożymy w trzech warstwach. Wówczas potrzebne nam będzie około 8 litrów, a to koszt rzędu 200 złotych. Załóżmy, że wynajmiemy do tego zadania taniego, ale sprawdzonego malarza, który policzy sobie około 10 złotych za metr kwadratowy, razem 270 złotych.

Jednak wspominaliśmy już o niestandardowych rozwiązaniach, które są coraz częściej wykorzystywane. Przyjmijmy więc, że do wykończenia łazienki, wykorzystamy panel elewacyjny ze szkła. Musi się on wpisać w stylistykę aranżacyjną i być oryginalny. Jeśli zdecydujemy się na standardowy rozmiar, to znaczy 100×1500 centymetrów, zapłacimy 350 złotych. Montaż możemy wykonać samodzielnie. Na tym etapie możemy zamknąć wydatki związane z wykończeniem ścian i sufitu. Całościowo powinno nas to wynieść nie więcej niż 900 złotych.

Wybór sanitariatu

Nie ma co ukrywać, że wykończenia łazienek w stanie deweloperskim, wymagają zakupu nowego sanitariatu, poczynając od WC, na umywalce kończąc. Mają one największy wpływ na całościowe koszty, gdyż generują one największe wydatki.

Załóżmy że w 12 metrowej łazience, zrezygnujemy z zamontowania wanny, która zajmuje dużo miejsca. Dzięki temu sprawimy też, że łazienka będzie wyglądała na przestronniejszą. Zamiast dużej i szerokiej wanny, zdecydujemy się zamontować, dobrej jakości, solidną kabinę prysznicową wraz z brodzikiem i dajmy na to – hydromasażem.

Wówczas podczas wyboru, istotne jest na postawienie na kabinę wykonaną ze szkła hartowanego, dzięki temu będzie ona odznaczała się duża odpornością na zarysowania, trwałością, a także utrzymanie jej w czystości nie sprawi nam żadnych problemów. Ważne jest także by była ona wentylowana, co ma kluczowe znaczenie podczas montowania hydromasażu.

Jak już mówiliśmy, będzie to spory wydatek, bowiem za kabinę, wraz z baterią i brodzikiem, możemy zapłacić nawet 1800 złotych, a dodatkowy koszt jej montażu wyniesie nas w przybliżeniu około 250 złotych.

To jednak nie wszystko, wykończenie łazienki krok po kroku, wymaga również zamontowania eleganckiego WC. Kompakt, wraz ze zbiornikiem zewnętrznym, będzie kosztował nas około 600 złotych, a koszt montażu to w przybliżeniu 200 złotych.

Ostatnim krokiem będzie zakup umywalki wraz z sanitariatem, która wpasuje się w wystrój łazienki. Dobrej jakości umywalka podszafkowa, która jest do zakupienia w zestawie z szafką i syfonem, nie powinna wynieść nas więcej niż 340 złotych. Dokupienie do niej baterii to koszt około 130 złotych, a wydatek na montaż to zwykle 70 złotych. Podsumujmy zatem ile kosztuje wykończenie łazienki, na poziomie zakupu sanitariatów. W przybliżeniu będzie to około 3900 złotych.

Dodatkowe elementy wyposażenia do łazienki

Można powiedzieć, że łazienka jest już gotowa do użytku, pozostało jednak dopieszczenie kilku szczegółów. Jednak nie będą one miały zbyt wielkiego wpływu na ogólny kosztorys. Niezbędna jest nam pralka, gdzie urządzenie ze średniej półki, będzie kosztowało nas około 1000 złotych. Na pewno przydadzą nam się także dwudrzwiowe szafki wiszące, przy zakupie pojedynczej sztuki to koszt około 250 złotych. Zaopatrzymy się z pewnością także w szafkę stojącą, za około 250 złotych.

Obok nich, musimy znaleźć miejsce na kosz na brudną odzież. By był on elegancki i wpasował się w stylistykę łazienki, musimy przygotować się na wydatek rzędu 70 złotych. Kiedy oszacowaliśmy już w przybliżeniu koszt wykończenia łazienki pod względem funkcjonalności, możemy przystąpić do elementów dekoracyjnych.

Nie może w niej zabraknąć lustra, które będzie średnich rozmiarów i wyniesie nas około 160 złotych, przydatna okaże się także półka na niezbędne przybory w cenie około 60 złotych.

Kolejnym elementem jest wieszak na ręczniki i szlafroki, zwykle w cenie nie wyższej niż 50 złotych. Następnie niewielka mydelniczka- 10 złotych, uchwyt na papier toaletowy- 50 złotych, kosz na śmieci- 40 złotych, szczotka do WC- 30 złotych, a także odpowiednio dopasowana mata łazienkowa, by podkreślić charakter pomieszczenia, będzie to koszt około 40 złotych. Tak oto przebrnęliśmy przez wykończenie łazienki krok po kroku. Ten etap wyniesie nas około 2250 złotych.

Podsumujmy więc razem koszty wykończenia łazienki w stanie deweloperskim. Opisaliśmy i uśredniliśmy ceny każdego z etapów prac wykończeniowej. Możemy więc śmiało powiedzieć, że z wyliczeń wynika, iż całkowity koszt wykończenia łazienki wyniesie nas około 11500 złotych. 

 

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.