Kaczki zjadające ślimaki

Ekologiczne podejście do upraw, zarówno amatorskich jak i profesjonalnych, jest coraz bardziej popularne. Wynika to ze zwiększonej świadomości ludzi o wpływie ich działalności na środowisko naturalne. Wyzwaniem okazuje się ochrona roślin uprawowych przed innymi pasjonatami warzyw, np. ślimakami.

Ślimaki w przydomowym ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie chętnie częstują się roślinami liściastymi. Potrafią pochłonąć je w zadziwiająco szybkim tempie, nie wiele pozostawiając samemu ogrodnikowi. Roślina może zostać skonsumowana nawet do samego korzenia. Najprostszym sposobem walki z nimi byłoby zastosowanie specjalistycznego preparatu. Niestety takie działanie nie pozostaje bez wpływu na środowisko, a przede wszystkim może poważnie zaszkodzić innym zwierzętom. Mimo, że granulki, które stanowią taki preparat nie są zachęcające dla ssaków, to ślimak, którego unicestwiliśmy chemicznym środkiem, zjedzony przez, np. jeża, będzie dla niego trujący. A to właśnie jeż jest jednym z naturalnych wrogów ślimaków.

Pozostali sprzymierzeńcy w walce z nimi to:

  • myszy;
  • jaszczurki;
  • ptaki;
  • ropuchy;
  • kaczki;

Najbardziej niechcianymi i żarłocznymi ślimakami są ślimaki nagie, np. pomrowe. Jak każdy z przedstawicieli tych mięczaków doskonale czują się w wilgotnym środowisku. Najbardziej dokuczliwe bywają podczas deszczowych miesięcy. Aby poradzić sobie z nimi bez szkody dla otaczającej nas przyrody, z pomocą przychodzą kaczki biegusy.

Biegusy indyjskie

Kaczka zjadająca ślimaki
Źródło: Pixabay.com

Te ruchliwe kaczki, tak jak wszystkie hodowlane, pochodzą od dzikiej kaczki krzyżówki. Z powodu ich charakterystycznej budowy, bywają nazywane pingwinami. Z kolei ich sposób poruszania się nadał im przydomek biegusów.

Biegusy indyjskie to niezastąpiona broń przeciw ślimakom pomrowym i luzytańskim. Wpuszczone do ogrodu z powodzeniem usuną je spod roślin, gdzie się kryją. Biegusy są bardzo żerną odmianą kaczek i nie wybrzydzają w swoim menu,a taki ślimak to dla nich doskonałe źródło białka. Żarłoczność biegusa wpływa na jego skuteczność w walce z pomrowikiem, ponieważ potrafi zjeść ich ok.45 w ciągu doby. To bardzo istotne, gdyż ten rodzaj ślimaka jest najbardziej ekspansywnym i nie ma niewielu naturalnych wrogów w przyrodzie.

Hodowla kaczek

Biegus indyjski nie jest wymagający w hodowli. Przynosi wiele korzyści gospodarstwu, a jednocześnie nie wymaga żadnych specjalnych udogodnień takich jak zbiornik wodny, który innym kaczkom bywa niezbędny. Wysokiej jakości pasza nie będzie potrzebna, jeżeli zapewnimy mu wolno wybiegowy chów, najlepiej pastwisko, gdzie są w stanie wyżywić się sam. Biegusy indyjskie zjedzą nie tylko ślimaki, których dzięki nim pozbędziemy się z ogrodu, ale też dżdżownice i muchy. Niezbędne w ich diecie są też rośliny, które na takim pastwisku same dobiorą do swojego zapotrzebowania.

Jeżeli jednak nie mamy warunków dla prawidłowej hodowli tych kaczek, można rozważyć ich wypożyczenie. Takie profesjonalne wypożyczalnie działają na terenie zachodnich państw i zapewniają kaczkom bezpieczny transport, wyżywienie i schronienie. W Polsce jedyną możliwością jest chwilowe użyczenie kaczki przez jej hodowcę.

Korzyści wynikające z hodowli

Biegus indyjski to niezrównany pogromca ślimaków. Oczyści ogród z tego niechcianego stworzenia bez skutków ubocznych dla środowiska. Jednak ta sanitarna funkcja kaczki to nie jedyna jej funkcjonalna zaleta dla gospodarstwa, bowiem słyną one z największej nieśności wśród kaczek. Jest  to mało popularne, ponieważ kacze jaja nie są często stosowanym produktem w polskiej kuchni, ze względu na swój specyficzny smak. Mogą być jednak z powodzeniem używane do wypieków, gdyż doskonale się ubijają i są zdecydowanie większe od jaj kurzych. Odpowiednio żywiona kaczka jest także wartościowym źródłem mięsa.

Jak widać pozbycie się ślimaków z ogrodu może być bezpieczne i nie szkodzić środowisku, a nawet nieść ze sobą dodatkowe korzyści. Hodowla biegusów zapewni warzywnik bez intruzów, pożyteczne kulinarnie jaja, a nawet zdrowe i smaczne mięso.

admindo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.